Ny færgerute giver danskerne kortere vej til Sassnitz i Tyskland
Den nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz blev indviet i Ystad Havn den 17. september.

Ny færgerute giver danskerne kortere vej til Sassnitz i Tyskland

Fra den 17. september kan danskerne nemmere og hurtigere komme til Rügen via den nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz. I første omgang sejler færgen torsdag til søndag til og med oktober måned med to afgange i begge retninger

Den nye færgerute mellem Ystad og Sassnitz giver danskerne en endnu nemmere adgang til Tysklands største ø, Rügen. Færgeruten er nemlig den hurtigste vej mellem Sverige og Tyskland med en sejltid på kun 2,5 time.

Fra 17. september og frem til slutningen af oktober kan danskerne dermed nemmere komme til den storslåede natur og de kridhvide badstrande, som øen Rügen byder på. Færgen sejler torsdag til søndag med to afgange i begge retninger.

- At vi får færgetrafik til Tyskland, er naturligvis meget positivt for både Ystad og hele vores region. Det er en bekræftelse på, at vores arbejde med at etablere havnen internationalt de seneste år har haft en effekt. Den nye færgerute kommer ikke blot svenskere og tyskere til gavn, men også danskere, som nu har en endnu hurtigere rute til den østlige del af Tyskland, siger Björn Boström, administrerende direktør for Ystad Hamn.

Det er det tyske rederi FRS Königslinjen, der åbner færgeruten. Sejltiden på kun 2,5 time kan lade sig gøre, fordi ruten vil blive betjent af en katamaranfærge, som har en maksimal hastighed på 44 knob, hvilket svarer til ca. 80 km i timen. Skibet er 91 meter langt og 26 meter bredt og rummer 676 passagerer og 210 biler.

Omfattende ombygning af havnen

Ystad Havn er i øjeblikket i gang med et omfattende ombygningsprojekt, der vil give havnen to nye færgeterminaler. Projektet, som delvist er finansieret af et rekordstort bidrag fra EU, er en forudsætning for på længere sigt at tiltrække nye ruter til Ystad.

- Bidraget fra EU viser, at vores satsning på en større havn med nye færgeterminaler giver resultater, hvilket forhåbentligt er første skridt på vejen mod at tiltrække flere nye ruter til Ystad. Når den nye havn er færdig i begyndelsen af næste år, får den tyske hurtigfærge sin egen kajplads. I øjeblikket låner den en plads af hurtigfærgen til Bornholm. Hvis havnen ikke blev udbygget, ville det ikke have været muligt med den nye rute, forklarer Björn Boström.

Ystad Havn er en af Sveriges hurtigst voksende havne. Det er den største havn i Sverige med daglig færgetrafik til Polen og Bornholm og den tredjestørste passagerfærgehavn. Både i 2015, 2016, 2017, 2018 og 2019 slog havnen nye passagerrekorder.

Efter de seneste måneders rejsebegrænsninger synes passagertrafikken til og fra Ystad Havn langsomt at komme sig. Udviklingen ser bedre ud nu sammenlignet med marts og april og trafikken til Bornholm har haft en positiv udvikling henover sommeren i juli og august.

-hawin

 

Om katamaranfærgen:

Det tyske rederi Förde Reederei Seetouristik (FRS) Königslinjen besejler ruten mellem Ystad og Sassnitz med en hurtigfærge, som har en maksimal hastighed på 44 knob, hvilket svarer til ca. 80 km i timen. Katamaranfærgen er 91 meter langt og 26 meter bredt og rummer 676 passagerer og 210 biler. Kort efter lanceringen i 1998 demonstrerede færgen sin høje hastighed ved at slå en imponerende rekord. På bare 2 dage, 17 timer og 59 minutter krydsede færgen Atlanterhavet fra USA til Storbritannien. For den præstation blev katamaranfærgen tildelt det prestigefyldte Blue Ribbon, prisen til det kommercielle skib, der hurtigst krydser Atlanterhavet. Det er en rekord, der stadig står i dag.

 

21/9 2020
  • Skagen Havn styrker sin position som Danmarks største fiskerihavn

    Skagen Havn styrker sin position som Danmarks største fiskerihavn

    havne ›Skagen havn fortsætter sin positive udvikling og cementerer sin rolle som Danmarks førende fiskerihavn, det viser de seneste tal fra Fiskeristyrelsen
  • Fiskeribranchen går sammen om indsamling af affald fra fiskeredskaber

    Fiskeribranchen går sammen om indsamling af affald fra fiskeredskaber

    havne ›Fiskeriretur bliver den femte ordning under Retur-ordningen, der også tæller Elretur, Batteriretur, Emballageretur og Tekstilretur. Den nye kollektivordning er affødt af producentansvaret for fiskeredskaber, og forventes af indsamle mellem 300 og 600 tons plast om året især i de store, jyske fiskerihavne
  • Hirtshals Havn sejler på ny trafik- og vækstbølge

    Hirtshals Havn sejler på ny trafik- og vækstbølge

    havne ›Antallet af passagerer, personbiler, lastbiler og gods, der krydsede kajkanten i Hirtshals, steg i 2024 sammenlignet med 2023, mens værdien af landinger af fisk viser de bedste tal i fem år. Fremgangen kommer efter flere års påvirkning fra coronarestriktioner, krigstilstande og nedgang i den norske krone
  • Stena Line skal hjælpe danske turister til Göteborg

    Stena Line skal hjælpe danske turister til Göteborg

    havne ›Når turismemessen Ferie for Alle løber af stablen i Herning den 21.-23. februar, er Stena Line på plads sammen med World of Volvo, Liseberg og Universeum for at sætte fokus på Gøteborg som destination for danske rejsende
  • Ny togrute sender tusindvis af biler til udskibning i Esbjerg Havn

    Ny togrute sender tusindvis af biler til udskibning i Esbjerg Havn

    havne ›10.000 nye biler forventes årligt via ny togrute direkte fra Slovakiet til Esbjerg Havn, hvor de bliver omlastet og sendt til Storbritannien. Første levering gik tæt på perfekt. er meldingen fra Scandinavian Auto Logistics, der håndterer bilerne på havnen
  • Skagen Havn har ansat maritim koordinator

    Skagen Havn har ansat maritim koordinator

    havne ›Majbritt Larsen er ansat i en nyoprettet stilling. Hun kommer fra en lignende stilling ved Port of Aalborg, men har tidligere været ansat ved Skagen Havn, som havneassistent og har i 10 år sejlet jack-up kranskibe, der installerer havvindmøller
  • Eimskip bygger nyt køle- og frysehus på Aarhus Havn

    Eimskip bygger nyt køle- og frysehus på Aarhus Havn

    havne ›Det islandske rederi tog forleden første spadestik til ialt 4400 kvm køle- og fryseopbevaring på Danmarks største erhvervshavn Byggeriet åbner nye muligheder for Eimskib, der især sejler til og fra Island, Grønland og Færøerne
  • ADP bliver medejer af Hanstholm Havn

    ADP bliver medejer af Hanstholm Havn

    havne ›Thisted Kommune og Associated Danish Ports (ADP) har indgået aftale om fælles ejerskab af Hanstholm Havn. ADP får aktiemajoriteten