Stærk efterårsferie for MolslinjenMolslinjens færger har haft travlt i efterårsferien og henover sommeren.

Stærk efterårsferie for Molslinjen

Mange passagerer valgte vandvejen i efterårsferien. Og flere af dem benyttede Molslinjen. Rederiets ti færgeruter var blot 363 passagerer fra at slå rekorden fra 2019, som er det seneste normale år før corona

Efterårsferien er netop afsluttet, og igen har danskerne vist, at færgen er et populært transportvalg. I løbet af efterårsferien valgte 311.965 danskere at rejse med en af Molslinjens færger.

Sidste år var det tal på 287.716, hvilket svarer til en stigning på 8,4 procent. Den hidtidige rekord for efterårsferien blev sat i 2019, hvor 312.328 passagerer sejlede med Molslinjen.

Også sommeren har været travl. I løbet af tre sommermåneder rejste 5.040.036 passagerer med rederiets ruter, en stigning på 2,4 procent sammenlignet med 2024 – en stigning, der er højere end det generelle færgemarked i Danmark, som blot voksede en procent i sommer.

Tallene fra både sommer og efterår understreger, at færgen fortsat spiller en central rolle i danskernes ferierejser og pendling mellem landsdelene.

- Danskerne vælger i stor stil at tage færgen, når de skal på ferie, besøge familie eller pendle mellem landsdelene. Den stigende interesse viser, at danskerne sætter pris på de hurtige, og fleksible forbindelser, vi tilbyder, siger Kristian Durhuus, ceo for Molslinjen.

Han fortsætter:

- Vi har haft mange fuldt bookede afgange, Det vidner om, at færgerejsen fortsat er en populær del af danskernes rejsemønster – og et godt alternativ til både bil, tog og fly.

Det er ruterne mellem Jylland og Sjælland, Øresundslinjen, Bornholmslinjen og Fanølinjen, som står for de store passager-mængder – og det var særligt en meget velbesøgt august, som var med til at trække sommerens resultat op.

-hawin

20/10 2025
  • Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    Hirtshals Havn fastholder kursen med positiv vækst

    havne ›2025 bøde på et år med et stigende antal besøgende og gennemrejsende på Hirtshals Havn. Den nye opgørelse skaber optimisme og store forventninger til den forestående havneudvidelse med Nordhavnen
  • Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    Østhavnen melder udsolgt i terminalområdet

    havne ›Allerede inden færdiggørelsen af første og anden etape af terminalområdet på Østhavnen i Port of Aalborg var det hele udlejet, og derfor er man gået i gang med at udvide yderligere
  •  Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    Bedre affaldssortering på Skagen Havn

    havne ›Et nyt, mobilt sorteringssystem målrettet anløbende skibe skal gøre det nemmere at sortere affald direkte på kajen
  • Droner effektiviserer havnedriften

    Droner effektiviserer havnedriften

    havne ›Esbjerg Havn har med integreringen af droner fået skabt helt nye udviklingsmuligheder. for udvikling. Virksomheder som Vestas og DanPilot har store forventninger til teknologien
  • Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    Et stærkere totalberedskab er nødvendigt

    havne ›Danske Rederier bakker op om regeringens akutpakke til at styrke totalberedskabet i Danmark og slår samtidig et slag for at tænke dansk skibsfart ind
  • Alle afdelinger i ét domicil

    Alle afdelinger i ét domicil

    havne ›I år kan Port of Aalborg fejre sit 550-års jubilæum. Jubilæumsåret er skudt i gang med en flytning, der har samlet alle havnens knap 110 medarbejdere i ét domicil med kontor- og lagerfaciliteter helt ud til fjorden.
  • Rekordmange sejlture til skidestinationen

    Rekordmange sejlture til skidestinationen

    havne ›Interessen for skirejser til Sverige fortsætter med at stige markant, og for tredje år i træk når Stena Line nye højder når det gælder danske gæster, der ønsker at opleve de svenske fjelde
  • Fødevareleverandør cruiser videre

    Fødevareleverandør cruiser videre

    havne ›Go Nordic Cruiseline har netop indgået en fireårig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på ruten mellem København og Oslo