Industrien skriger efter lagerlokaler

Københavns omegn har i år haft et stort dyk i antallet af tomme lager- og industrilokaler. Tomgangen er den laveste i otte år, og der er brug for nybyggeri, siger erhvervsmægler

Der er tale om lidt af en vending på Vestegnen, når det handler om efterspørgslen på lager- og industrilokaler. Erhvervslivet i Københavns omegn oplever nemlig så meget fremgang, at der i løbet af 2016 er sket et kraftigt fald i antallet af tomme lagerlokaler, fabrikshaller og værksteder.

Ved indgangen til året stod 6,3 procent af industrilokalerne tomme – det er nu faldet til 3,7 procent, det laveste niveau siden oktober 2008. Det viser friske tal fra Ejendomstorvet.dk, landet største portal for erhvervslokaler.

- Produktionslokalerne i Københavns omegn har i år haft landets største fald i tomgangen. Et andet sundhedstegn for erhvervslivet omkring hovedstaden er, at lejeniveauet det seneste år er steget 12 procent eller fire gange så meget som på landsplan. Samtidig er antallet af udbudte lokaler i Københavns omegn faldet med 27 procent det seneste år – på landsplan er faldet kun halvt så stort, siger Simon Birch Skou, administrerende direktør for Ejendomstorvet.dk.

På landsplan rummer portalen aktuelt over 10.000 lokaler til leje og ejendomme udbudt til salg, heraf knap 1.800 lokaler til lager/produktion. I Københavns omegn er udbudt 170 lager- og industrilokaler – flest i Albertslund med 36, derefter følger Ballerup, Brøndby, Høje-Taastrup og Rødovre, alle med 21 eller 22.

Før finanskrisen satte ind i efteråret 2008, stod kun omkring tre procent af industrilokalerne i Københavns omegn tomme. I takt med indskrænkninger, fyringer og konkurser blev det på kun to år næsten fordoblet – og frem til i år har tomgangen svinget omkring seks procent. Allerværst så det ud i midten af 2013 med 6,9 procent tomme lokaler. Men nu går det for alvor fremad i de københavnske forstæder.

- Der begyndte at komme hul på bylden for halvandet år siden. Industrivirksomhederne tør igen at producere til lager, og den øgede nethandel skaber efterspørgsel på logistiklokaler. Vi mærker især stor efterspørgsel i Brøndby, Glostrup og Ishøj på Vestegnen og i Herlev og Gladsaxe lidt længere mod nord, siger Regitze Lund, associeret partner og seniorrådgiver med ansvar for logistik i Newsec Egeskov & Lindquist, en af de større erhvervsmæglere i hovedstaden.

Hun advarer samtidig mod mangel på industrilokaler i forstæderne:

- Københavns omegn har brug for nybyggeri af moderne lagerbygninger og industrilokaler. Tomgangen kan ikke blive meget lavere, fordi de tilbageværende, tomme bygninger hovedsageligt er ældre, måske fra 1950’erne og 1960’erne. I dag efterspørger virksomhederne moderne og effektive bygninger med stor loftshøjde, med læsseramper, med god udvendig plads til modulvogntog og med lavt energiforbrug, siger Regitze Lund.

Blandt nyere logistik- og industribygninger i området er transportgiganten DSV’s fragtterminal fra 2014 i Hedehusene i Høje-Taastrup Kommune og – få kilometer derfra – det nye grønttorv, Copenhagen Markets, som åbnede i foråret.

Københavns omegn har lager- og produktionsbygninger på i alt 7,8 millioner kvadratmeter – det svarer til næsten 1.100 fodboldbaner eller lige knap hele Frederiksberg Kommunes areal. De 13 kommuner i landsdelen omfatter i nord Lyngby-Taarbæk, Ballerup, Gentofte, Gladsaxe og Herlev, desuden Albertslund, Glostrup, Hvidovre, Høje-Taastrup samt Rødovre og i syd Brøndby, Vallensbæk og Ishøj.

Ejendomstorvet.dk er ejet af de danske erhvervsmæglere og har Danmarks største udvalg af ledige lejemål samt ejendomme til salg med adresse, foto og tekst om aktuelt godt 10.000 lokaler og ejendomme. Dataene kommer fra næsten alle landets erhvervsmæglere samt en række pensionskasser, ejendomsselskaber og ejendomsadministratorer. Ejendomstorvet.dk har mere end 90.000 besøg hver måned.

-hawin

3/1 2017
  • Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    logistikcentre ›Solceller er i hastig vækst som energiløsning, og mange eksisterende tage bringes i spil. Det er en effektiv måde at udnytte bygningsarealer på, men udviklingen stiller større krav til dokumentation, projektering og udførelse, end det ofte ses i praksis
  • Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    logistikcentre ›Brødrene Dahl udbygger sine logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads på Metervej, som skal skabe kapacitet til vækst og samtidig bane vej for et nyt automatiseret pallelager
  • Dry Port går i land på Vestfyn

    Dry Port går i land på Vestfyn

    logistikcentre ›ADP og PFA’s succesfulde udvikling af Taulov Dry Port har givet mulighed for at fortsætte udviklingen af endnu en Dry Port i en anden af ADP’s ejerkommuner, Middelfart, hvor Fyn Dry Port er på vej
  • Krystalkuglen bliver konkret

    Krystalkuglen bliver konkret

    logistikcentre ›Med en ny vibrations- og sensorbaseret løsning udvider Körber sit sortiment af enkle og skalerbare digitale løsninger til forebyggende vedligeholdelse
  • Instabox tredobler kapaciteten i Aarhus

    Instabox tredobler kapaciteten i Aarhus

    logistikcentre ›Instabox, som er en del af Instabee Group sammen med Budbee og Porterbuddy, udvider nu sine aktiviteter i Danmark med en investering i en ny terminal i Aarhus, som tredobler virksomhedens kapacitet 
  • Nemligs nye logistikcenter skal gøre online dagligvarer billigere

    Nemligs nye logistikcenter skal gøre online dagligvarer billigere

    logistikcentre ›En investering på et trecifret millionbeløb i et nyt automatiseret logistikcenter skal gøre det billigere for Nemligs kunder at købe deres dagligvarer online og få dem leveret direkte til døren
  • Solcelleforening efterlyser bedre vilkår

    Solcelleforening efterlyser bedre vilkår

    logistikcentre ›Væksten i batteridrevet energi bør belønne dem, som producerer, lagrer og bruger strøm, når der er plads i nettet, mener brancheforeningen, som ønsker tariffer og afgifter, der afspejler værdiskabingen
  • Lagerudlejning blandt årets største

    Lagerudlejning blandt årets største

    logistikcentre ›Jysk-koncernen lejer lagerarealer i Horsens svarende til ni fodboldbaner. Bag udlejningen står Nordicals med Sampension som udlejer