EU-millioner til landstrøm i fire Nordeuropæiske containerhavne

EU-millioner til landstrøm i fire Nordeuropæiske containerhavne

Aarhus Havn får sammen med havnene i Bremerhaven, Göteborg og Stockholm et fælles støttebeløb på 18,8 mio. euro - godt 140 min. kroner - til at etablere landstrømsanlæg til containerskibe, der ligger til kaj

EU-fonden "Connecting Europe Facilities" har bevilget pengene til de fire containerhavnes fælles projekt "OPS Network", der har et stort potentiale for at reducere ikke kun CO2 men også tungmetaller og kvælstofoxider, som udledes fra containerskibe, der ligger til kaj.

Anlæggene skal etableres inden 2030.

-Vi er meget glade for, at Europa-Kommissionen og CEF-udvalget anerkender vores høje ambitioner for den grønne omstilling. Som nogle af Nordeuropas vigtigste havne er det fantastisk, at vi kan samarbejde om at reducere skibsfartens klimaaftryk, som er en global udfordring, vi står sammen om. Landstrøm til containerskibe er en afgørende del for alle de involverede havne, siger Anne Zachariassen, COO i Aarhus Havn og projektkoordinator.

Et stort skridt mod bæredygtig skibsfart
Projektet er en direkte reaktion på nye EU-regler, der træder i kraft i 2030, og som kræver, at skibe over 5.000 bruttoton kobler sig til landstrøm, mens de ligger til kaj.

Med OPS kan containerskibe bruge strøm fra elnettet i stedet for at generere deres egen energi ombord meddieselmotorer, hvilket resulterer i et reduceret klimaaftryk, renere lokalemiljøer og bedre arbejdsforhold i havnene.

1.567 tons CO2-reduktion årligt i Aarhus Havn
De pågældende havne vil anvende midlerne på lidt forskellige måder, men de har alle som mål at reducere miljø- og klimaaftrykket fra skibe ved kaj gennem OPS.

Aarhus Havn er Danmarks største erhvervshavn, og omkring 73% af de containere, der kommer over kaj i landet, kommer igennem her.

Dette betyder et stort potentiale for at reducere CO2-emissioner fra containerskibe, der ligger til kaj i havnen – et potentiale, som COO i Aarhus Havn, Anne Zachariassen, ser frem til at realisere.

-I Aarhus Havn er vores mål at blive CO2-neutrale i 2030. Fleksible landstrømsfaciliteter som det, vi har planlagt, vil gøre en stor forskel, da det gør det muligt for alle containerskibe med den nødvendige infrastruktur at tilslutte sig grøn strøm, mens de ligger til kaj, siger Anne Zachariassen og fortsætter:

-Det vil også reducere den lokale partikelforurening, der opstår, når skibene i stedet bruger dieselgeneratorer, hvilket er til gavn for både beboerne i det omkringliggende område og medarbejderne på havnen.

Ved at tilslutte containerskibe til landstrømsanlæg forventer Aarhus Havn at reducere CO2-emissioner med 1.567 tons årligt.

Aarhus Havn modtog €5,29 millioner i CEF-midler til projektet, hvilket dækker 50% af de samlede omkostninger.

-lipe

13/11 2024
  • Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    Så til søs - sikkerhedskurset er i havn

    havne ›Molslinjen har lavet et øvelsesbassin ved Odden Færgehavn. Dermed kan de nemt sende interne kursister på sikkerhedskursus
  • Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    Nye arealer til havvindmøllers komponenter

    havne ›Nyt kajnært oplagringsareal til sværgods på Thyborøn Havn er indviet til oplagring af stålkonstruktioner til installation på Danmarks største havvindmøllepark Thor
  • Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    Brookfield bliver minoritetsejer i ADP

    havne ›Med en kapitalindsprøjtning på 700 millioner kroner opnår en af verdens største infrastrukturforvaltere en ejerandel på 14,1 % i Associated Danish Ports. Investeringen skal gøre ADP til en af de førende havnevirksomheder i Norden
  • Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    Mulige CO2-reduktioner for sejlførende handelsskibe

    havne ›Ny målinger under virkelige sejladsforhold skal give indsigt i den reelle effekt af vindsejl på handelsskibe. Fire moderne sejl er netop installeret på Uni-Tankers’ M/T Jutlandia Swan, og snart skal Cleanship-projektet samle ny data til hele den maritime branche
  • El-færges batterier går i land

    El-færges batterier går i land

    transport ›Ærø el-færgen Ellens 26.000 battericeller er slidte. I stedet for at skrotte dem vil to SDU-forskere bruge batterierne i et nyt projekt, hvor de skal lagre sol og vind
  • Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    Port of Aalborg indgår aftale med entreprenør om kæmpe kajudvidelse

    havne ›En underskrevet entreprisekontrakt mellem Munck Havne & Anlæg og Port of Aalborg baner vej for etableringen af en kajudvidelse på 500 kajmeter og hele 60.000 kvadratmeter kajareal. Den nye kaj skal understøtte Nornes kommende CO2-modtagefacilitet og åbner samtidig for en markant udvidelse af havnens kajnære erhvervsarealer til fx vindindustrien
  • Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    Nyt kulturhus bringer liv til Hirtshals Havn

    havne ›Moonshine er det nye samlingssted for kultur og fællesskab i Hirtshals. Det er det tidligere smedjeværksted på Sydvestkajen 5 på Hirtshals Havn som lægger lokaler til. Tirsdag den 17. juni var der officiel åbning
  • Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

    Driftssikkerhed i højsædet: CMP satser igen på Terberg

    truck ›Der er ingen grund til at ændre på noget, der fungerer. Det er filosofien hos Copenhagen Malmö Port, CMP, der netop har modtaget ni fabriksnye Terberg RT283 terminaltraktorer fra N.C. Nielsen. Faktisk er de blåmalede terminaltraktorer tredje generation hos CMP, og maskinvalget understreger at den dansk-svenske havneoperatør fortsat har skarpt fokus på driftssikkerhed, stabilitet og maksimal oppetid