3D maskinstyring er en løftestang til vækst

3D maskinstyring er en løftestang til vækst

Med investeringen i Topcons maskinstyringssystemer har Skive Anlæg & Entreprenør forbedret sin konkurrenceevne og gjort sig mere attraktiv overfor sine kunder og samarbejdspartnere.

Det er bundlinjen i regnskabet, der fortæller historien om en entreprenørvirksomheds præstationer det seneste år. Præstationer, der er udført af den enkelte medarbejder og den enkelte maskine, og som sammenlagt fortæller hvilken udvikling, virksomheden styrer mod.

Opskriften på fremdrift og forbedret indtjening ligger dog ikke i at arbejde hårdere, men derimod smartere. Maskinstyring i 2D eller 3D er i dag et vigtigt redskab til at forbedre sin effektivitet, og det faktum kan Skive Anlæg & Entreprenør ApS nikke genkendende til.

Som mellemstor virksomhed med jord-, kloak- og belægningsopgaver som primære arbejdsområder spiller anvendelsen af 3D maskinstyring en væsentlig rolle i planlægningen og udførelsen af projekterne. For nyligt investerede de i en Komatsu gravemaskine med Topcon 3D maskinstyring hos forhandleren Scantruck A/S. En stor investering som hurtigt har vist sig at være alle pengene værd.

- 3D maskinstyring er kommet for at blive. Det er der ingen tvivl om, og med Topcons løsning kan maskinføreren følge hele projektet på sine digitale tegninger på skærmen i maskinen, siger en tilfreds Michael Nielsen, adm. direktør og ejer af Skive Anlæg & Entreprenør, og fortsætter:

- Jeg har altid sagt, at vores investeringer skal give mening, og Topcons 3D maskinstyring gennem Scantruck giver rigtig god mening. Især i denne tid, hvor alt skal være papirløst.

Skive Anlæg & Entreprenør har gennem Scantruck fået en samlet pakke. Udover levering af gravemaskinen med maskinstyring bliver entreprenørfirmaets medarbejdere også undervist i brugen af systemerne. De får ligeledes hjælp til fremstilling af data, og der er faglig og teknisk support fra Scantruck gennem hele forløbet. Scantruck A/S kan levere hele pakken, og det giver kunden tryghed før og efter handlen.

Positiv situation

Michael Nielsen grundlagde selv virksomheden for 14 år siden. Som enmandsvirksomhed i de tidlige år udførte han haveanlæg for private, inden han for seks år siden overtog en eksisterende lokal entreprenørvirksomhed med seks ansatte. I dag er der 35 ansatte i firmaet, og han har placeret sig selv på kontoret, hvorfra han har overblikket over alle virksomhedens aktiviteter, herunder også investeringer.

Købet af en brugt Komatsu PC240LC-11 gravemaskine med indbygget Top 3D maskinstyring hos Scantruck var en af virksomhedens bedste investeringer, når man gerne vil træde et skridt op og byde ind på flere større projekter for forsyningsselskaber, kommuner og større totalentreprenører.

- Vi købte også Topcon og satte på vores Komatsu HB215LC-3 Hybrid. I alt har vi fem gravemaskiner i kategorien 20-35 tons. Vi er efter overtagelsen vokset via naturlig vækst, og som følge af vores størrelse og tekniske materiel er vi i en positiv situation, hvor vi kan byde ind på de større projekter, hvor vores udstyr kommer til sin ret, siger Michael Nielsen.

Forbedret konkurrenceevne

- Vi havde helt aktuelt to store projekter, hvor det gav mening at anvende maskinstyring. Blandt andet til Skive Kaserne, hvor vi skulle udføre jord-, kloak- og belægningsarbejde. Det er ikke en billig investering, men investeringen betaler sig, fordi man er mere effektiv på pladsen, mere præcis i udførelsen og samtidig sparer brændstof. Det betyder samtidig, at vi kan være mere skarpe i vores beregninger, og det forbedrer vores konkurrenceevne, siger Michael Nielsen.

Alternativet til den smartere løsning med Topcon er at afsætte projektets forskellige højder manuelt med pinde.

- Det gjorde vi dagligt førhen. Men prøv lige at afsætte pinde til et vandløb, der bugter sig i landskabet mellem beboelser og i forskellige dybder. Eller til LAR-anlæg eller til store parkeringspladser med kuvertfald. Når man arbejder på store byggepladser, kan man ikke have pinde og trukne snore overalt, man skal passe på, mener Michael Nielsen.

Investeringen i Topcon maskinstyring har givet den ønskede effektivitet og et forbedret overblik i virksomheden. Ikke mindst økonomisk.

- 3D maskinstyring er for os en løftestang til vækst og til at løfte hele vores butik. Man kan altid leve uden, men kigger man på bundlinjen, skal man altid kunne effektivisere sig selv. Blandt andet gennem investeringer i ny teknologi og nyt udstyr. Jeg ser 3D maskinstyring som en rigtig god investering til at effektivisere ude i marken. Det er kommet for at blive, og det bliver ikke det sidste 3D maskinstyringssystem, jeg har købt af Scantruck, siger Michael Nielsen.

-hawin

15/12 2020
  • DHL udnævner ny CEO for Europa

    DHL udnævner ny CEO for Europa

    transport ›Rainer Haag overtager stillingen som CEO for DHL Supply Chain Europe, og får dermed ansvaret for 16 centraleuropæiske markeder
  • Saferoad nu også i Litauen

    Saferoad nu også i Litauen

    transport ›Saferoad Group, som står bag Saferoad Services, har netop opkøbt Gatas, en virksomhed med 80 medarbejdere, der udfører og vedligeholder vejmarkeringer og udstyr til trafiksikkerhed i Litauen
  • Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    transport ›Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler
  • Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    transport ›Scandlines har sammen med den tyske miljøorganisation NABU åbnet informationsrum ombord på Rødby-Puttgartenfærger, hvor de 5 millioner årlige passagerer kan få indsigt i farvandet og rederiets grønne ambitioner
  • Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    transport ›Farum-virksomheden FARUSA er efter 102 år som familiejet solgt til den globale koncern, Nefab Group. Hidtil har de konkurreret om industrikunder, der har brug for stærke og solide transportemballager, men nu vil bølgepap, træ og krydsfiner blive tilbudt fra samme virksomhed
  • Høj leveringssikkerhed over Atlanten

    Høj leveringssikkerhed over Atlanten

    transport ›Dansk repræsentant for rederiet Atlantic Container Line, ACL, oplever øget efterspørgsel fra virksomheder med behov for pålidelig, direkte og fleksibel transatlantisk transport
  • Ny lovgivning skaber dækproblemer

    Ny lovgivning skaber dækproblemer

    transport ›Vinteren er måske stadig langt væk. Mange personbiler kører dog stadig på vinterdæk i sensommervarmen. Det er en dårlig idé, mener Dækbranchen. Dækkene bliver nemlig slidt og mister det vejgreb, som er vigtigt til vinterens føre
  • Leman åbner ny forbindelse mellem USA og Taulov

    Leman åbner ny forbindelse mellem USA og Taulov

    transport ›Produkter som bl.a. møbler og interiør, der stiller høje krav til håndtering og opbevaring får især fordele af forbindelsen, der vil kombinere sø- og luftfragt og tilbyde flere digitale, administrative løsninger