DFDS sælger mini-cruise-ruten mellem Norge og Danmark

DFDS sælger mini-cruise-ruten mellem Norge og Danmark

Ruten Oslo-Frederikshavn-København er solgt til det svenske rederi Gotlandsbolaget, dermed får ruten det fremtidige fokus og de investeringer, der er nødvendige for at udvikle den, mens DFDS styrker fokus på sin kerneforretning inden for fragt, passagertransport og logistik

DFDS har netop meddelt, at ruten mellem Oslo, Frederikshavn og København (OFC) bliver solgt til Gotlandsbolaget. Salget omfatter de to skibe, der er indsat på ruten, havneaftaler og terminaludstyr.

Som en del af salget vil ca. 800 medarbejdere inden for rutens drift og støttefunktioner også flytte til Gotlandsbolaget.

- Ruten er en del af vores historie og arv, og det er med tungt hjerte, at vi har fundet et nyt hjem til ruten og skal sige farvel til en masse værdsatte kolleger.

- Vi har besluttet, at dette er den bedste vej frem for alle. Vi er vokset og har udviklet os betydeligt gennem årene, og ruten fortjener at være i hænderne på en ejer med krydstogterfaring som en central del af deres strategi fremadrettet.

- Det er vi glade for at have fundet med Gotlandsbolaget,« siger Torben Carlsen, CEO i DFDS.

OFC-ruten er først og fremmest en oplevelsesrute med mere end 700.000 passagerer mellem Norge og Danmark hvert år. Ruten passer godt til Gotlandsbolagets strategiske fokus:

- Vi ser et stort potentiale i denne forretning. Ruten går godt i dag, og sammen med vores nye kolleger vil vi både arbejde for at sikre kontinuitet og udvikle produktet.

- Dette er endnu et skridt i vores strategiske retning mod at ekspandere inden for passagerskibsfart, siger Håkan Johansson, administrerende direktør for Gotlandsbolaget.

Muliggør strategisk fokus på kerneforretningen
Salget af OFC-ruten afspejler DFDS' strategiske fokus på at levere transport- og logistiktjenester ved hjælp af kombinationer af færge-, vej- og jernbanetransport.

DFDS' færgetransportnetværk består herefter af rene fragtruter i Middelhavet og på Nordsøen samt kombinerede fragt- og passagerruter på Østersøen, mellem Holland og Storbritannien, på Den Engelske Kanal og i Gibraltarstrædet.

Færgetransportnetværket suppleres af DFDS' europæiske vej- og jernbanetransportnetværk og logistiktjenester.

- Beslutningen om at sælge OFC-ruten har været svær. Vi mener, at det er den rigtige beslutning og den rigtige timing for både ruten og DFDS.

- Fremover vil vi fokusere på vores kerneforretningsaktiviteter inden for fragt, logistik og passagertransport, mens vi fortsætter med at gennemføre vores Moving Together Towards 2030-strategi, der frigør potentialet i vores transportnetværk, siger Torben Carlsen.

-hawin

10/6 2024
  • Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    Kystsikring i Esbjerg Havn viser tegn på øget biodiversitet

    havne ›Et kystsikringsprojekt i Esbjerg Havn, der på sigt skal omfatte flere hundrede betonenheder, der er designet specifikt til formålet, viser allerede efter ti uger et sundt biologisk miljø under havoverfladen
  • Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    Ændringer i direktionen på Aarhus Havn

    havne ›Aarhus Havn har besluttet at ændre sammensætningen af direktionen og nedlægger derfor stillingen som chief project officer, cpo. På den baggrund fratræder Henrik Munch Jensen sin stilling
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Elektrisk fremtid er på plads

    Elektrisk fremtid er på plads

    havne ›To enorme batteripakker bliver hjertet i Molslinjens grønne omstilling af hurtigfærgerne. BOS Power er valgt til at bygge batterierne til verdens største elektrificeringsprojekt til søs
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året
  • Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    havne ›En ny undersøgelse viser, at de besøgende fra krydstogtskibene i Aarhus i 2025 brugte over 87 millioner kroner i Aarhus og regionen. Samtidig viser undersøgelsen, at over hver tredje gæst har lyst til at besøge Smilets By igen på en landbaseret ferie
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau