Øget aktivitetsniveau og styrket produktivitet

Øget aktivitetsniveau og styrket produktivitet

Den nordiske transport- og logistikvirksomhed kan glæde sig over, at 2024 bød på fremskridt i forhold til både omsætningsforøgelse og forbedret produktivitet

I 2024 leverede Frode Laursen et overskud på DKK 35 mio., baseret på en omsætning på DKK 2.270 mio. Egenkapitalen udgør DKK 241 mio. og soliditetsgraden er 32,2 %.

Omsætningen steg med 5 % i forhold til året før, primært drevet af nye kunder inden for dagligvarelogistikken.

Samtidig har produktivitetsforbedringer og bedre kapacitetsudnyttelse skabt øget indtjening både i transportdivisionerne og på logistikcentrene.

Dermed er resultatet forbedret i forhold til 2023, hvilket ledelsen vurderer som tilfredsstillende.

- Vi er tilfredse med, at vi i et marked med konstant stigende omkostninger og hård konkurrence har formået at effektivisere driften i en sådan grad, at vi har kunnet kompensere for de ganske markante omkostningsstigninger, vi ikke har kunnet sende videre.

- Det er resultater, der er skabt af nogle meget engagerede og virkelig dygtige medarbejdere, siger adm. direktør i Frode Laursen, Thomas Corneliussen.

CO2-udledningen sænket - igen
Samtidig har Frode Laursen, i lighed med tidligere år, formået at sænke sin egen CO2-udledning.

Siden 2020 har Frode Laursen reduceret sin absolutte CO2-udledning i scope 1 og 2 med 37 %, mens den relative udledning – også kaldet energiintensiteten – er reduceret med 32 %.

- Det er jeg vanvittigt stolt af. Især vores reduktion i energiintensiteten, fordi den viser, hvor meget bedre vi bliver til at fragte den samme mængde gods på en mere klimavenlig måde, siger Thomas Corneliussen.

I 2024 forbedrede Frode Laursen sin energiintensitet med 14 % i forhold til året før.

Ambitioner og forventninger til 2025
De gode resultater betyder dog ikke, at Frode Laursen sætter tempoet ned. Tværtimod har virksomheden valgt at sætte barren endnu højere og kommer senere på året til at fastsætte nye ambitiøse mål.

- Vi skal holde momentum. Vi har allerede opnået meget ved at anvende mere bæredygtige brændstoffer, og ny lovgivning giver os nu mulighed for at køre endnu mere gods på samme lastbil og dermed flere muligheder for at accelerere både den grønne omstilling og produktiviteten yderligere, siger Thomas Corneliussen.

Når det gælder den finansielle udvikling i 2025, forventer ledelsen i Frode Laursen et øget aktivitetsniveau og en styrkelse af virksomhedens position inden for de primære kundesegmenter i form af kundetilgang. Der forventes et resultat på niveau med 2024.

-hawin

27/6 2025
  • Få indsigt i fremtidens emballage

    Få indsigt i fremtidens emballage

    logistikcentre ›Nye EU-regler, producentansvar, bæredygtighed og teknologisk udvikling er med til at forandre emballagebranchen. På Emballagedagen 2026 samles eksperter, myndigheder og virksomheder for at sætte fokus på de udfordringer og muligheder, der tegner branchens fremtid. Det er d. 5. november
  • Højteknologisk sorteringsanlæg til tekstilaffald

    Højteknologisk sorteringsanlæg til tekstilaffald

    logistikcentre ›STADLER Group har udviklet og designet en fuldt integreret sorteringsløsning til italienske IGERS. Dermed er en patenteret proces omdannelse af tekstiler til spindeklare fibre samlet i ét og samme system
  • Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    logistikcentre ›Distributionsselskabet har taget første spadestik til et 5000 m2, semiautomatisk lager i Kolding. Her vil GLS også kunne opbevare, plukke og pakke ordrer for sine kunder
  • Colliers formidler Velux-portefølje

    Colliers formidler Velux-portefølje

    logistikcentre ›Colliers har på vegne af en international kapitalforvalter netop formidlet salget af en ejendomsportefølje til det børsnoterede svenske ejendomsselskab Logistea
  • Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    logistikcentre ›Logistikcentret i Herleshausen skal styrke selskabets tilstedeværelse inden for kontraktlogistik og skaber et centralt knudepunkt for varestrømme på tværs af Tyskland og de omkringliggende europæiske markeder
  • Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    logistikcentre ›Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
  • Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    logistikcentre ›Efter flere stille år er der igen mere aktivitet på lager- og logistikmarkedet i Trekantområdet og Horsens. Flere store udlejninger vidner om stigende aktivitet, men udviklingen drives især af virksomheder, der flytter internt til nyere og mere effektive faciliteter. Sådan lyder meldingen i dette indlæg fra erhvervsmægleren, Colliers
  • Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af lager- og logistikejendom på Stakkesvang i Taulovs erhvervskvarter. Ejendommen er handlet for mere end 30 mio. kr., og den nye ejer planlægger at ombygge og udvide