Universal Robots udvider til to forhandlere i Danmark
- Det er et suverænt verdensbrand, Technicon nu bliver forhandler af, siger CEO i Technicon, Casper Hansen

Universal Robots udvider til to forhandlere i Danmark

På grund af voksende efterspørgsel på cobots bliver Hobrovirksomheden Technicon fra begyndelsen af november ny forhandler. Dermed kan Universal Robots tilbyde danske kunder en valgmulighed, de fleste udenlandske kunder også har

Hjemmemarkedet for verdens første cobot er langt fra mættet, her 11 år efter denne nye robot-type så dagens lys efter intens produktudvikling i Odense. På stort set enhver industriarbejdsplads i Danmark er der manuelle opgaver, som en fleksibel og brugervenlig robotarm rentabelt kan automatisere.

Derfor skal Technicon, sammen med Universal Robots eksisterende forhandler BILA, nu adressere dette behov og håndtere henvendelser om cobots fra slutkunder, systemintegratorer og maskinbyggere.

Nye tal fra International Federation of Robotics viser en markant vækst i det globale salg af cobots på 23 procent fra 2017 til 2018.

- Markedet er vokset, alt imens konkurrencen også er øget. Vi har derfor vurderet forhandlerstrukturen her i Danmark, og det viste sig at være et oplagt valg at indgå en forhandleraftale med Technicon udover den vi fortsat har med BILA, siger Michael Hjertebjerg, som er Universal Robots' Sales Development Manager på det danske marked.

Nu en stærkere robot i paletten
Universal Robots har netop lanceret en ny cobot i en global produktlancering, som BILA og Technicon også hver især vil distribuere på det danske marked.

Den hedder UR16e efter sin løfteevne på 16 kilo, og den vil også komme danske slutbrugere til gavn, når de hidtidige cobots med en løfteevne fra 3 til 10 kilo eventuelt kommer til kort ved håndtering af tungere emner.

Danmark skal holde trit globalt
Hos Universal Robots er forventningerne lige så høje til deres nye som deres eksisterende forhandler BILA.

- Vi ser frem til et langsigtet partnerskab med Technicon, som kan fremme produktiviteten og konkurrenceevnen ude i den danske fremstillingsindustri. Deres succes og vækst er overbevisende, og det stemmer godt overens med vores høje vækstmål. De er i daglig berøring med produktionsvirksomheder i hele landet, der ønsker at automatisere fleksibelt, siger Michael Hjertebjerg, Universal Robots.

CEO i Technicon, Casper Hansen siger om aftalen:

- Det er et suverænt verdensbrand, Technicon nu bliver forhandler af. UR er ikke alene producent af verdenskendte cobots. UR er samtidig en afgørende drivkraft bag hele teknologiudviklingen og dermed bidrager UR konstant til at flytte grænserne for hvad der er teknologisk muligt.

I 2018 skønnede Ingeniørforeningen IDA i undersøgelsen 'Potentialer og barrierer for automatisering og digitalisering i industrien' et tocifret milliardpotentiale for at øge produktiviteten i virksomhederne gennem investeringer i nyt automatiserings- og produktionsudstyr. En af konklusionerne i undersøgelsen var desuden, at den manglende automatisering og digitalisering i Danmark i sidste ende kan betyde, at endnu flere arbejdspladser rykker til lande med lavere lønomkostninger.

Også hos Dansk Metal ser man med bekymring på Danmarks konkurrenceevne i Dansk Metals nye udgivelse ' Behov for robotter i dansk erhvervsliv'. Hvis andre lande kan producere mere end os både hurtigere og billigere, så kan det blive svært at holde industriarbejdspladser på danske hænder, lyder det fra den faglige organisation.

-lipe

30/9 2019
  • Slankere profil til krævende opgaver

    Slankere profil til krævende opgaver

    truck ›Universal Robots her netop lanceret den langtrækkende UR8 Long til bl.a. plukke- og inspektionsopgaver på FABTECH-messen i Chicago
  • Manitou får høsten i hus

    Manitou får høsten i hus

    truck ›Scantruck kan det dér trick med at trylle en ekstra maskine frem, hvis der opstår havari på en af de faste i maskinflåden. Det har været med til at sende ikke færre end fem Manitou-teleskoplæssere til bedriften Enggård ved Rødding i det nordlige Sønderjylland
  • STL rykker frem i Norden

    STL rykker frem i Norden

    truck ›STL har netop har færdiggjort et automationsprojekt for Søstrene Grene i Holland i et helt nyt distributionscenter. Sammen gør parterne klar til et nyt automatiseret lagersetup i Aarhus
  • AGV-eventyret fortætter

    AGV-eventyret fortætter

    truck ›Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV
  • Nu også partner i farma

    Nu også partner i farma

    truck ›Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri
  • Nye maskiner til havnen

    Nye maskiner til havnen

    truck ›Hallands Hamnar Varberg er Sveriges førende havn for skovindustrien og har sat sig for at blive Europas mest moderne. For at håndtere både nutidens og fremtidens opgaver havde havnen brug for at forny dele af sin maskinpark. Det er en opgave N.C. Nielsen har hjulpet med
  • Elektrisk kraft til træindustrien

    Elektrisk kraft til træindustrien

    truck ›Hubtex lancerer to nye robuste og elektriske truckløsninger til transport af lange emner i blandt andet industrien for træforarbejdning
  • Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    Linde holder Sports Group Denmark på mærkerne

    truck ›For Sports Group Denmark i Silkeborg er logistik et centralt omdrejningspunkt i forretningen og en flåde af 53 forskellige Linde-maskiner fra N.C. Nielsen bidrager til at holde forsyningskæderne intakte