Godstogsforbindelsen til Hirtshals Havn er realiseret

Godstogsforbindelsen til Hirtshals Havn er realiseret

DB Cargo Scandinavia, Hirtshals Havn og Nordjyske Jernbaner skaber med ny godstogsforbindelse et grundlag for at etablere nye forbindelser til intermodale terminaler i Europa og Norge

Godsterminalen i Hirtshals skal i de kommende år være omdrejningspunkt for transport af gods på jernbaneskinnerne.

Torsdag den 2. maj demonstrerede DB Cargo Scandinavia, Hirtshals Havn og Nordjyske Jernbaner, at det kan lade sig gøre at skabe trafik på jernbanen, som er et konkurrencedygtigt og mere klimavenligt alternativ til lastbiltransport.

En ny forbindelse på skinner til Hirtshals vil betyde, at en stor del af trailerne på de 200.000 lastbiler, der hvert år passerer Hirtshals, kan flyttes fra vej til jernbane.

Hver gang en trailer transporteres fra fx Hirtshals til Duisburg i Tyskland på tog i stedet for lastbil, spares der 1.600 kg CO2. Samtidig reduceres mængden af tung lastbiltrafik på Jyllandskorridoren markant.

Det skriver Hirtshals Havn i en pressemeddelelse hvori Birgit Wirth, CEO i DB Cargo Scandinavia, fortæller, at det vil være den mest bæredygtige løsning på korridoren.

- Med dette testtog har vi sammen med vores partnere vist, at en jernbaneforbindelse er mulig.

- Nu skal vi sammen med kunderne opbygge et langsigtet partnerskab, så vi fra december 2024 kan operere en fast forbindelse mellem Hirtshals og resten af det europæiske kontinent, siger hun.

Pilotprojektet er dermed et klart signal om, at partnerne vil indlede et samarbejde med kunderne for at få etableret en fast forbindelse fra december 2024.

Godstoget skaber forbindelse til et netværk af 220 terminaler i Europa med DB Cargo-gruppen og via Kristiansand til 12 terminaler i Norge med CargoNet.

Lead-tiden vil være på cirka 20 timer fra eksempelvis Hirtshals til Duisburg i Ruhr-området, og priserne kan være konkurrencedygtige i forhold til lastbilerne.

- Vi mærker en stigende efterspørgsel på den type godstransport, og vi ved, at 10-20 procent af de lastbiltrailere, der hver dag passerer Hirtshals Havn, kan løftes over på godstog.

- Potentialet svarer altså til cirka 38 trailere om dagen, siger Michael Rosenlund Langballe, Head of Transport & Logistics på Hirtshals Havn.

Godstoget kan også benyttes til transport af eksempelvis CO2 fra Tyskland til den kommende CO2-hub i Hirtshals, når lagring og udskibning af CO2 til tomme olie- og gasfelter i Nordsøen begynder i 2025.

DB Cargo arbejder allerede intensivt på at forberede logistikløsninger til kunder af både CO2- og hydrogentransporter.

Pilotprojekt møder stor opbakning
Den grønne godsforbindelse fra Hirtshals blev taget godt imod af de omkring 130 gæster på Hirtshals Havn med deltagelse af både danske og norske politikere, repræsentanter fra industrien og pressen.

Med taler og paneldebatter blev der sat fokus på partnerskabet mellem DB Cargo Scandinavia, Hirtshals Havn, Nordjyske Jernbaner, CargoNet, Port of Kristiansand og Larvik Havn samt Grønn Jyllandskorridor.

Det er takket være et produktivt og støttende samarbejde på tværs af partnerne, at toget nu er muligt.

- Hos Nordjyske Jernbaner er vi glade for udsigten til, at vores bane kan bidrage til den grønne omstilling ved at flytte noget af godstransporten til og fra Hirtshals over på skinner.

- Det har været en lang proces, men et godt og tæt samarbejde mod et fælles mål har gjort, at tingene nu begynder at falde på plads, siger Martin Sort Mikkelsen, CEO i Nordjyske Jernbaner.

Borgmester Søren Smalbro (V), formand for Transportudvalget i Folketinget Rasmus Prehn (S), folketingsmedlemmerne Niels Flemming Hansen (K) og Kenneth Petersen (DD), Karsten Lauritzen fra DI Transport og Tine Kirk fra Danske Havne deltog fra dansk side.

Fra Norge deltog stortingsmedlem Morten Stordalen samt fylkesordførere fra begge Agder, Arne Thomassen, og Vestfold, Anne Strømøy samt repræsentanter fra projektet Grøn Jyllandskorridor.

Europæiske vinkler kom bl.a. fra Linda Thulin og Furio Bombardi, begge fra ScanMed-korridoren.

Blandt virksomheder var der blandt andre Kombiverkehr, DSV, LEMAN, Bring Color Line, Fjord Line, Smyril Line, Blue Water Shipping og Bring Intermodal til stede.

-hawin

 

3/5 2024
  • Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    havne ›2025 bøde på et år med et stigende antal besøgende og gennemrejsende på Hirtshals Havn. Den nye opgørelse skaber optimisme og store forventninger til den forestående havneudvidelse med Nordhavnen
  • Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    havne ›Allerede inden færdiggørelsen af første og anden etape af terminalområdet på Østhavnen i Port of Aalborg var det hele udlejet, og derfor er man gået i gang med at udvide yderligere
  •  Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    havne ›Et nyt, mobilt sorteringssystem målrettet anløbende skibe skal gøre det nemmere at sortere affald direkte på kajen
  • Droner effektiviserer havnedriften

    Droner effektiviserer havnedriften

    havne ›Esbjerg Havn har med integreringen af droner fået skabt helt nye udviklingsmuligheder. for udvikling. Virksomheder som Vestas og DanPilot har store forventninger til teknologien
  • Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    havne ›Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og slår samtidig et slag for at tænke dansk skibsfart ind
  • Alle afdelinger i ét domicil

    Alle afdelinger i ét domicil

    havne ›I år kan Port of Aalborg fejre sit 550-års jubilæum. Jubilæumsåret er skudt i gang med en flytning, der har samlet alle havnens knap 110 medarbejdere i ét domicil med kontor- og lagerfaciliteter helt ud til fjorden.
  • Rekordmange sejlture til skidestinationen

    Rekordmange sejlture til skidestinationen

    havne ›Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde
  • Fødevareleverandør cruiser videre

    Fødevareleverandør cruiser videre

    havne ›Go Nordic Cruiseline har netop indgået en fireårig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på ruten mellem København og Oslo