Ny færgerute giver danskerne kortere vej til Sassnitz i TysklandDen nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz blev indviet i Ystad Havn den 17. september.

Ny færgerute giver danskerne kortere vej til Sassnitz i Tyskland

Fra den 17. september kan danskerne nemmere og hurtigere komme til Rügen via den nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz. I første omgang sejler færgen torsdag til søndag til og med oktober måned med to afgange i begge retninger

Den nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz giver danskerne en endnu nemmere adgang til Tysklands største ø, Rügen. Færgeruten er nemlig den hurtigste vej mellem Sverige og Tyskland med en sejltid på kun 2,5 time.

Fra 17. september og frem til slutningen af oktober kan danskerne dermed nemmere komme til den storslåede natur og de kridhvide badstrande, som øen Rügen byder på. Færgen sejler torsdag til søndag med to afgange i begge retninger.

- At vi får færgetrafik til Tyskland, er naturligvis meget positivt for både Ystad og hele vores region. Det er en bekræftelse på, at vores arbejde med at etablere havnen internationalt de seneste år har haft en effekt. Den nye færgerute kommer ikke blot svenskere og tyskere til gavn, men også danskere, som nu har en endnu hurtigere rute til den østlige del af Tyskland, siger Björn Boström, administrerende direktør for Ystad Hamn.

Det er det tyske rederi FRS Königslinjen, der åbner færgeruten. Sejltiden på kun 2,5 time kan lade sig gøre, fordi ruten vil blive betjent af en katamaranfærge, som har en maksimal hastighed på 44 knob, hvilket svarer til ca. 80 km i timen. Skibet er 91 meter langt og 26 meter bredt og rummer 676 passagerer og 210 biler.

Omfattende ombygning af havnen

Ystad Havn er i øjeblikket i gang med et omfattende ombygningsprojekt, der vil give havnen to nye færgeterminaler. Projektet, som delvist er finansieret af et rekordstort bidrag fra EU, er en forudsætning for på længere sigt at tiltrække nye ruter til Ystad.

- Bidraget fra EU viser, at vores satsning på en større havn med nye færgeterminaler giver resultater, hvilket forhåbentligt er første skridt på vejen mod at tiltrække flere nye ruter til Ystad. Når den nye havn er færdig i begyndelsen af næste år, får den tyske hurtigfærge sin egen kajplads. I øjeblikket låner den en plads af hurtigfærgen til Bornholm. Hvis havnen ikke blev udbygget, ville det ikke have været muligt med den nye rute, forklarer Björn Boström.

Ystad Havn er en af Sveriges hurtigst voksende havne. Det er den største havn i Sverige med daglig færgetrafik til Polen og Bornholm og den tredjestørste passagerfærgehavn. Både i 2015, 2016, 2017, 2018 og 2019 slog havnen nye passagerrekorder.

Efter de seneste måneders rejsebegrænsninger synes passagertrafikken til og fra Ystad Havn langsomt at komme sig. Udviklingen ser bedre ud nu sammenlignet med marts og april og trafikken til Bornholm har haft en positiv udvikling henover sommeren i juli og august.

-hawin

 

Om katamaranfærgen:

Det tyske rederi Förde Reederei Seetouristik (FRS) Königslinjen besejler ruten mellem Ystad og Sassnitz med en hurtigfærge, som har en maksimal hastighed på 44 knob, hvilket svarer til ca. 80 km i timen. Katamaranfærgen er 91 meter langt og 26 meter bredt og rummer 676 passagerer og 210 biler. Kort efter lanceringen i 1998 demonstrerede færgen sin høje hastighed ved at slå en imponerende rekord. På bare 2 dage, 17 timer og 59 minutter krydsede færgen Atlanterhavet fra USA til Storbritannien. For den præstation blev katamaranfærgen tildelt det prestigefyldte Blue Ribbon, prisen til det kommercielle skib, der hurtigst krydser Atlanterhavet. Det er en rekord, der stadig står i dag.

 

21/9 2020
  • Britisk test af aerodynamisk skibsfart

    Britisk test af aerodynamisk skibsfart

    havne ›Virksomheden BlueNose og rederiet Lomars laboratorium videreudvikler projekt, der med bl.a. oppustelige vindafvisere skal reducere brændstofforbruget og forbedre luftkvalitet i havne og kystområder
  • Øresundslinjen vil skabe grøn korridor

    Øresundslinjen vil skabe grøn korridor

    havne ›Med konverteringen af den tredje færge til ren batteridrift fortsætter Øresundslinjen sin ambition om at skabe en helt grøn søfartskorridor mellem Danmark og Sverige
  • Odder kan give nye problemer for  havneudvidelse

    Odder kan give nye problemer for havneudvidelse

    havne ›Odense Havns planlagte milliardudvidelse møder modstand af bl.a. naturfredningsforening og borgere. Og nu kan opdagelsen af en odder give flere problemer for projektet
  • Fredericia Container Terminal A/S etableret

    Fredericia Container Terminal A/S etableret

    havne ›Fredericia Shipping er majoritetsaktionær og APM Terminals og ADP minoritetsaktionærer i det nye selskab, som vil udvikle og sikre den fremtidige vækst i containermængderne på Fredericia Havn
  • Stena Line køber Wasaline

    Stena Line køber Wasaline

    havne ›Med opkøbet af Wasaline og ruten mellem Umeå og Vaasa styrker Stena Line sin position i Østersøområdet og udvider sit netværk med en femte rute i regionen
  • Ny containerrekord i Aarhus Havn

    Ny containerrekord i Aarhus Havn

    havne ›I årets første ni måneder har Aarhus Havn haft en containervækst på 27 procent. Og i årets tredje kvartal har havnen opnået den højeste containeromsætning nogensinde
  • Bølgetestet havnebyggeri

    Bølgetestet havnebyggeri

    havne ›I et bølgebassin på Aalborg Universitet, tester forskere hvordan den kommende udvidelse af Hirtshals Havn bliver påvirket af elementernes rasen. Resultaterne giver kritisk information om konstruktionen
  • Test af autonom rengøring af containere

    Test af autonom rengøring af containere

    havne ›Helsingborg Havn og virksomheden MCS Robotics AB undersøger de kommende måneder, om en robotløsning med AI-styret billedegenkendelse kan bidrage til et bedre arbejdsmiljø og et mindre miljøaftryk