Volkswagen åbner laboratoriecenter for battericeller til elbilerMinisterpræsident i Niedersachsen, Stephan Weil og Thomas Schmall, direktør for Volkswagen Group Componentsåbner det nye top moderne batterilaboratoriecenter

Volkswagen åbner laboratoriecenter for battericeller til elbiler

Koncernen tager næste skridt i retning mod udvikling og produktion af egne battericeller med sit nye topmoderne center i den tyske by, Salzgitter. Her investerer Volkswagen Group Components yderligere 70 millioner euro i en udvidelse af batteriforskningen og skaber ca. 250 hightechjobs

Laboratoriecentret, som bliver indviet i disse dage, vil gradvist blive udbygget til at være Europas førende battericentrum, og fra 2025 vil produktionen af Volkswagens egen battericelle til elbiler starte op på fabrikken i Salzgitter.

- Med de nye topmoderne laboratorier udvider vi vores ekspertise inden for udvikling, proces og produktion af battericeller - det centrale element i bilmodeller med en elektrificeret drivlinje.
Volkswagens lokation i Salzgitter viser, hvordan omstillingen af den tyske bilindustri fra konventionelle drivlinjer til elektrisk mobilitet kan foretages med succes. Vi tiltrækker topforskere og, som pioner i branchen, skaber morgendagens jobs, siger Thomas Schmall, som er den øverste tekniske chef hos Volkswagen AG og administrerende direktør for Volkswagen Group Components, der har ansvaret for køreplanen for batteri- og opladningsteknologi på tværs af alle mærker i koncernen.

Seks europæiske fabrikker i 2030
Køreplanen blev præsenteret i forbindelse med 'Power Day' i marts 2021, og fremtidens teknologier inden for batteri og opladning var igen i fokus som de primære områder i koncernens NEW AUTO-strategi, der blev lanceret i juli måned.

-Med åbningen af laboratorierne har vi nået den næste strategiske milepæl. Nu går vi videre for fuld styrke med forberedelserne til vores egen battericelleproduktion, siger Thomas Schmall.

Volkswagen koncernen har planer om i samarbejde med forskellige partnere at drive seks battericellefabrikker i Europa i 2030 med en produktionskapacitet på 240 GWh. Det forventes, at der vil blive produceret battericeller med en årlig kapacitet på 40 GWh i Salzgitter. Koncernens nye egenproducerede battericelle forventes at skabe synergier og reducere batteriomkostningerne med op til 50 %.

Banebrydende teknologier
De nye laboratorier vil give mulighed for omfattende testprogrammer med op til 200 forskellige analysemetoder samt udvikling af nye sammensætninger af materialer og kemiske stoffer på et areal, der i begyndelsen er på 2.500 kvadratmeter.

-Fremover vil innovationer inden for nutidens og fremtidens battericeller komme fra Salzgitter,” forklarer Frank Blome, som er Head of the Battery Cell and Battery System Business Unit. Udstyret gør de nye laboratorier til nogle af de mest moderne faciliteter til battericelleforskning i Europa.

Her anvendes banebrydende teknologier til at udvikle battericellerne. I Salzgitter finder man f.eks. et af de få eksisterende elektronscanningsmikroskoper til genkendelse af litium. Andre elementer af udstyret omfatter et højautomatiseret testområde, hvor battericellerne testes for deres effekt og tegn på aldring under hurtig opladning og afladning. Testen omfatter battericeller, som kan oplades fra 5 til 80 % batterieffekt på 12 min.

-lipe

 

16/9 2021
  • Omstilling af tung transport

    Omstilling af tung transport

    transport ›I marts åbnede IBF Danmarks første privatfinansierede offentlige ladestation til el-lastbiler, og nu omstiller koncernen sin tunge vognpark ved at sætte fire nye, fuldt elektriske betonkanoner i drift
  • Få synet sættevognen i udlandet

    Få synet sættevognen i udlandet

    transport ›Danske vognmænd kan nu få foretaget periodisk syn af deres påhængskøretøjer i andre EU-lande
  • Bilister - Vær beredt på vintervejret

    Bilister - Vær beredt på vintervejret

    transport ›Bliver man fanget i sin bil i snestormen, er det vigtigt, at være grundigt forberedt, så man klare sig, til hjælpen når frem
  • Ny formand for Greater Copenhagen

    Ny formand for Greater Copenhagen

    transport ›Den 1. januar overtog Carl Johan Sonesson, regionsrådsformand i Region Skåne, formandsposten i Greater Copenhagen. I de kommende to år vil hans primære fokus være på infrastruktursatsninger og det integrerede arbejdsmarked
  • Sig dav til dine breve

    Sig dav til dine breve

    transport ›Fra 1. januar omdeler dao breve i hele Danmark, alle ugens dage. En tydelig skiltning på brevkassen og nem adgang kan gøre leveringen endnu mere smidig
  • Ny cargo-terminal i Billund

    Ny cargo-terminal i Billund

    transport ›Billund Lufthavn og HT Transport udvider kapaciteten med en ny cargo-terminal, der styrker lufthavnens konkurrenceevne som et af Nordeuropas største centre for luftfragt
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene