Vækst trods økonomisk modvind

Vækst trods økonomisk modvind

Logistikkoncernen Dachser leverede en omsætning på omkring 8,3 mia. euro i regnskabsåret 2025 – en vækst på 3,1 % i forhold til året før

Det markerer koncernens højeste omsætning nogensinde. Samtidig steg tonnagen til 46,7 millioner ton, og antallet af forsendelser til 86,2 millioner, hvilket svarer til en vækst på 3,6 %.

- Markedsforholdene var udfordrende gennem hele 2025. Europas kernemarkeder var præget af svag vækst, et højt omkostningsniveau og hård konkurrence, samtidig med at amerikansk toldpolitik skabte øget usikkerhed i den globale handel, siger Burkhard Eling, Dachsers ceo. 

- At vi alligevel leverer organisk vækst og vinder markedsandele inden for vejtransport, viser robustheden i vores forretningsmodel, forklarer han.

Væksten i 2025 var i høj grad drevet af integrationen af de seneste opkøb i Norden (Frigoscandia) og Italien (Dachser & Fercam Italia), Sydtyskland og Østrig (Brummer). 

Alle tre bidrog for første gang fuldt ud til koncernens omsætning i 2025. Uden disse opkøb ville Dachsers vækst have været 0,3 % sammenlignet med året før.

Fastholder stor investeringskraft
I 2025 investerede Dachser omkring 325 millioner euro i netværket, medarbejdere, digitalisering og klimatiltag. I 2026 planlægger virksomheden at øge investeringerne til over 350 millioner euro med henblik på at styrke sin konkurrenceevne på lang sigt.

- Vi fastholder kursen med løbende investeringer i vores netværk. Især i perioder med stor usikkerhed er det vigtigt at holde fast i vores strategiske prioriteringer, siger Eling. 

Road Logistics – som omfatter industrivarer, forbrugsvarer og fødevarer – øgede omsætningen med cirka 7 % til 6,9 milliarder euro. Antallet af sendinger steg med 3,7 %, og tonnagen steg med 6,2 %.

Inden for European Logistics rundede omsætningen for første gang 5 milliarder euro og endte på 5,1 milliarder euro, svarende til en vækst på 5,9 %.

Food Logistics oplevede især en positiv udvikling med en stigning i omsætningen på 10,1 % til over 1,8 mia. euro – et resultat af de seneste opkøb.

I Air & Sea Logistics var 2025 primært præget af et markant fald i fragtraterne, især inden for søfragt fra Asien til Europa. Omsætningen faldt med 12,6 % til 1,4 milliarder euro efter en stærk vækst det foregående år.

Inden for Contract Logistics udvidede Dachser sin lagerkapacitet med omkring 240.000 ekstra pallepladser i 2025. Dachsers samlede lagerkapacitet har nu passeret fire millioner pallepladser globalt.

Dachser forventer fortsat volatile markedsforhold i 2026, blandt andet på grund af geopolitisk uro, begrænset kapacitet inden for sø- og luftfragt og høje brændstofpriser. Koncernen vil fortsætte sin langsigtede strategi med fokus på drift og integrerede løsninger.

Ved udgangen af 2025 havde Dachser cirka 37.500 medarbejdere på verdensplan.

-hawin


14/4 2026
  • Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    Lagerhotel markerer nyt forretningsområde for GLS Danmark

    logistikcentre ›Distributionsselskabet har taget første spadestik til et 5000 m2, semiautomatisk lager i Kolding. Her vil GLS også kunne opbevare, plukke og pakke ordrer for sine kunder
  • Colliers formidler Velux-portefølje

    Colliers formidler Velux-portefølje

    logistikcentre ›Colliers har på vegne af en international kapitalforvalter netop formidlet salget af en ejendomsportefølje til det børsnoterede svenske ejendomsselskab Logistea
  • Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    Maersk har indviet 72.000 m2 lager i hjertet af Tyskland

    logistikcentre ›Logistikcentret i Herleshausen skal styrke selskabets tilstedeværelse inden for kontraktlogistik og skaber et centralt knudepunkt for varestrømme på tværs af Tyskland og de omkringliggende europæiske markeder
  • Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    Nyt distributionscenter skal holde byggeriet i gang

    logistikcentre ›Stark har officielt åbnet sit nye nationale distributionscenter i Brøndby. Centret skal sikre landets håndværkere adgang til et markant bredere sortiment, hurtig og præcis levering og dermed mindre ventetid på byggepladsen
  • Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    Aktiviteten stiger på logistikmarkedet, men tomgangen følger med

    logistikcentre ›Efter flere stille år er der igen mere aktivitet på lager- og logistikmarkedet i Trekantområdet og Horsens. Flere store udlejninger vidner om stigende aktivitet, men udviklingen drives især af virksomheder, der flytter internt til nyere og mere effektive faciliteter. Sådan lyder meldingen i dette indlæg fra erhvervsmægleren, Colliers
  • Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 mio. 

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af lager- og logistikejendom på Stakkesvang i Taulovs erhvervskvarter. Ejendommen er handlet for mere end 30 mio. kr., og den nye ejer planlægger at ombygge og udvide
  • Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    Uklare retningslinjer giver sjuskede solcellemonteringer

    logistikcentre ›Solceller er i hastig vækst som energiløsning, og mange eksisterende tage bringes i spil. Det er en effektiv måde at udnytte bygningsarealer på, men udviklingen stiller større krav til dokumentation, projektering og udførelse, end det ofte ses i praksis
  • Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    Oplagsplads baner vej for automatisk pallelager

    logistikcentre ›Brødrene Dahl udbygger sine logistikfaciliteter i Randers. Første etape er en ny 36.000 kvadratmeter stor oplagsplads på Metervej, som skal skabe kapacitet til vækst og samtidig bane vej for et nyt automatiseret pallelager