Gemmer strøm til de vindstille dagePartnerne i MOSS-projektet, Semco Maritime, der huser det nye energilager og EUDP, der har støttet projektet. I midten Søren Gade, formand for Folketinget og Esbjerg Havn. Foto @Energy Cluster Denmark

Gemmer strøm til de vindstille dage

Termisk energilager, der skal gemme grøn strøm fra vedvarende energikilder i smeltet hydroxidsalt, er netop blevet indviet på havnen i Esbjerg

Det nye lagringsanlæg skal efter indvielsen sættes i drift for at demonstrere, at teknologien kan lagre grøn strøm over tid, så den kan bruges igen til produktion af damp og varme til industrien og energisystemet.

Efter endt test er det planen, at det nye anlæg skal forstørres til industriel skala, så det kan sælges til det globale energimarked.

Udviklingen af det nye anlæg er sket i innovationsprojektet Molten Salt Storage – MOSS, hvor virksomhederne Alfa Laval, KIRT X Thomsen, Sulzer, Seaborg og Hyme Energy medvirker.

Partnerkredsen består også af forskere fra Aalborg Universitet og DIN Forsyning fra Esbjerg.

Danmarks energiklynge, Energy Cluster Denmark, faciliterer projektet, der er støttet af Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP).

Opbevarer grøn strøm i smeltet hydroxidsalt
Det nye, termiske energilager i Esbjerg er det første i MW-skala i verden. På sigt vil et kommercielt anlæg kunne opbevare grøn strøm i op til 700 grader smeltet hydroxidsalt i GWh-skala.

Det fortæller Ask Emil Løvschall-Jensen, CEO og medstifter af Hyme Energy.

- Innovationskraft styrkes gennem samarbejde, og i Hyme er vi ikke kun på en mission, der handler om at skabe banebrydende energilagringsløsninger; vi dyrker også nye, innovative partnerskaber.

- Jeg er enormt stolt over projektets partnerkreds og vores fælles indsats. Den grønne omstilling er ikke et soloridt – det er en fælles mission, hvor forandringsparate brugere og innovative partnere er nøglen til succes.

- Vi sætter scenen sammen – ikke bare frem mod 2030, men også mod et CO2-neutralt 2050 – ved at bevise, at banebrydende teknologier kan forandre vores verden mod en mere bæredygtig fremtid, siger Ask Emil Løvschall-Jensen.

En begejstret formand
Det var Folketingets og Esbjerg Havns formand, Søren Gade, som sammen med virksomheden Hyme Energy, DIN Forsyning og en række andre partnere klippede båndet til løsningen. 

Det skete ved en ceremoni hos Semco Maritme.  

Søren Gade er da også begejstret for det nye projekt, der skal huse teknologien, der kan gemme den grønne strøm til solfattige eller vindstille dage. 

- Innovation og grønne løsninger er en del af dna’et hos dansk erhvervsliv. At udvikle og gå nye veje er til gavn for både bundlinjen og vores klima.

- Derfor glæder det mig, at der nu bliver introduceret en ny energilagringsløsning her i Esbjerg, som bliver helt afgørende for en succesfuld omstilling af vores energisystem, siger Søren Gade.

-hawin

Mere om MOSS
Molten Salt Storage (MOSS) er støttet af Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) og partnerkredsen består af: Alfa Laval Aalborg, KIRT X THOMSEN, SULZER, Seaborg, Aalborg Universitet, Energy Cluster Denmark, Hyme Energy og DIN Forsyning fra Esbjerg.

Teknologien fra projektet er udviklet af Hyme Energy i samspil med partnerkredsen i MOSS.

På sigt vil MOSS-teknologien spille en væsentlig rolle i energiomstillingen ved at gøre det muligt for industrien og forsyningsselskaber at erstatte fossile brændsler med grøn strøm til varme og dampproduktion.

Varmeforbrug svarer til halvdelen af det globale energiforbrug og udgør 40 % af de globale CO2-udledninger.

Højtemperatur damp bruges i el-produktion samt i en lang række industriprocesser til produktionen af mange af vores daglige varer (fødevarer, kemikalier, materialer, osv).

MOSS-anlægget er et skridt tættere på dekarbonisering af disse processer.

I forlængelse af arbejdet med demonstrationsanlægget i Esbjerg er det planen at kommercialisere løsningen i 2026.

 

29/4 2024
  • ADP fejrer 25-års jubilæum

    ADP fejrer 25-års jubilæum

    havne ›ADP markerer sit 25-års jubilæum og fejrer et kvart århundredes havnedrift. Virksomhedens DNA fra år 2000 lever videre i en organisation, der har udviklet sig med markedet med fokus på at understøtte den danske import og eksport
  •  Mobil stikkontakt til forsyning af landstrøm til containerskibe

    Mobil stikkontakt til forsyning af landstrøm til containerskibe

    havne ›igus har udviklet verdens første mobile tilslutningssystem til landstrøm. Det kan placeres hvor som helst på anløbsterminalen, og har modtog i efteråret prisen for "Årets Havneinnovation" på en messe i Holland. Se video fra Hamborg Havn
  • Hirtshals Havn styrker sikkerheden med droneovervågning

    Hirtshals Havn styrker sikkerheden med droneovervågning

    havne ›De danske havne spiller en kritisk rolle i landets infrastruktur, hvilket stiller høje krav til havnenes sikkerhedsforanstaltninger. Derfor har Hirtshals Havn netop fået installeret droneovervågningssystem, som bliver testet i et pilotrojekt
  • Danske Havne har valgt ny bestyrelse

    Danske Havne har valgt ny bestyrelse

    havne ›Havnedirektør for Køge Havn, Thomas Elm Kampmann er ny formand for brancheforeningen, mens Rune D. Rasmussen, CEO for ADP, indtræder som næstformand
  • Den Perfekte Storm giver røde tal på bundlinjen i Thyborøn

    Den Perfekte Storm giver røde tal på bundlinjen i Thyborøn

    havne ›Thyborøn Havn aflægger regnskab med den næststørste omsætning i havnens historie i 2024. Samtidig viser det første gang underskud efter et udfordrende år for fiskeriet - bl.a. som følge af øget vedligeholdelse og det britiske stop for topisfiskeriet
  • Første del af vindmøllevinge-lager taget i brug i Aalborg

    Første del af vindmøllevinge-lager taget i brug i Aalborg

    havne ›Siemens Gemesa begyndte forrige uge at transportere de første gigant-vinger ind på det lejede område på Port of Aalborg. I alt skal vingmølleproducenten bruge 400.000 m2 - eller hvad der svarer til 56 fodboldbaner
  • Skagen Havn investerer i landstrøm til krydstogtskibe

    Skagen Havn investerer i landstrøm til krydstogtskibe

    havne ›En millioninvestering i et nyt landstrømanlæg og et nyt strømkabel til krydstogtskibe i Skagen Havn skal blandt andet sørge for renere luft og mindre støj på havnen
  • Aabenraa Havn ansætter ny økonomichef

    Aabenraa Havn ansætter ny økonomichef

    havne ›René Toft Kristiansen bliver ny økonomichef for erhvervshavnen for hele Sønderjylland og den dansk-tyske grænseregion. Her bliver han en vigtig del af det team, der skal navigere havnen sikkert igennem de kommende års vækst og udvikling med fokus på grøn omstilling og forsyningssikkerhed