Jysk har fået ny logistikchef

Jysk har fået ny logistikchef

Henrik Madsen kommer til Jysk med mere end 20 års erfaring. Undervejs har han lært betydningen af at sætte mennesket først

Jysks distributionscenter i Uldum har fået en ny Logistics Director i form af Henrik Madsen, der havde første dag i Uldum 1. marts.

Med sig bringer han stor erfaring fra stillinger i blandt andet Carlsberg og Dagrofa Logistik, og en særlig disciplin og arbejdsmoral, som han har fra sin store hobby crossfit.

- Det, der virkelig tiltalte mig, er måden, man arbejder med ledelse og udvikling på i Jysk. Mennesket er i centrum i alt, hvad vi gør, og alle kan gøre en forskel.

- Det er værdier, jeg deler, og noget, som jeg vil være med til at styrke, så vi kan fortsætte udviklingen, fortæller Henrik Madsen.

Den nye logistikdirektør kommer til Jysk fra en lignende stilling hos Dagrofa Logistik, hvor han har været de sidste seks år.

Før det tilbragte han godt otte år hos Carlsberg og 10 år hos Arla, hvor han startede som lagermedarbejder.

Skal mærke en udvikling
Den nu 49-årige direktør har arbejdet sig hele vejen op ad rangstigen, og de erfaringer, han har gjort sig undervejs, vil han bruge aktivt i sin nye stilling.

- For mig er det her job et naturligt skridt op i min karriere. Jeg har en sult efter at udvikle mig og blive bedre. Det driver og motiverer mig at kunne gøre en forskel.

- Derfor er det vigtigt for mig, at medarbejderne også mærker, at de udvikler sig, og at jeg hjælper dem med det, fortæller Henrik Madsen.

Han sammenligner det lidt med noget, han kender godt - træning.

- Hvis man træner jævnligt, vil man også gerne se fremskridt. Den mentalitet vil jeg gerne have, at medarbejdere har, så de også selv oplever og tænker over, at de udvikler sig, fortæller Henrik Madsen.

-hawin

 

Henrik Madsen Blå Bog:

  • 2024-: Overtog stillingen som Logistics Director på Jysks distributionscenter i Uldum.
  • 2018-2024: Blev logistikchef og senere logistikdirektør hos Dagrofa Logistik.
  • 2010-2018: Startede som teamleder hos Carlsberg. Blev senere national distributionsansvarlig. Besad stillingen som warehouse director de sidste to år.
  • 2000-2010: Lagermedarbejder og senere teamleder hos Arla.
3/5 2024
  • Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    logistikcentre ›Distributionsselskabet har taget første spadestik til et 5000 m2, semiautomatisk lager i Kolding. Her vil GLS også kunne opbevare, plukke og pakke ordrer for sine kunder
  • Colliers formidler Velux-portefølje

    Colliers formidler Velux-portefølje

    logistikcentre ›Colliers har på vegne af en international kapitalforvalter netop formidlet salget af en ejendomsportefølje til det børsnoterede svenske ejendomsselskab Logistea
  • Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    logistikcentre ›Logistikcentret i Herleshausen skal styrke selskabets tilstedeværelse inden for kontraktlogistik og skaber et centralt knudepunkt for varestrømme på tværs af Tyskland og de omkringliggende europæiske markeder
  • Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    logistikcentre ›Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
  • Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    logistikcentre ›Efter flere stille år er der igen mere aktivitet på lager- og logistikmarkedet i Trekantområdet og Horsens. Flere store udlejninger vidner om stigende aktivitet, men udviklingen drives især af virksomheder, der flytter internt til nyere og mere effektive faciliteter. Sådan lyder meldingen i dette indlæg fra erhvervsmægleren, Colliers
  • Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af lager- og logistikejendom på Stakkesvang i Taulovs erhvervskvarter. Ejendommen er handlet for mere end 30 mio. kr., og den nye ejer planlægger at ombygge og udvide
  • Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    logistikcentre ›Solceller er i hastig vækst som energiløsning, og mange eksisterende tage bringes i spil. Det er en effektiv måde at udnytte bygningsarealer på, men udviklingen stiller større krav til dokumentation, projektering og udførelse, end det ofte ses i praksis
  • Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    logistikcentre ›Brødrene Dahl udbygger sine logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads på Metervej, som skal skabe kapacitet til vækst og samtidig bane vej for et nyt automatiseret pallelager