BWM vælger Scape Technologies til tysk ordre.

BWM vælger Scape Technologies til tysk ordre.

Scape Technologies, der leverer standardiserede bin-picking løsninger, har modtaget en ordre fra det tyske selskab Bremer Werk für Montagesysteme, BWM, om levering af en Scape Bin-Picker og line feeder løsning til en tysk kunde med global markedsposition

Bremen selskabet - BWM – der har mere end 40 års erfaring i udvikling, integration og service af fleksible modulære automationssystemer, montagesystemer og special-maskiner til forskellige industrier, - har valgt Scapes fleksible og robuste Bin-Picker løsning til en tysk kunde med global markedsposition.

Kunden producerer filter- og filtreringsløsninger til forskellige sektorer og kundesegmenter verden over.

- Det er den første Scape Bin-Picker ordre hos BWM og det bekræfter vores styrkeposition indenfor robot-automatiseret materialehåndtering, som afhjælper gentagne, nedslidende arbejdsfunktioner – også udenfor bilindustrien, - udtaler Frank Nüsken, General Manager, Scape Tyskland. 

Den komplette SCAPE Bin-Picker og line feeder løsningen anvendes i forbindelse med plukning af vilkårligt orienterede delkomponenter i kasser, der præcisionsafleveres med en gennemsnitlig cyklustid på 10 sekunder i en fuldautomatiseret forarbejdningsmaskine.

Scape Bin-Picker teknologien anvendes blandt andet til montage af halvfabrikata, emnelevering til maskiner, som f.eks CNC maskiner, kvalitetskontrol og pakning.

Løsningen bygger blandt andet på en algoritme, som gør det muligt for en robot med kamera at omsætte billeddata tilstrækkeligt hurtigt til, at robotten kan arbejde hurtigt og sikkert med håndteringen af emnerne.

Denne teknologi kan danne grundlag for produktivitetsoptimering og sikre, at produktionsløsninger kan forblive konkurrencedygtige.

Aftalen med BWM er indgået i oktober måned 2021 og ændrer ikke ved Scapes allerede udmeldte forventninger til indeværende regnskabsår.

-hawin

8/11 2021
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik