Stor maskinfabrik etablerer sig på Aalborg Havn

Stor maskinfabrik etablerer sig på Aalborg Havn

Maskinfabrikken Fuglsangs Eftf. flytter nu alle sine aktiviteter fra Klarup til Aalborg Havn. Virksomheden har købt en 28.000 kvadratmeter stor grund på Langerak, hvor nye produktionsfaciliteter skal etableres

I 2019 starter opførslen af en spritny maskinfabrik på Aalborg Havns område i Aalborg Øst. Her har Maskinfabrikken Fuglsang, der beskæftiger mellem 60 og 80 medarbejdere, købt en grund på 28.000 kvadratmeter, hvorpå der skal opføres en moderne maskinfabrik.

Siden 1982 har virksomheden haft til huse på Nørremarksvej i Klarup, men efterhånden er den ordreproducerende underleverandørvirksomhed vokset ud af rammerne, fortæller administrerende direktør Lars Christiansen.

- Vi har gennem årene løbende udvidet i Klarup, hvilket betyder, at vores forretning i dag er spredt over flere lokationer på Nørremarksvej, og det giver nogle ulemper blandt andet i forhold til den interne transport. På den nye fabrik samler vi det hele under ét tag, fortæller han og fortsætter:

- Derudover får vi en fabrik med nye og moderne faciliteter og produktionsredskaber, som er mere end dobbelt så stor som vores nuværende. Vi tror på, at det er et afgørende skridt for den fortsatte udvikling af vores forretning.

Maskinfabrikken Fuglsang har i dag 3.500 kvadratmeter fordelt på tre matrikler. Den nye fabrik bliver på 8.000 kvadratmeter.

Lars Christiansen fortæller, at overvejelserne om flytningen har stået på gennem et par år, og i den periode har man også overvejet muligheden for at udvide på den nuværende lokation.

-Vi kunne måske nok have udvidet her i Klarup, men realiteten er, at Klarup er ved at omdanne sig til en by med endnu mere fokus på nye boliger. Vi bor i forvejen tæt på et boligområde, og det er klart, at det giver nogle begrænsninger. Desuden ville vi, hvis vi blev i Klarup, stadig stå med samme logistiske udfordring med de spredte lokationer, siger han og uddyber om årsagen til, at valget faldt på Aalborg Havn:

- Aalborg Havn er et industriområde, hvor vi ikke bliver mødt af de begrænsninger, der er forbundet med at bo i et bymiljø. Ydermere kommer lokationen forhåbentlig også til at åbne nogle døre til nye muligheder.

Opførslen af den nye fabrik igangsættes som beskrevet næste år, og byggeriet forventes færdigt allerede i slutningen af 2019 eller i begyndelsen af 2020.

Hos Aalborg Havn er det virksomheder som Maskinfabrikken Fuglsang, som man gerne vil tiltrække. Ifølge salgschef Kjartan Ross er det netop plads til udfoldelse og udvidelse, som ofte tæller højest, når virksomhederne skal finde en ny lokation:

- Vi har haft et meget højt aktivitetsniveau de seneste år. Eksisterende virksomheder udvider og nye kommer til, og det skyldes ikke mindst, at de ikke oplever begrænsninger i deres udfoldelsesmuligheder. Her er logistikken optimeret, og vi hjælper med sparring og rådgivning, så virksomhederne kan drive deres forretning mere intelligent. Derfor er vi naturligvis meget tilfredse med, at Maskinfabrikken Fuglsang nu også bliver en del af erhvervsparken, slutter han.

-hawin

11/9 2018
  • CMP får CCUS-nøglerolle i Øresundsregionen

    CMP får CCUS-nøglerolle i Øresundsregionen

    havne ›EU-bevilling til udvikling af fangst, lagring og genanvendelse af CO2 (CCUS) i Øresundsregionen. CMP når en nøglerolle i projektsamarbejdet
  • Stor vækst på Øresundslinjen i 2025

    Stor vækst på Øresundslinjen i 2025

    havne ›Mere end seks millioner rejsende og mere end en million biler valgte i 2025 Øresundslinjens færger til deres tur over sundet. 6.373.842 passagerer – heraf 3.363.377 gående sørgede for endnu et vækst-år på ruten
  • ”Vi bliver hængende på havnen”

    ”Vi bliver hængende på havnen”

    havne ›Ny opgørelse viser, at den gennemsnitlige anciennitet hos medarbejderne på Hirtshals Havn overstiger 11 år og i én afdeling ligger dent på 21 år
  • Havn har fokus på vejnettet

    Havn har fokus på vejnettet

    havne ›Investeringer i landinfrastruktur kan blive katalysatoren for næste vækstfase for Kalundborg Havn, der har udviklet sig til et logistisk knudepunkt i Danmark
  • Klargøring af Tyrfing trækker atter ud

    Klargøring af Tyrfing trækker atter ud

    havne ›Samsøs kommende elfærge, Tyrfing, bliver yderligere forsinket. Færgens klargøring til sejlads på værftet i Svendborg trækker desværre ud – planen er nu at sætte færgen i drift på Samsølinjen den 16. januar
  • Styrket vedligehold skaber flere afgange

    Styrket vedligehold skaber flere afgange

    havne ›Bornholmslinjen har i 2026 ønsket flere sammenhængende dage til vedligehold af Express 5. Det fører til færre uger med oplægningsdage og betyder dermed at hurtigfærgen sejler 80 afgange mere end sidste år
  • CMP's ceo stopper

    CMP's ceo stopper

    havne ›Efter mere end otte år på posten som ceo for Copenhagen Malmö Port (CMP) fratræder Barbara Scheel Agersnap sin stilling
  • Containerrekord i danske havne

    Containerrekord i danske havne

    havne ›Tredje kvartal i år har slået alle rekorder, når det kommer til flest lastede containere transporteret til eller fra større danske havne