Siemens Gamesa flytter ind på Thyborøn Havn

Siemens Gamesa flytter ind på Thyborøn Havn

Installationen af Vattenfalls Vesterhav Nord havvindmøllepark står for døren, og Siemens Gamesa og Thyborøn Havn har netop indgået en kontrakt om leje af havnefaciliteter med kajanlæg til to mandskabsfartøjer, CTV´er i installationsperioden

Siemens Gamesa flytter ind på havnen fra omkring den 1. juli 2023 og vil styre installationen og hele idriftsættelsen af de 21 stk. SG 8.0-167 DD havvindmøller fra Thyborøn Havn.

-Driftssikkerhed er afgørende og kort sejlafstand til havvindmølleparken har stor betydning for en effektiv og sikker installation. Thyborøn Havn har en god geografisk placering for havvindmølleparken, og vores team vil kunne besejle havnen sikkert, i al slags vejr, under hele installationen, udtaler Lasse Friis, Construction Project Manager Vesterhav Nord og Syd, Siemens Gamesa.

Kravene til teknikernes sikkerhed er høje under konstruktionsprocessen, samtidig med, at omkostningerne skal styres. Et stabilt workflow er afgørende i hele konstruktionsperioden. Med valget af Thyborøn Havn får Siemens Gamesa nogle gode og driftssikre rammer til opgaven. Havnens placering, godt beskyttet inde i Limfjorden i læ for Nordsøens kræfter, sikrer teamet en sikker besejling i al slags vejr. Derudover understøttes driftssikkerheden med en bemanding på havnen 24/7, hele året.

ISO certificeringer giver tryghed
QHSE har høj prioritet i vindindustrien, og Thyborøn Havn er siden 2020 ISO-certificeret indenfor hele tre standarder: ISO-9001 kvalitet, ISO-14001 miljø og ISO 45001 arbejdsmiljø. Siemens Gamesa får med deres valg af havn således også tryghed omkring havnens drift indenfor både kvalitet, miljø og arbejdsmiljø. Det går godt i spænd med virksomhedens QHSE-politik.

-På Thyborøn Havn glæder vi os over den gode dialog, som vi har haft siden 2017 med Siemens Gamesa omkring driftssikre havnefaciliteter med kort sejlafstand til havvindmølleparken i Nordsøen, og vi glæder os til igen at byde Siemens Gamesa´s kommissionerings team velkommen, udtaler Jesper Holt Jensen, direktør på Thyborøn Havn.

Uforstyrret arbejde for omkring 20 medarbejdere
Det er ikke første gang, at Siemens Gamesa installerer en havvindmøllepark fra Thyborøn Havn. Installationen af Nissum Bredning havvindmølleparken, der drives fra Thyborøn den dag i dag, blev ligeledes kørt fra Thyborøn Havn.
Siemens Gamesa flytter ind i allerede eksisterende kontor- og lagerfaciliteter lejet af Thyborøn Stevedore A/S. Det vidner om det værdifulde samarbejde mellem virksomhederne og havnen i Thyborøn med et fælles ønske om at yde en førsteklasses service og finde den løsning, som egner sig bedst til opgaven og støtter bedst op om kundens forretning.

-Siemens Gamesa har valgt et setup, hvor der kan arbejdes uforstyrret og fokuseres på at køre installationsprojektet. Med deres valg af kajeksklusivitet ved teknikerne altid præcist, hvor fartøjet skal ligge, når de kommer i havn, og de flytter ind på et kajanlæg, hvorfra der er nem adgang fra deres fartøjer til kontor- og lagerbygningen. Vi er meget glade for at kunne tilbyde Siemens Gamesa disse arbejdshold og leve op til deres forventninger, fortæller Tine Jensen Le Breton, som har været tovholder på projektet siden 2017 på Thyborøn Havn.

Siemens Gamesa flytter midlertidigt ind i lagerfaciliter, kontor- og velfærdsfaciliteter ikke langt fra Gåseholmkaj, hvor fartøjerne skal ligge. Omkring 20 Siemens Gamesa teknikere forventes at befinde sig i Thyborøn i løbet af installationsperioden.

Installationen af havvindmølleparken er i gang
Mere end 100 kompetente lokale virksomheder står til rådighed for Siemens Gamesa på Thyborøn Havn, som kan forvente en førsteklasses service over hele linjen.
Fob Swath fartøjerne, der er valgt til opgaven, har hjemhavn i Thyborøn, og det kajanlæg hvorpå Siemens Gamesa har booket kajeksklusivitet til CTV`erne ligger lige for fødderne af virksomhedens hjemadresse. Det sikrer en helt optimal arbejdsgang.

De første etaper af installationen af havvindmølleparken Vesterhav Nord, 8,5 km ud for kysten lige syd for Thyborøn, er i fuld gang. Projektet udvikles af Vattenfall, og bliver på 180 MW. Havmølleparken kommer til at levere strøm svarende til det årlige elforbrug for 180.000 danske husstande.
De indledende forberedelser til kabellægningen er allerede foretaget. Fartøjerne Astrea og Aethra har siden maj opereret fra Thyborøn Havn og er godt i gang med fjernelsen af sten i kabeltracéen til havvindmølleparken. I foråret 2023 vil fundamenterne blive installeret, og Siemens Gamesa vil derefter installere deres 8,4 MW vindmøller på fundamenterne. Havvindmølleparken forventes at blive idriftsat i løbet af efteråret 2023.

-lipe

26/9 2022
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau
  • Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    havne ›Skagen Havn har indgået kontrakt med PowerConom levering af et nyt landstrømsanlæg til krydstogtskibe. Anlægget bliver et af de mest avancerede af sin art og skal styrke Skagens position som en attraktiv og ansvarlig krydstogtdestination
  • Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    havne ›Ifølge Danske Rederier har regeringen præsenteret et regeringsgrundlag, der på flere centrale områder anerkender skibsfartens betydning for Danmark. Det gælder både i forhold til udviklingen af erhvervet og grøn omstilling, beredskab, sikkerhed og fremtidens energiforsyning
  • Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    havne ›Den tidligere CEO for bl.a. Molslinjen A/S tiltræder stillingen som havnedirektør i CMP den 1. juni
  • Skagen Havn skal teste offshore landstrøm

    Skagen Havn skal teste offshore landstrøm

    havne ›Havnen, som ligger ved et af Europas travleste ankerpladser, bliver partner i et nyt internationalt innovationsprojekt, der skal udvikle og teste fremtidens løsning for strømforsyning til skibe, mens de ligger for anker
  • Flere og flere tager færgen

    Flere og flere tager færgen

    havne ›Der er travlt i de danske havne, hvor mængden af både gods og passagerer sidse år steg markant i forhold til 2024
  • Nov udvider på Kalundborg Havn

    Nov udvider på Kalundborg Havn

    havne ›Med yderligere 7.650 kvadratmeter udvider Nov sine aktiviteter på Kalundborg Havn, hvor virksomheden efter 30 år på Sydhavnen fortsætter væksten
  • Ny formand i Danske Shipping- og Havnevirksomheder

    Ny formand i Danske Shipping- og Havnevirksomheder

    havne ›Danske Shipping- og Havnevirksomheder har afholdt ordinær generalforsamling – Per Jensen, director port services, Blue Water Shipping valgt som ny formand