Dachser bygger nye faciliteter i Schweiz
Dachser styrker sine udenlandske operationer med etableringen af sin niende afdeling i Schweiz, der omfatter 12.200 kvm. og skaber omkring 40 jobs i regionen
Logistikleverandøren Dachser udvider i Schweiz med åbningen af nye faciliteter i Bern regionen.
Det første formelle spadestik på byggepladsen i Lyss Industripark er blevet taget, med deltagelse af bestyrelsesformand for Dachser Switzerland, Marcel Meier, landechef Urs Häner og Andreas Hegg, borgmester i Lyss. Driften af den nye afdeling forventes påbegyndt fra september 2014.
Udover de allerede eksisterende afdelinger i Zürich, Basel, St. Gallen og Waadt vil Dachser nu også være til stede i Bern fra 2015.
- De nye faciliteter gør det muligt for os, at udvikle vores operationer i Bern regionen og samtidig lette presset på Brisfelden, forklarer Urs Häner, landechef for Dachser Switzerland.
Desuden vil nærheden til det vestlige Schweiz forkorte køretiderne helt op til en dag. Lyss er endnu et vigtigt knudepunkt for et netværk, der yder fungerende dækning af hele Europa.
- Med sine ni afdelinger er Dachser nu til stede i de vigtigste økonomiske centre i Schweiz, siger Urs Häner.
Der bliver oprettet 40 nye jobs inden for administration, lager og transport i de nye faciliteter i Lyss.
Byen Lyss hilser det nye afdelingskontor hjerteligt velkommen:
- Udvidelsen af logistikmæssige serviceydelser vil også være en fordel for mindre industrier, håndværksvirksomheder og produktionssteder i lokalområdet. Med oprettelsen af nye jobs udvider Dachser ligeledes industrisammensætningen i Lyss, siger Andreas Hegg, borgmester i Lyss.
Den første konstruktionsfase omfatter en lagerbygning på 2.260 kvadratmeter til industrigods, hvor 18 lastvogne kan læsses og losses.
Kontorbygningen i to etager er på 680 kvadratmeter i grundareal. Dertil kommer et areal på 4.000 kvadratmeter, der er reserveret til en mulig senere udvidelse. Denne konstruktionsfase er planlagt til at finde sted i 2019.
-hawin