DS Smith udvider og ansætter 30 nye medarbejdere

DS Smith udvider og ansætter 30 nye medarbejdere

Danskerne handler langt mere på nettet, hvilket har skabt øget efterspørgsel på emballage. Landets største emballagevirksomhed DS Smith udvider i den forbindelse medarbejderstaben i Grenaa med 30 personer

Grenaas andenstørste virksomhed DS Smith, der samtidig er Danmarks største emballagevirksomhed, kan i den grad mærke den massive efterspørgsel på bølgepapemballage fra både danske og internationale kunder.

Det er blandt andet COVID-19-pandemien, der har fået rekord mange danskere til at hive varer ned fra de virtuelle hylder. Det har betydet, at virksomheden har valgt at udvide fabrikkens åbningstid med et fast weekendskift.

Derfor skal DS Smith over de næste måneder byde hele 30 nye kollegaer velkommen på fabrikken i Grenaa.

Det er især e-handelen, som driver den stigende efterspørgsel på bølgepap hos DS Smith. Og det ligger fint i tråd med tal fra Dansk Erhverv fra februar i år, der viser, at dagligvarehandlen på nettet har fået et folkeligt gennembrud.

Andelen af forbrugere som har handlet dagligvarer, mad og drikke på nettet er steget med 34 % fra 2019 til 2020. Det er kategorierne bolig og have, hobby- og kontorartikler samt dagligvarer, der har haft den største fremgang under pandemien.

Producerer millioner af bæredygtige e-handelsemballage

Fabrikken på Djursland producerer millioner af bæredygtige emballager hver uge. Pap er nemlig særligt bæredygtigt, da ca. 80 % af papfibrene i et stykke emballage kan genanvendes.

DS Smith har gennem årene udvidet og fornyet maskinparken på Åstrupvej 30 i Grenaa med den seneste teknologi, og som i dag er den største og en af de mest højteknologiske af sin art i Nordeuropa.

Fabrikken i Grenaa beskæftiger cirka 300 medarbejdere, mens DS Smith nationalt beskæftiger 650 medarbejdere på tværs af lokationer i Danmark.

- Jeg ser denne udvidelse af vores medarbejderstab og fabrik som en kæmpe mulighed og en rigtig god nyhed - ikke bare for DS Smith, men også for vores kunder og lokalsamfundet. Vi glæder os meget til at byde nye kollegaer velkommen og gøre DS Smith til en endnu større og bedre arbejdsplads, udtaler Laila Buus, Fabrikschef hos DS Smith i Grenaa.

-hawin

6/9 2021
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt