Fjord Line runder en million passagerer

Fjord Line runder en million passagerer

Nye færger og helårstransport har sendt passagertal og markedsandele hos Fjord Line i vejret

Fjord Line når en vigtig milepæl, når antallet af 2015-gæster i dag overstiger en million.

Årets tre første kvartaler har været ekstraordinært positive i forhold til samme periode i 2014. Således kan Fjord Line for første gang i rederiets historie nu byde velkommen til årets gæst nr. 1 million.

- Gennem de sidste par år har Fjord Line indsat nye miljøvenlige skibe, fokuseret på at skabe nogle gode oplevelser for vores gæster og bygget et solidt rutenetværk op. Passagertallene viser, at de rejsende nu for alvor har fået øjnene op for Fjord Line, siger Rickard Ternblom, som er koncernchef i Fjord Line AS.

På ruterne mellem Norge, Danmark og Sverige kan rederiet notere en vækst på 32 procent i antal af passagerer og biler i de tre første kvartaler af 2015 sammenlignet med samme periode året før. Antallet af fragtenheder er øget med otte procent.

Fremgangen gennem 2015 kommer på toppen af, at Fjord Line næsten fordoblede antallet af passagerer fra 2013 til 2014. Fremgangen fordeler sig pænt over alle ruterne, hvilket betyder, at Fjord Line har øget sine markedsandele på alle ruter.

Således tegner Fjord Line sig i dag for en markedsandel på nær 22 procent inden for passagerer, mens markedsandelen inden for biler når helt op på 28 procent.

Rickard Ternblom kommenterer den positive udvikling således:

- Stigningen i passagertallet skyldes ikke mindst en kæmpeindsats fra vores engagerede medarbejdere, som hver dag møder gæsterne med smil og god service. Medarbejderne har en stor del af æren for, at vi i dag runder en million passagerer i år.

Fremgangen er et udtryk for, at Fjord Line har formået at oparbejde en tydeligere og stærkere position i markedet, og der er bygget et solidt fundament for en videre positiv udvikling.

 

 

Foto 1: Koncernchef i Fjord Line, Rickard Ternblom. Foto: Styrk Fjærtoft Trondsen.

Foto 2: MS Bergensfjord. Foto: Espen Gees.

Foto 3: Mere end 600 studenter overøste i dag et meget overrasket norsk ægtepar, Elisabeth og Stein Otto Hole fra Bergen, med et hav af røde roser som passager nr. 1 million i 2015. Foto: Ken Robert Haltvik.

28/10 2015
  • Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    Ny Sennebogenspecialist - til skrot og affald

    truck ›Scantrucks nye Sennebogen-sælger har selv haft skrothandel og har solgt Sennebogen-maskiner i mange år
  • Stigende omsætning og nyt logo i Aabenraa

    Stigende omsætning og nyt logo i Aabenraa

    havne ›Aabenraa Havn har i årets første fem måneder øget omsætningen med 17 procent. Samtidig markerer et nyt logo havnens centrale rolle for regionen
  • Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    havne ›Et kystsikringsprojekt i Esbjerg Havn, der på sigt skal omfatte flere hundrede betonenheder, der er designet specifikt til formålet, viser allerede efter ti uger et sundt biologisk miljø under havoverfladen
  • Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    havne ›Aarhus Havn har besluttet at ændre sammensætningen af direktionen og nedlægger derfor stillingen som chief project officer, cpo. På den baggrund fratræder Henrik Munch Jensen sin stilling
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Elektrisk fremtid er på plads

    Elektrisk fremtid er på plads

    havne ›To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året