Nyopført logistikejendom skifter ejer

Nyopført logistikejendom skifter ejer

Colliers har formidlet salget af den nyopførte logistikejendom på Strømmen 2D i Nørresundby – et område, der i stigende grad markerer sig som et attraktivt erhvervsområde

Ejendommen er opført i 2024 og er solgt til et privat ejendomsselskab med en 10-års uopsigelig lejekontrakt med Plantas.

Den strategiske placering i Nørresundby giver kort afstand til Aalborg centrum, Limfjordsbroen, motorvejene E45 og E39 samt Aalborg Lufthavn. 

De gode tilkørselsforhold og den korte afstand til både by og infrastruktur gør området attraktivt for både brugere og investorer, særligt inden for lager- og logistiksegmentet.

Ejendommen har et samlet bygningsareal på cirka 2.700 m2 sammensat af en lagerbygning med tre portsluser, administrations- og kontorfaciliteter samt et overdækket areal til opmagasinering. 

Ejendommen er opført af Entreprenørfirmaet Svend Åge Christiansen med henblik på salg og er fra starten designet til at imødekomme moderne krav til funktionalitet og drift.

- Vi oplever i øjeblikket en markant interesse for nyopførte lager- og logistikejendomme med længerevarende lejekontrakter, gerne på 10 år eller mere, da de giver investorerne et stabilt afkast og høj forudsigelighed. 

- Handlen viser samtidig, at Aalborg-området i stigende grad betragtes som et attraktivt investeringsmarked – også for denne type ejendomme, udtaler Claus Sondrup, senior director hos Colliers i Aalborg.

Handlen understreger en bredere markedstendens, hvor investorer i stigende grad ser mod Nordjylland efter nyopførte erhvervsejendomme med lav risiko og solide lejekontrakter. 

Også uden for de traditionelle logistikknudepunkter oplever Aalborg-området en voksende interesse, som hænger sammen med konkurrencedygtige afkast og et erhvervsliv i positiv udvikling.

-hawin


16/12 2025
  • Få indsigt i fremtidens emballage

    Få indsigt i fremtidens emballage

    logistikcentre ›Nye EU-regler, producentansvar, bæredygtighed og teknologisk udvikling er med til at forandre emballagebranchen. På Emballagedagen 2026 samles eksperter, myndigheder og virksomheder for at sætte fokus på de udfordringer og muligheder, der tegner branchens fremtid. Det er d. 5. november
  • Højteknologisk sorteringsanlæg til tekstilaffald

    Højteknologisk sorteringsanlæg til tekstilaffald

    logistikcentre ›STADLER Group har udviklet og designet en fuldt integreret sorteringsløsning til italienske IGERS. Dermed er en patenteret proces omdannelse af tekstiler til spindeklare fibre samlet i ét og samme system
  • Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    logistikcentre ›Distributionsselskabet har taget første spadestik til et 5000 m2, semiautomatisk lager i Kolding. Her vil GLS også kunne opbevare, plukke og pakke ordrer for sine kunder
  • Colliers formidler Velux-portefølje

    Colliers formidler Velux-portefølje

    logistikcentre ›Colliers har på vegne af en international kapitalforvalter netop formidlet salget af en ejendomsportefølje til det børsnoterede svenske ejendomsselskab Logistea
  • Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    logistikcentre ›Logistikcentret i Herleshausen skal styrke selskabets tilstedeværelse inden for kontraktlogistik og skaber et centralt knudepunkt for varestrømme på tværs af Tyskland og de omkringliggende europæiske markeder
  • Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    logistikcentre ›Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
  • Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    logistikcentre ›Efter flere stille år er der igen mere aktivitet på lager- og logistikmarkedet i Trekantområdet og Horsens. Flere store udlejninger vidner om stigende aktivitet, men udviklingen drives især af virksomheder, der flytter internt til nyere og mere effektive faciliteter. Sådan lyder meldingen i dette indlæg fra erhvervsmægleren, Colliers
  • Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af lager- og logistikejendom på Stakkesvang i Taulovs erhvervskvarter. Ejendommen er handlet for mere end 30 mio. kr., og den nye ejer planlægger at ombygge og udvide