N.C. Nielsen udvikler AGV-løsning til Wavin
En innovativ AGV-løsning fra N.C. Nielsen har effektiviseret arbejdsgangen hos Wavin, hvor den selvkørende stabler fragter paller med fittings fra sprøjtestøberiet til folieringsmaskinen døgnet rund.

N.C. Nielsen udvikler AGV-løsning til Wavin

N.C. Nielsen har udviklet en selvkørende AGV-løsning til Wavin i Hammel. Den verdenskendte plastrørsproducent opererer i forvejen med en høj automatiseringsgrad med sprøjtestøbemaskiner, ekstrudere og rotationsstøbemaskiner. Den leverede AGV-løsning fra N.C. Nielsen er derfor en naturlig forlængelse af den samlede fremstillingsproces

Døgnet rundt ligger den selvkørende AGV-maskine i fast rutefart mellem sprøjtestøberiet og en fuldautomatisk folieringsmaskine.

Ved aftagerpositionen i sprøjtestøberiet opsamler den en palle med nedpakkede fittings. Med usvigelig sikkerhed kører den til en modtagerposition ved et rullebånd, der sender pallen videre til foliering. Herefter tager en Linde gaffeltruck over og kører pallen til et teltlager udendørs.

Efter hver aflevering af pallen kører AGV-maskinen i pitstop ved en laderstander, hvor Lithium-ION batterierne genoplades, inden den igen får besked om at afhente næste klargjorte palle.

Det hele foregår uden indgriben af menneskehænder og AGV-løsningen navigerer efter et veldefineret køremønster og med indbygget sikkerhedsstop, hvis der kommer noget i vejen på køreruten.

Større rokade

AGV-maskinen afhenter omkring 200 paller dagligt i gennemsnit. Den har kapacitet til at afhente endnu flere og til at blive programmet om til endnu flere opgaver i den travle produktionshal hos Wavin, som alene fremstiller 110.000 emner om dagen.

AGV-løsningen er indført i forbindelse med en større rokade i sprøjtestøberiet, hvor der er gjort plads til at øge produktionskapaciteten.

- AGV-løsningen var den sidste brik i puslespillet efter at vi har indrettet produktionshallen på ny. Vi har frigjort medarbejdere til andre arbejdsopgaver, effektiviseret den interne transport og også fået mulighed for at udvide AGV’ens opgaver fremadrettet. Sammen med en række andre tiltag kan vi bedre imødekomme den stigende efterspørgsel på vores produkter, fortæller projektleder Jesper Bjerre fra Nordisk Wavin.

AGV-maskinen orienterer sig efter sensorer på transportbåndene og langs køreruten, hvor den holder en neddroslet marchhastighed på fem kilometer i timen.

Ruten er indstillet ved manuelt at køre trucken langs ruten og kode den ud fra nogle valgte positioner undervejs. Foruden avanceret sikkerheds- og navigationsudstyr har AGV’en fået monteret Linde Blue Spot sikkerhedslys i begge retninger.

HALO-princip

Hos Wavin er der tradition for et sikkert arbejdsmiljø. Derfor skulle AGV-løsningen leve op til en række skrappe sikkerhedskrav. Maskinen er bevidst neddroslet i sin kørehastighed.

Den kører på en synlig, markeret og veldefineret rute og stopper af sig selv, hvis den registrerer ”ukendte” maskiner eller mennesker undervejs. På denne vis lever den op til Wavin-koncernens HALO-princip om altid at holde god sikkerhedsafstand med visuel kontakt.

- Vi er glade for, at Wavin har valgt N.C. Nielsen som leverandør af AGV-løsningen. De har en større Linde truckflåde i forvejen, og har været en god kunde hos os gennem mange år. Med AGV-løsningen tager de yderligere et skridt i forhold til at automatisere og digitalisere den interne logistik. Det flugter godt med deres ønske om fortsat at være en innovativ produktionsvirksomhed, der omfavner den moderne teknologi, udtaler salgsdirektør Allan Christensen fra N.C. Nielsen.

-hawin

 

 

22/1 2020
  • Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    truck ›For Sports Group Denmark i Silkeborg er logistik et centralt omdrejningspunkt i forretningen og en flåde af 53 forskellige Linde-maskiner fra N.C. Nielsen bidrager til at holde forsyningskæderne intakte
  • Elektrisk sættevognstrækker med op til 600 km rækkevidde

    Elektrisk sættevognstrækker med op til 600 km rækkevidde

    truck ›IVECO lancerer den nye S-eWay Sættevognstrækker, som er en helelektrisk, tung lastbil, særligt udviklet til regional- og fjerntrafik i det nordiske klima
  • Ravas-agentur på nye hænder

    Ravas-agentur på nye hænder

    truck ›Scanvaegt Systems styrker sin position inden for mobile vejeløsninger med overtagelse af Ravas-agenturet i Danmark fra HSØ
  • Fremtidens intralogistik hyldet i Dortmund

    Fremtidens intralogistik hyldet i Dortmund

    truck ›Ustabile markeder, stigende omkostningspres og vedvarende mangel på arbejdskraft er med til at drive udviklingen af innovative og effektive intralogistikløsninger. For nylig blev IFOY Award uddelt til løsninger der gør en stor forskel
  • Ny Baoliforhandler på plads

    Ny Baoliforhandler på plads

    truck ›Med Robbin som ny forhandler af Baolis materiel til varehåndtering, bliver det nemmere for kunderne i det storkøbenhavnske område at anskaffe sig truck i budgetsegmentet
  • El-drevet lift bidrager til sikker vedligeholdelse

    El-drevet lift bidrager til sikker vedligeholdelse

    truck ›Arbejdernes Andels Boligforening, AAB, har købt en Platform Basket Spider 20.95e fra Scantruck, til arbejdet med at udskifte tusindvis af vinduer i fredet og bevaringsværdigt byggeri i Aarhus
  • Tektra udnævnt som officiel Hyster-forhandler i Danmark

    Tektra udnævnt som officiel Hyster-forhandler i Danmark

    truck ›Gaffeltruckproducenten, Hyster har udnævnt Tektra som officiel forhandler af sit brede sortiment af gaffeltrucks i Danmark
  • Ny generation af absolut-encodere skal give større produktivitet

    Ny generation af absolut-encodere skal give større produktivitet

    truck ›Med den nye ANS/ANM58 PROFINET præsenterer SICK en generation af absolut-encodere, der er designet til, at maskiner og anlæg til maskinkonstruktion, emballage-, lager- og transportteknik bl.a. får mere præcis styring og bliver nemmere at vedligeholde