Track and Trace højner kvaliteten af leveringerne - Track and Trace er en uundværlig del af vores levering, siger Logistikdirektør i Berggård Amundsen og Co, Rolf Inge Danielsen.

Track and Trace højner kvaliteten af leveringerne

Den norske elektronikgrossist, Berggård Amundsen og Co har samlet sporingsdata i et system, der er integreret med WMS løsningen.Men Track and Trace er ofte en mangelvare i B2B leverancer, siger softwareudvikleren Consignor

Berggård Amundsen og Co sender hver dag over 1200 pakker til kunder i hele Norge. Det bliver til mellem 20.000 og 50.000 pakker, der bliver leveret med forskellige transportører af op mod 80 forskellige ruter.

Virksomheden har derfor investeret i en løsning, som gør det lynhurtigt at spore alle leverancer i hele koncernen, fortæller Logistikdirektør, Rolf Inge Danielsen:

-Vores kunder kan ikke udføre deres arbejde, hvis de ikke får rettidig levering. Derfor er track & trace en uundværlig del af vores levering, så vi kan spore forsendelser og advisere vores kunder.

Vi benytter flere forskellige transportører, som hver dag leverer varer fra vores centrallager og vores 25 servicecentre i Norge. Med så mange forskellige transportører og ruter, kan det være tidskrævende at spore forsendelser. Vi har derfor investeret i et forsendelsessystem, som samler al sporingsdata i ét system, der er integreret både med vores WMS system, Astro, som benyttes på centrallageret i Ski og med vores ERP-system, M3, som vores 25 servicecentre har adgang til.

På den måde kan alle vores medarbejdere spore alle leverancer i hele koncernen, og det forbedrer vores track & trace, siger logistikdirektøren.

Mere end tryghed
Hvor Rolf Inge Danielsen ikke tøver med at sige, at track & trace er med til at højne kvaliteten af virksomhedens leveringer, er der stadig mange B2B forhandlere, som ikke benytter sig af muligheden.

Den ofte mangelfulde track and trace i B2B forsendelser undrer i virksomheden Consignor, som udvikler software til distribution.

- For B2B kunder kan en levering være afgørende for, om de kan udføre deres arbejde. Dermed er det en fordel, hvis de kan spore deres pakker, så de kan planlægge deres arbejde i forhold til leveringstidspunkt, og samtidig se, hvis pakken er forsinket eller forsvundet.
Denne information gør også leverandøren i stand til at gribe ind så hurtigt som muligt for at få forsendelsen tilbage på sporet, helst inden kunden opdager det. Ud over at øge kundetilfredshed, kan track & trace også mindske leverandørens arbejdsbyrde i form af færre kundehenvendelser i forbindelse med forsendelser.

Derfor kan man undre sig over, hvorfor så få virksomheder med B2B leveringer ikke tilbyder track & trace på deres forsendelser, når teknologien allerede findes og anvendes i høj grad ved B2C forsendelser, siger koncernchef i Consignor, Steffen Pasgaard.

Han tilføjer, at leverandøren også kan bruge den øgede gennemsigtighed, som track & trace giver, til at overvåge deres transportører i forhold til forandringer i kvalitet og pålidelighed, og at det giver leverandøren en fordel når der skal forhandles aftaler med transportørerne.

- lipe

 

15/11 2016
  • Leman henter ny topchef til Danmark og Road-forretningen

    Leman henter ny topchef til Danmark og Road-forretningen

    transport ›Jannik Lenthe Olesen tiltræder som ceo for Leman Danmark og group coo road den 1. november. Han kommer med solid ledelseserfaring fra DSV og BHS Logistics og får blandt andet til opgave at styrke lønsomheden og skabe grundlag for langsigtet vækst
  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    transport ›Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden
  • Instabee Group og Sellpy udvider samarbejdet til Danmark

    Instabee Group og Sellpy udvider samarbejdet til Danmark

    transport ›Med integrationen får de danske kunder til bl.a. Sellpys secondhand-varer mulighed for at vælge Instabox til afhentning i en pakkeboks
  • Over halvdelen af solgte varebiler kører på el

    Over halvdelen af solgte varebiler kører på el

    transport ›Salget af el-varevogne stiger fortsat og har nu overhalet dieselbiler, mens markedet for ellastbiler stadig halter efter. Det viser nyeste opgørelse fra Mobility Denmark
  • Første rul på den kommende Hillerødmotorvej

    Første rul på den kommende Hillerødmotorvej

    transport ›Fra natten mellem den 16. og 17. oktober bliver trafikken på en stor del af Hillerødmotorvejens forlængelse flyttet over på de nyanlagte spor til den kommende motorvej. Flytningen markerer dermed en stor milepæl for motorvejsudvidelsen
  • Transportemballage af genanvendt plast

    Transportemballage af genanvendt plast

    transport ›Brugte vandflasker udgør hovedingredienserne i Boxons Big Bags, som både er stærke og godkendt til fødevarekontakt
  • Lun levering i ny emballage

    Lun levering i ny emballage

    transport ›En pizzabakke af termoplastisk skum, der holder på varmen og samtidig fastholder fedt og madrester i emballagen, er Klöckner Pentaplasts nye løsning til takeaway og fastfoodlevering
  • Flere lastbiler på solenergi

    Flere lastbiler på solenergi

    transport ›PostNords har i et forsøgsår med 10 lastbiler vist store besparelser på både brændstof og udledning, så nu udvider virksomheden brugen af solceller