Stormflod har kostet Kolding Havn en million på bundlinjen

Stormflod har kostet Kolding Havn en million på bundlinjen

Havnens årsregnskab for 2023 bærer præg af den generelle afmatning, færre skibe og oktober måneds stormflod. Trods det er der ros fra bestyrelsen til ledelsen for at navigere i et svært marked

Det er første viceborgmester i Kolding Kommune, Birgitte Munk Grunnet som sidder for bordenden i havnebestyrelsen og hun siger om det regnskabsmæssige resultat for 2023:

-Vi vidste allerede inden starten på 2023, at markedet var trængt i en tid med geopolitisk uro – verdenshandlen var påvirket, hvor både inflationen og energipriserne steg voldsomt. På trods af det, er vi kommet fornuftigt ud af 2023 med et årsresultat på 2,7 mio. kr. – vel at mærke efter, vi har trukket én mio. kr. fra, som er hensat til selskabets egne udgifter til stormfloden.

Hun fortsætter:

-Vi er i bestyrelsen tilfredse med at lande et resultat, som er kun 0,4 mio. kr. fra budgettet før hensættelse til stormfloden. Der var stor ros til den daglige ledelse af Kolding Havn for at navigere i et vanskeligt marked og samtidig iværksætte flere initiativer i 2023, som skaber bedre potentiale for 2024 og de kommende år. Det er f.eks. indenfor den cirkulære økonomi, som er helt i tråd med havnens bæredygtige strategi, der er godkendt af Byrådet i februar 2024.

Færre skibe i havn 2023
På Kolding Havn har de et rundt nøgletal på 400 skibe – det er antallet af store fragtskibe, de gerne vil se i havn hen over ét regnskabsår. I 2023 blev det til 373 skibe i alt og dermed et stykke under dette mål.

-Vi har måske mistet op mod 15 skibsanløb alene på grund af stormfloden, fordi det tog tid at få havnens kapacitet op på fuld styrke efter de omfattende ødelæggelser d. 20. oktober 2023. Det var jo ikke kun hos os, men hos langt de fleste af havnens 22 virksomheder, at der skete skader, siger havnedirektør Heino Svenningsen, og tilføjer:

-Vi får dækning for flere millioner fra forsikringerne, f.eks. til tekniske anlæg, løsøre og bygninger, men én million bliver fra egen lomme.

- Færre skibe og dermed mindre godsmængde i 2023 har en direkte sammenhæng med, at vi – på godt og ondt – lever med vores forretning i en globaliseret verden. Vi er påvirkelige – men det gælder heldigvis også i opadgående retning, når vi forhåbentligt snart ser en stabilisering af markederne. Indtil videre er vi forsigtigt optimistiske allerede for 2024 – også med baggrund i nye tiltag på havnen.

Godsomsætningen nåede ikke, for første gang i flere år, den magiske grænse på 1 mio. tons i 2023 – det blev til 984.000 tons, som blev håndteret ”over kaj” fra og til skibene.

Kolding Havn nåede en omsætning på 31,4 mio. kr. i 2023, hvilket er højere end både 2019 og 2021, men 7,2 % under 2022, der havde den højeste omsætning i flere år.

-Alt i alt kan vi ikke tillade os at være andet end tilfredse med resultaterne for 2023 under de givne omstændigheder, men selvfølgelig havde det da været endnu sjovere med mere gods og flere skibe, udtaler havnedirektøren og fortsætter:

-Vi ser med fuld fortrøstning på fremtiden for Koldings erhvervshavn og vi glæder os til at synliggøre havnens nye strategi ”Bæredygtig Kurs” endnu mere i den kommende tid. Vi vil allerede i 2024 se klare eksempler på, at byen og havnen rykker tættere sammen.

-lipe

24/4 2024
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau
  • Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    havne ›Skagen Havn har indgået kontrakt med PowerConom levering af et nyt landstrømsanlæg til krydstogtskibe. Anlægget bliver et af de mest avancerede af sin art og skal styrke Skagens position som en attraktiv og ansvarlig krydstogtdestination
  • Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    havne ›Ifølge Danske Rederier har regeringen præsenteret et regeringsgrundlag, der på flere centrale områder anerkender skibsfartens betydning for Danmark. Det gælder både i forhold til udviklingen af erhvervet og grøn omstilling, beredskab, sikkerhed og fremtidens energiforsyning
  • Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    havne ›Den tidligere CEO for bl.a. Molslinjen A/S tiltræder stillingen som havnedirektør i CMP den 1. juni
  • Skagen Havn skal teste offshore landstrøm

    Skagen Havn skal teste offshore landstrøm

    havne ›Havnen, som ligger ved et af Europas travleste ankerpladser, bliver partner i et nyt internationalt innovationsprojekt, der skal udvikle og teste fremtidens løsning for strømforsyning til skibe, mens de ligger for anker
  • Flere og flere tager færgen

    Flere og flere tager færgen

    havne ›Der er travlt i de danske havne, hvor mængden af både gods og passagerer sidse år steg markant i forhold til 2024
  • Nov udvider på Kalundborg Havn

    Nov udvider på Kalundborg Havn

    havne ›Med yderligere 7.650 kvadratmeter udvider Nov sine aktiviteter på Kalundborg Havn, hvor virksomheden efter 30 år på Sydhavnen fortsætter væksten
  • Ny formand i Danske Shipping- og Havnevirksomheder

    Ny formand i Danske Shipping- og Havnevirksomheder

    havne ›Danske Shipping- og Havnevirksomheder har afholdt ordinær generalforsamling – Per Jensen, director port services, Blue Water Shipping valgt som ny formand