Alfa Lavals testcenter i Aalborg bliver centrum for test med ammoniak som skibsbrændstof

Alfa Lavals testcenter i Aalborg bliver centrum for test med ammoniak som skibsbrændstof

Alfa Lavals testcenter i Aalborg er som det første sted i Danmark blevet godkendt til test med ammoniak som brændstof i søfarten. Tilladelsen betyder, at Alfa Laval nu udvider sit testcenter og er samtidig en vigtig milepæl i et igangværende EUDP-projekt, hvor Alfa Laval, DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer og Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping forsøger at accelerere udviklingen af keramiske brændselceller til søfarten

Ammoniak anses ligesom metanol som et af de bedste bud på fremtidens drivmidler i søfarten, men alt imens hele forsyningskæden omkring metanol aktuelt rykker hastigt frem som følge af en konkret efterspørgsel fra blandt andre Mærsk, er teknologien omkring brugen af ammoniak endnu ikke helt så langt fremme.

Årsagen er blandt andet, at anvendelsen af ammoniak stiller skrappere krav til sikkerheden, og derfor har der ikke været de samme muligheder for at teste og udvikle den teknologi, som skal understøtte implementeringen af brændstoffet i søfarten.

Derfor er det banebrydende, at Alfa Lavals verdensførende testcenter for miljø- og forbrændingsteknologi, der ligger i Aalborg, nu som det første sted i Danmark er blevet myndighedsgodkendt til at foretage marinerelaterede test med ammoniak.

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Alfa Laval, der tilbyder ekspertise, produkter og service til et bredt udvalg af industrier indenfor blandt andet energi-, marine, føde- og drikkevare- såvel som spildevandsindustrien.

Videre hedder det at testcentret nu får mulighed for at teste en række af fremtidens brændsler, herunder blandt andet LNG, metanol, biobrændsler, ammoniak samt varianter af disse.

- Med vores testsetup godkendt til test med ammoniak kan vi nu blive blandt de absolut første ude af starthullerne i kapløbet om at udvikle teknologier til implementeringen af ammoniak i søfarten. Vi ønsker at understøtte vores kunders grønne omstilling uanset, hvilken af fremtidens brændstoffer, de vælger at bruge, og derfor er vi meget glade for, at vi nu – sammen med nogle af branchens førende aktører – får muligheden for at blive meget klogere på ammoniaks potentiale, siger Lars Skytte Jørgensen, der er Vice President for Technology Development i Alfa Laval.

Tilladelsen er et afgørende skridt i det EUDP-støttede projektet SOFC4Martime, som Alfa Laval leder, og som har deltagelse af DTU Energy, Haldor Topsoe, Svitzer og Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.

Projektet har til formål at sikre optimal udnyttelse af fremtidens grønne brændstoffer til søfarten gennem anvendelse af såkaldte keramiske brændselsceller, der – når de baseres på brændstoffer som fx ammoniak - rummer et lovende potentiale som erstatning for fossile brændsler.

- Anvendelsen af ammoniak rummer blandt andet de fordele, at ammoniak kan produceres i stor skala ved at bruge genanvendelig elektricitet og uden af tilføre CO2. Produktion af ammoniak kræver derfor ikke CO2-fangst for at være bæredygtigt, og en forbrænding med ammoniak vil ikke udlede CO2, siger Lars Skytte Jørgensen.

Tilladelse sætter gang i udvidelse af testcenter
Eksisterende sikkerhedsbestemmelser for ammoniak er målrettet anvendelser som kølemiddel eller gødning. Det er nyt, at ammoniak skal bruges som brændstof i søfarten, og derfor har Alfa Laval sammen med blandt andre Søfartsstyrelsen været i tæt dialog med de relevante myndigheder om, hvilke sikkerhedsforanstaltninger Alfa Laval skal etablere i testcenteret.

Konkret betyder det, at Alfa Laval nu går i gang med en større udvidelse af testcenterets faciliteter, så de lever op til de aftalte krav.

Udvidelsen inkluderer en dobbeltvægget ammoniaktank i sikker afstand fra andre brændsler samt dobbeltvæggede rørføringer med indkapslede svejsninger til alle rør til og fra ammoniaktank og aftagere.

Disse foranstaltninger afspejler de sikkerhedsforanstaltninger, der sandsynligvis vil være nødvendige for ammoniak på fremtidige fartøjer.

Udvidelsen vil finde sted hen over efteråret, og Alfa Laval forventer at kunne begynde test med ammoniak allerede i slutningen af 2022.

-hawin

8/9 2022
  • Nye kontrolfaciliteter på havnen

    Nye kontrolfaciliteter på havnen

    havne ›ADP investerer 5 mio. kr. i en modernisering og udbygning af veterinær-, grænse- og toldfaciliteterne på Fredericia Havn for at være klar til fremtiden og sikre en mere effektiv håndtering af importeret gods
  • Danmarks største fiskerihavn fortsætter udvikling

    Danmarks største fiskerihavn fortsætter udvikling

    havne ›I 2025 har Skagen Havn øget sin markedsandel med yderligere 2 procentpoint. Det betyder, at 62 procent af den samlede mængde landede fisk i Danmark, nu landes i Skagen
  • Bilterminal i omdrejninger

    Bilterminal i omdrejninger

    havne ›Wallenius Wilhelmsen har netop påbegyndt driften af bilterminalen i Göteborg Havn, der nu hedder ”Gothenburg International Auto & RoRo Terminal”, GIART
  • Thyborøn Havn konstituerer ny bestyrelse

    Thyborøn Havn konstituerer ny bestyrelse

    havne ›Med genudpegning af formanden og to nye politiske profiler sætter Thyborøn Havn en klar kurs for fortsat vækst og lokal jobskabelse
  • Vordingborg Havn vil overtage byggeplads på Masnedø

    Vordingborg Havn vil overtage byggeplads på Masnedø

    havne ›Efter byggeriet af den nye Storstrømsbro står en stor byggeplads og fire store haller tilbage på. Og dem kan havnen bruge til at tiltrække mere erhverv
  • Flest anløb i 10 år i Aabenraa Havn

    Flest anløb i 10 år i Aabenraa Havn

    havne ›Selvom 2025 ikke gav rekord i samlet godsomsætning, oplever flere af havnens virksomheder et højt aktivitetsniveau. Og talt 396 anløb blev det højeste siden 2014
  • Tank billig strøm i færgelejet

    Tank billig strøm i færgelejet

    havne ›Molslinjen gør det muligt for elbilsejere at tanke billig strøm fra helt nye superchargere, når de venter på færgen i Aarhus og snart er Odden også med
  • Ny bestyrelse for Hirtshals Havn

    Ny bestyrelse for Hirtshals Havn

    havne ›Michael Lundgaard Thomsen fra Aalborg Portland tager endnu en periode som bestyrelsesformand med Hjørring Kommunes borgmester, Søren Smalbro som næstformand