Robotcelle klarer de tunge løft

Robotcelle klarer de tunge løft

Automatisk løsning effektiviserer produktionen, mindsker logistikomkostningerne og forbedrer arbejdsmiljøet for medarbejderne på Imery Absorbents’ fabrik på Mors.

Imery Absorbents producerer olie- og kemikalieabsorbenter samt pulver- og granulatprodukter gennem minedrift og forarbejdning af naturligt forekommende mineraler og komplementære produkter.

Gennem årene har virksomheden, som i januar blev opkøbt af franske Imerys, udvidet sit produktsortiment, så de i dag leverer kundespecifikke totalløsninger inden for både industri og handel i såvel Europa som på oversøiske markeder. Ud over fabrikken på Mors har Imerys også en dansk fabrik på Fur.

Ufleksibel produktionslinje kaldte på ny løsning

Der er travlt i produktionen hos Imerys. Så travlt, at det i perioder har været svært at følge trit med efterspørgslen. Med mange forskellige varenumre og mange småproduktioner var blandt andet palleteringen af de færdige produkter en udfordring.

Indtil for knap et år siden foregik palleteringen af tre produkttyper manuelt, hvilket betød, at der ved et transportbånd stod en medarbejder og palleterede eksempelvis 15 kg tunge spande ved håndkraft.

– Vi har selvfølgelig hele tiden haft de løfteanordninger, der kræves ved sådanne arbejdsopgaver, men håndpalletering er stadigvæk et meget monotont og tungt arbejde, forklarer projektleder hos Imerys Absorbents, Rasmus Krog.

Og derfor efterspurgte han en løsning, som både kunne fritage medarbejderne for det monotone arbejde og samtidig gøre produktionen mere fleksibel.

Effektiviseret og fleksibel palletering

Ud over de tunge spande skulle en automatiseret løsning også håndtere store kartoner med tunge sække i samt fyldte sække til omvikling med folie. Produktionslinjen, som tidligere blev betjent manuelt, håndterede altså tre forskellige processer, og det stillede store krav om nem omstilling og stor fleksibilitet til en automatiseringsløsning.

Men i december 2016 stod løsningen klar: en renoveret Kawasaki ZD 130-robotcelle leveret af automatiseringsvirksomheden BILA Service.

I dag passer robotcellen tre linjer og palleterer de tre produktioner direkte fra transportbånd og over på en pallestation. Og da løsningen nemt kan omstilles efter produkttype, er produktionen hos Imery Absorbents meget mere fleksibel end før.

– Det har gjort os meget mere fleksible. Tidligere pakkede vi op til lager for at kunne levere til tiden, fordi håndteringen foregik manuelt og var langsommere. Nu kan vi hurtigt omstille produktionen afhængigt af salg, siger Rasmus Krog.

Ingen tunge løft og meget mindre overarbejde

Han fortæller, at løsningen med Kawasaki-robotten blev til i samarbejde mellem Imerys egne tekniske afdeling og BILA Service:

– Vores smede og elektrikere har en kæmpe knowhow inden for deres felt, og det samme har BILA inden for deres område, og det samarbejde har resulteret i en rigtig fornuftig løsning, som har gjort vores produktion markant mere fleksibel end før.

Også hos medarbejderne i produktionslinjen har robotcellen fra BILA Service vakt begejstring. Ikke nok med, at de slipper for de tunge løft, overarbejde og weekendarbejde er også blevet skåret væsentligt ned, efter palleteringen blev automatiseret. Nu kan medarbejdertimerne flyttes til andre opgaver, og produktionen kan foregå inden for normal arbejdstid – alt imens de produkter, der forlader fabrikken, stadigvæk bliver leveret til tiden.

-hawin

23/11 2017
  • 3D vision og robotautomation i praksis

    3D vision og robotautomation i praksis

    logistikloesninger ›Scape Technologies slår dørene op og inviterer til åbent hus, hvor gæsterne kan opleve 3D vision og robotautomation i praksis
  • BinPick skaber orden i kaos

    BinPick skaber orden i kaos

    logistikloesninger ›Teknologisk Institut og flere industrivirksomheder var samlet hos Unimec til faglig dialog om bin picking og fremtidens automatiseringsløsninger
  •  'Detector Lab' åbner hos DBI

    'Detector Lab' åbner hos DBI

    logistikloesninger ›Europa mangler faciliteter til test af røgdetekteringsprodukter. Det laver DBI nu om på med et nyt laboratorium og et tilhørende akkrediteret testområde
  • Automatiseringspris til M&J Recycling

    Automatiseringspris til M&J Recycling

    logistikloesninger ›Robotsammenslutningen DIRA har belønnet Horsensvirksomheden, som med et fuldautomatisk robotsvejseanlæg har flyttet produktionen af neddeler-udstyr tilbage fra Kina. Se video om anlægget:
  • Messemediet viser styrken

    Messemediet viser styrken

    logistikloesninger ›Innovative løsninger, nytænkende produkter og aktiviteter der gav stof til eftertanke var i centrum på HI-messen, der samlede industrien til tre udbytterige dage
  • Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    Stabil, dansk robotkurs trods europæisk afmatning

    logistikloesninger ›Selv om antallet af nyinstallerede robotter på danske virksomheder er faldet en anelse, ligger Danmark stadig i førerfeltet. Især farma- fødevare- og kemiindustrien driver væksten, viser ny statistik fra IFR
  • HI-messen melder klart skib

    HI-messen melder klart skib

    logistikloesninger › Tre dage spækket med nytænkende produkter og horisontudvidende aktiviteter er i vente, når HI-messen 30. september til 2. oktober 2025 inviterer industrien indenfor i MCH Messecenter Herning
  • Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    Ny direktør skal styrke Bila Logistics

    logistikloesninger ›Den nye enhed Bila Logistics, og herunder Sealing System, styrkes med ny ceo, den internationalt erfarne Kenneth Krog Madsen