Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

Innovationsfonden investerer 40 mio. kr. i danske robotter og AI-løsninger

Danske og europæiske produktionsvirksomheder er under et stigende pres i en verden under konstant forandring. Gennem det nye forsknings – og innovationsprojekt, MADE skal industrien hjælpes til at blive modstandsdygtige - bl.a. ved at bruge og udvikle nye digitale løsninger

Hvis danske virksomheder skal undgå faldende konkurrenceevne, så kræver det brug af nye teknologier, der sikrer nem omstilling i fabrikkerne og dermed gør industrien langt mere modstandsdygtig mod f.eks. mangel på materiale eller arbejdskraft.

Det er målet med et nyt projekt, som Innovationsfonden netop har investeret 40 mio. kr. i.

- Dansk produktion skal vende global usikkerhed til nye konkurrencemuligheder. Vi skal op i tempo og længere frem i skoene, hvis vi vil følge med udviklingen og ikke miste salg. Derfor er det helt afgørende, at vi i projektet MADE REACT samler toneangivende aktører fra Produktionsdanmark for at skabe nye, konkrete løsninger på udfordringerne, siger Nigel Edmondson, MADE’s CEO og bakkes op af Innovationsfondens direktør, Cecilie Brøkner:

- Der er et kæmpe aktuelt behov for at få Europas konkurrenceevne op i gear, og derfor er det afgørende at fastholde fokus på innovation i vores produktionsvirksomheder, siger hun og fortsætter:

- MADE har vist sig som en succesfuld platform for innovation, og derfor er vi glade for at investere i MADE REACT, der kan trække på de gode erfaringer og sikre udvikling og anvendelse af innovative løsninger ude i virksomhederne. Det vil være til gavn for både virksomhederne, Danmark og ultimativt Europa.

Nye løsninger ved uforudsete hændelser
Forskningsprojektet MADE REACT vil omdanne industriens udfordringer til muligheder for danske produktionsvirksomheder. Projektet består af fem universiteter, tre GTS’er samt 14 virksomheder, der skal indgå i tværfagligt samarbejde om nye løsninger.

- Vi skal sikre anvendelse af nye digitale løsninger som AI og robotter, og det kræver nye kompetencer. Nye teknologier skal give en helt anden fleksibilitet i dag, hvor mange produktionsvirksomheder fremstiller mange forskellige typer produkter, men i små mængder. Derfor skal det være let og gnidningsfrit at tilpasse produktionen, når uforudsete hændelser som f.eks. blokeringen af Suezkanalen betyder, at materialer ikke kan nå frem, siger Jesper Hattel, professor ved DTU.

Fleksible løsninger optager også Danfoss Drives:

- Vi glæder os til at udvikle metoder, der kan vise, hvad der kan hjælpe - ikke bare os, men hele Produktionsdanmark med at sikre stabil forretning. Det er en opgave, vi ikke kan løse alene, så der er behov for åbent og tillidsfuldt samarbejde for at nå i mål og stå imod de mange geopolitiske spændinger. Vi håber, at REACT kan give os den fornødne viden og teknologi, så vi kan forme fremtidens bæredygtige, fleksible produktion, så vi er gearet til endnu mere vækst, siger Brian Svendsen, Head of Global Supply Chain Technology, Platforms & Architecture hos Danfoss Drives.

Fakta om MADE REACT
Partnere i projektet:
Produktionsklynge MADE

Fem universiteter:
Aalborg University
University of Southern Denmark
Technical University of Denmark
Aarhus University
University of Copenhagen

Tre GTS’er:
FORCE Technology
Teknologisk Institut
Alexandra Instituttet

14 industrielle partnere:
Technicon A/S

CIM A/S

LEGO Systems A/S

Danfoss A/S

Novo Nordisk A/S

Velux A/S

Grundfos A/S

Topsil GlobalWafers A/S

Harting ApS

Universal Robots A/S

Bosch Rexroth A/S

Sick A/S

Inmold A/S

INTELLIGENT SYSTEMS A/S 

Finansiering
Innovationsfondens investering: 40 mio. kr.
Samlet budget: 106,8 mio. kr.

Projektafslutning: 31. december 2028
Officiel titel: REACT MADE Resilient manufacturing systems through

AI-powered and digitally Connected Technologies

-lipe

15/4 2025
  • Rekordstort dansk landshold til EuroSkills 2025

    Rekordstort dansk landshold til EuroSkills 2025

    uddannelse ›I alt 43 automatteknikere, bygningsstruktører, elektrikere, lastvognsmekanikere med mange flere er udtaget til Danmarks hidtil største hold, når der til september afholdes EuroSkills 2025 i Herning
  • Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    Faglært arbejdskraft på vej – nye svende fra UCH

    uddannelse ›Uddannelsescenter Holstebro, UCH har netop afsluttet forårets svendeprøver for eleverne på lager- og logistikuddannelserne
  • Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    Aabenraa Kommune og Padborg Transportcenter hjælper udsatte unge

    uddannelse ›Aabenraa Kommune har indgået et partnerskab med Padborg Transportcenter om en indsats for primært udsatte unge, der ikke er i beskæftigelse eller uddannelse. Målsætningen er, at flere unge kommer ud af offentlig forsørgelse.
  • Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    Lov skal stoppe vildledende, grøn markedsføring

    uddannelse ›Ord som "grøn”, ”bæredygtig” og ”miljøvenlig” skal fra september næste år være ulovligt at bruge for virksomheder, hvis de ikke kan dokumentere det. Påstande om planlagt klimaneutralitet bliver også forbudt. Det er indholdet i et lovforslag, regeringen nu fremsætter i Folketinget
  • Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    Flere unge vil være faglærte fra EUC Sjælland

    uddannelse ›Netop opgjorte ansøgningstal viser en markant fremgang i antallet af unge, der ønsker at tage en faglært uddannelse på EUC Sjælland. Ifølge uddannelseschef Ole Holm, hænger det sammen med, at de unge har fået øje på de mange karrieremuligheder, som erhvervsuddannelserne giver
  • Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    Forberedelserne til HI-messen er i fuld gang

    uddannelse ›Med cirka syv måneder til 2025-udgaven af messen er udstillerne allerede i gang med at forberede deres stande og generelle indsats på messen. Og forventningerne er i top hos f.eks. Lemvigh-Müller, som blandt andet vil fokusere på VMT-løsninger via sit SMARTLager-koncept
  • Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    Nyt AI-kursus til industriens medarbejdere

    uddannelse ›God, brugbar og relevant hjælp fra en AI kræver, at man som bruger kan skrive de rigtige spørgsmål og anmodninger til den kunstige intelligens på de rigtige måder. Og det vil det nye AMU-kursus ’Brug af AI prompting i industrien’ klæde industriens faglærte og ufaglærte medarbejdere på til
  • Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    Det begyndte med en uge på prøve – det blev en kæmpe succes

    uddannelse ›Trods intensiv markedsføring er det svært at skaffe lærlinge nok i nogle brancher. Nu har en erhvervsskole opnået opsigtsvækkende succes ved at hjælpe eleverne over i ”ny mesterlære”-ordningen