DI har stor ønskeliste om dansk infrastruktur
Michael Svane præsenterer DI's plan for investeringer i den fremtidige danske infrastruktur

DI har stor ønskeliste om dansk infrastruktur

Det vil koste 70 milliarder kroner at give danskerne verdens bedste transport for virksomheder, bilister, cyklister, bus- og togpassager.

Af Dan Bjerring

Christiansborg

Ifølge DI spilder Danmark cirka 20 milliarder kroner om året på trængsel. Det sker, når bilisterne sidder i kø på motorvejen, venter på et forsinket tog, eller når varer fra danske virksomheder bliver forsinket.

DI præsenterer på den dystre baggrund en samlet investeringsplan på 70 milliarder kroner, der kan levere et stort bidrag til at mindske den stigende trængsel og give Danmark en infrastruktur i verdensklasse.

Efterlyser samlet plan
Direktør Michael Svane fra DI Transport siger, at der er ”et skrigende behov” for at fremtidssikre dansk infrastruktur, og at problemerne dag for dag bliver mere og mere akutte.

Problemerne er særligt akutte, fordi anlæggelsen af nye veje og broer tager lang tid, og derfor mener DI-direktøren, at politikerne allerede nu skal drøfte og udpege, hvor der skal investeres:

- Der bør være en samlet plan for investeringerne, så de gennemføres der, hvor de gør størst nytte. Investeringerne skal løse de største problemer med trængsel, gøre den samlede infrastruktur mere robust og skabe større sammenhæng mellem forskellige dele af Danmark, siger Michael Svane.

32 milliarder kroner årligt
DI’s peger i sin investeringsplan på, at trængslen frem mod 2030 vil give en årlig omkostning på 32 milliarder kroner.

- Det er dyrt at investere i infrastruktur. Men det er dyrere ikke at gøre det. Investeringerne bør fordeles, så 48,8 milliarder kroner går til vejprojekter, 9,7 milliarder kroner går til baneprojekter, mens de resterende milliarder reserveres  til mindre projekter og konkrete puljer  til blandt andet kollektiv trafik, fremme af cykling, hovedvejsprojekter og ny teknologi, siger Michael Svane.

De nødvendige projekter
DI´s plan indeholder en række ”nødvendige” projekter, der fordeler sig over hele landet. De omfatter blandt andre de sydlige deletaper af den midtjyske motorvej, den meget efterspurgte tredje forbindelse over Limfjorden, en hastighedsopgradering af banen mellem Ringsted og Odense og en udvidelse af E45 mellem Randers og Vejle.

Blandt de nødvendige projekter er også en færdiggørelse af Frederikssundsmotorvejen, en Kalundborg motorvej, en færdiggørelse af den fynske motorvej E20 syd om Odense, rute 54 fra Næstved til Rønnede, samt en udvidelse af Hillerødmotorvejen.

Også etableringen af det store motorvejsprojekt "Ring 5-sydforbindelsen fra Måløv til Køge" er med i planen. Samt et dobbelt jernbanespor mellem Tinglev og Padborg.

Bro fra Als til Fyn
DI´s plan omfatter desuden en række brugerbetalte forbindelser - Femern-forbindelsen, en fast Kattegat-forbindelse, en H-H forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg og en østlig ringvej i København (havnetunnel).

Samtidig ønsker DI en ”strategisk analyse” af behovet for fremtidssikring af infrastrukturen mellem Øst- og Vestdanmark, herunder i trekantsområdet, men også en mulig fast forbindelse mellem Als og Sydfyn..

Michael Svane understreger, at de mange investeringer er udvalgt efter blandt andet, at de kan give et afkast på mere end fire procent, og at danskerne dermed får ”mest mulig mobilitet for de investerede penge”.

- For det andet bør projekterne vurderes efter, om de tjener et andet strategisk formål. Det kunne eksempelvis være, at de er et led i en international transportkorridor i form af projekter, der understøtter havne og lufthavne, siger DI Transports direktør.

Vi skal tænke os godt om
Han slår fast, at det grundlæggende drejer sig om, at danskerne skal have mest og bedst mulig infrastruktur for de penge, der investeres:

- Vi skal have en infrastruktur i verdensklasse. Og det får vi kun, hvis vi tænker os godt om – og får lavet en samlet plan for investeringerne i infrastrukturen i det kommende årti, siger Michael Svane.

Her skal pengene komme fra
Pengene til de massive investeringer i infrastrukturen skal ifølge DI komme fra den skattefinansierede investeringsramme for perioden 2020 – 2030.

Ifølge DI skal midlerne placeres i Infrastrukturfonden og udmøntes løbende i takt med at projekterne gennemføres.
- Det bør ikke henlægges til de årlige forhandlinger om Finansloven at udmønte en flerårig investeringsplan, slutter Michael Svane

27/2 2019
  • Pakkevolumen vokser

    Pakkevolumen vokser

    transport ›Bring fortsætter med at tage markedsandele på det danske pakkemarked. På trods af hård konkurrence er Brings pakkevolumen i Danmark steget med 28 procent i årets første halvår.
  • GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    GLS Denmark udnævner ny salgsdirektør

    transport ›Michael Jønsson er hentet i egne rækker hos GLS Denmark og tiltræder sin nye stilling som salgsdirektør pr. 1. september
  • 300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    300 grams vinflaske letter - også - omkostningerne

    transport ›Glasproducenten Ardagh Glass Packaging-Europe (AGP-Europe) har lanceret en ny letvægtsvinflaske, som kan være en af løsningerne på stigende priser og højere miljøkrav
  • DHL udnævner ny CEO for Europa

    DHL udnævner ny CEO for Europa

    transport ›Rainer Haag overtager stillingen som CEO for DHL Supply Chain Europe, og får dermed ansvaret for 16 centraleuropæiske markeder
  • Saferoad nu også i Litauen

    Saferoad nu også i Litauen

    transport ›Saferoad Group, som står bag Saferoad Services, har netop opkøbt Gatas, en virksomhed med 80 medarbejdere, der udfører og vedligeholder vejmarkeringer og udstyr til trafiksikkerhed i Litauen
  • Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    Populære, sjællandske rastepladser får 28 lynladere

    transport ›Rastepladserne Karlslunde Øst og Karlslunde Vest langs Køge Bugt Motorvejen er nogle af de mest velbesøgte langs de danske motorveje. Nu bliver de begge udvidet med 14 lynladere til elbiler
  • Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    Færgepassagerer kan blive klogere på Østersøens økosystem

    transport ›Scandlines har sammen med den tyske miljøorganisation NABU åbnet informationsrum ombord på Rødby-Puttgartenfærger, hvor de 5 millioner årlige passagerer kan få indsigt i farvandet og rederiets grønne ambitioner
  • Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    Heavy Duty-specialisten solgt til en af sine største konkurrenter

    transport ›Farum-virksomheden FARUSA er efter 102 år som familiejet solgt til den globale koncern, Nefab Group. Hidtil har de konkurreret om industrikunder, der har brug for stærke og solide transportemballager, men nu vil bølgepap, træ og krydsfiner blive tilbudt fra samme virksomhed