ScanMek solgte fire maskiner i timen

ScanMek solgte fire maskiner i timen

Der var trængsel hos både maskinsælgere og pølsemand på den velbesøgte messe i Skive i weekenden. Ikke mindst de nye amerikanske GMG-lifte fik en flot dansk start

Det tager gennemsnitlig et kvarter at sælge en entreprenørmaskine. I hvert fald, hvis det sker på Scantrucks egen maskinmesse, ScanMek, som scorede en ny succes, da omkring 5000 besøgende valfartede til den 11. udgave i Skive. Over to ScanMek-dage på syv en halv og seks timer langede Scantruck-sælgerne ikke færre end 54 maskiner over disken. Det svarer præcis til fire i timen – eller en maskine pr. kvarter.

- Jeg véd ikke, hvad det er udtryk for, bortset fra at det gik stærkt, og at vi åbenlyst har de rigtige maskiner, konstaterer en særdeles tilfreds salgschef Claus Bjerregaard.

ScanMek anno 2019 lignede på mange områder sidste års messe, hvor der blev sat nye rekorder både på maskinsalget og på mængden at stegte med brød, som pølsemanden delikaterede de mange gæster med.

Med fri adgang for alle interesserede og uden tælleapparat ved indgangen, er antallet af pølsebakker med indhold den mest præcise indikator på antallet af besøgende. Det landede igen omkring de 5000, hvoraf mange altså kom for at slå en handel af.

Store salgsdag og familieudflugt
- Fredag var klart den store salgsdag, selv om vi ikke havde så mange gæster. 42 af de 54 maskiner blev faktisk solgt i løbet af førstedagen, hvor de besøgende, set med maskinsælger-øjne, var af super kvalitet. Lørdag kom så det store rykind, og mange maskininteresserede havde gjort besøget til en lille familieudflugt. Det er helt fint, for vi véd, at mange har det godt med at hygge sig mellem de mange maskiner, og så senere vender tilbage for at skrive på en slutseddel, siger Claus Bjerregaard.

De 54 maskiner fordelte sig på alle mærker og både funklende nye og brugte. Blandt andet gjorde Scantrucks nye importmærke af amerikanske GMG-saxlifte sin entré med stor succes.

Selv om agenturet er ganske nyt og første gang blev præsenteret på ScanMek, blev der solgt fire af de gule sax-amerikanere.

Stor grøn interesse
- Vi kom næsten hele raden rundt af mærker med Komatsu, Manitou, Weycor, Mustang og altså GMG. Direkte på messen blev der ikke givet håndslag på de grønne kæmper fra McCloskey, men interessen for både knusere, sorterer og transportører var fin, og der er noget i gang, som med stor sandsynlighed resulterer i salg. Det samme gælder i øvrigt for mange andre maskiner, hvor vores sælgere går en travl tid i møde med at følge op på aftaler, fortæller salgschef Claus Bjerregaard.

Også flokken af gæste-udstillere med udstyr af vidt forskellig art til entreprenørmaskinerne havde hænderne fulde og fik noteret mange aftaler i lommebøgerne. Selv havde Scantruck en separatstand, hvor specialisterne i Topcon-maskinstyring og Komatsus unikke intelligente maskinkontrol demonstrerede og fortalte for mange af entreprenørgæsterne. Foruden det nye agentur for GMG-saxliftene, gav ScanMek også danmarkspremiere til den nye ni-meter Manitou- teleskoplæsser MLT961-145 V+L.

Som ventet blev den studeret indgående af masser af besøgende landmænd, som også tog et kik på den næsten lige så nye knækstyrede Manitou MLA-T 533-145 V+.

-lipe

21/1 2019
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet
  • Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    truck ›Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet
  • Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    truck ›Scantrucks nye Sennebogen-sælger har selv haft skrothandel og har solgt Sennebogen-maskiner i mange år
  • IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    IBF skruer op for grøn omstilling med 24 Linde X50 el-truck

    truck ›Betonproducenten IBF har taget et markant skridt i retning af en grønnere fremtid med anskaffelsen af i alt 24 nye Linde X50 elektriske gaffeltruck
  • IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    IFOY Award 2026: Vinderne er fundet

    truck ›De bedste innovative løsninger inden for intralogistik er blevet udvalgt: I Stuttgart blev vinderne af IFOY Award 2026 fra fem lande hædret foran omkring 150 gæster fra industrien, den akademiske verden, politik og medierne
  • Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    Dansk virksomhed vinder IFOY Award

    truck ›I kategorien ”Industrial Truck of the Year” har danske The Mobile Robot Company netop vundet en IFOY Award for den selvkørende palletruck, J1600. Prisen blev overrakt ved en ceremoni i Stuttgart