Robotters sikkerhedsfunktioner certificeret

Robotters sikkerhedsfunktioner certificeret

TüV Rheinland certificerer 13 sikkerhedsfunktioner på MiRs MiR600 og MiR1350 autonome mobile robotter. Det er et vigtigt skridt mod at opbygge tillid til AMR-sikkerhed og imødekomme kundens forventninger til det voksende marked

TüV Rheinland har certificeret 13 forskellige sikkerhedsfunktioner på MiRs MiR600 og MiR1350 autonome mobile robotter (AMR) i overensstemmelse med ISO 13849-1 branchestandarden.

Ifølge MiRs President, Jean-Pierre Hathout, er certificeringerne et afgørende skridt i MiRs bestræbelser på at opbygge en endnu større tillid til AMR'er, MiR og de enkelte produktlinjer.

- Disse certificeringer er en naturlig del af vores fortsatte fokus på sikkerhed og kvalitet. Vi ser høje sikkerhedsstandarder og certificeringer som vigtige redskaber til at sikre pålidelige produkter. Med certificeringen fra TüV Rheinland har vi vist, at vores robotter opfylder de højeste internationale standarder inden for sikkerhed og kvalitet, siger Hathout.

Dokumenterede sikkerhedsfunktioner
I 150 år har TÜV-systemet fungeret som en privat inspektionsenhed for teknisk sikkerhed og kvalitet. Som teknisk samarbejdspartner for virksomheder, offentlige myndigheder og organisationer leverer TÜV Rheinland i øjeblikket kvalitets- og sikkerhedskontrol relateret til næsten alle former for økonomisk og personlig aktivitet.

TüV-certificeringerne bekræfter, at MiR opfylder kvaliteten af de undersøgte sikkerhedsfunktioner under masseproduktionen af MiR600 og MiR1350 AMR'er, som krævet af ISO 13849-1 branchestandarden.

- Et sikkert arbejdsmiljø er en topprioritet for de fleste organisationer, og vores AMR'er er designet til at fungere sammen med medarbejdere på fabriksgulvet, siger Hathout, og fortsætter:

- Som et resultat var sikkerhedsfunktionerne et oplagt sted at fortsætte vores certificeringsproces.

Stigende kundekrav til certificeringer
Høje sikkerhedsstandarder og dokumentation er afgørende hos især store globale virksomheder, der primært er MiRs kunder. I takt med at AMR-markedet vokser, forudser Hathout, at kundernes krav også bliver mere omfattende.

- Inden for de seneste to til tre år har vi set en stigning i antallet af kunder, der stiller krav til relevante tredjeparts certificeringer. Hos MiR er vi dedikerede til at opfylde mere end blot de basale krav når det gælder certificeringer. På den måde er vi med til at hæve barren for robotindustriens sikkerhedsstandarder, forklarer Hathout.

-hawin

 

Faktaboks - certificerede sikkerhedsfunktioner

TüV-certificeringen dækker følgende sikkerhedsfunktioner for MiR600- og MiR1350-platformene:

  1. Nødstop
  2. Overhastighed
  3. Feltomskiftning
  4. Persondetektion
  5. Hastighedsovervågning
  6. Beskyttelsesstop
  7. Bevægelse
  8. Hold nede for at køre
  9. Valg af modus
  10. Overvågning af pallelift position
  11. Systemets nødstop
  12. Overvågning af liftplatform position
  13. Hyldedetektion

 

15/6 2023
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet
  • Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    truck ›Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet
  • Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    truck ›Scantrucks nye Sennebogen-sælger har selv haft skrothandel og har solgt Sennebogen-maskiner i mange år
  • IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    truck ›Betonproducenten IBF har taget et markant skridt i retning af en grønnere fremtid med anskaffelsen af i alt 24 nye Linde X50 elektriske gaffeltruck
  • IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    truck ›De bedste innovative løsninger inden for intralogistik er blevet udvalgt: I Stuttgart blev vinderne af IFOY Award 2026 fra fem lande hædret foran omkring 150 gæster fra industrien, den akademiske verden, politik og medierne
  • Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    truck ›I kategorien ”Industrial Truck of the Year” har danske The Mobile Robot Company netop vundet en IFOY Award for den selvkørende palletruck, J1600. Prisen blev overrakt ved en ceremoni i Stuttgart