Graf fra Ejendomstorvets markedsindeks med udbudsstatistik for 3. kvartal 2025. Aarhus får bugt med tomme lagerbygninger
På kort tid oplevede Østjylland en tredobling i ledige lagerarealer, men nu har Aarhus fået længere mellem tomme lagerlokaler ifølge nye tal fra Ejendomstorvet.dk
Fra 2022-24 steg udbuddet af ledige lokaler til lager, logistik og produktion kraftigt i Østjylland, ikke mindst på grund af omfattende nybyggeri. Men det seneste år har landsdelens suverænt største by, Aarhus, oplevet et fald i udbudte lokaler, viser de nyeste tal fra portalen for erhvervslokaler, Ejendomstorvet.dk.
- For et år siden var der udbudt 149.000 ledige kvadratmeter i Aarhus Kommune på vores portal – det er faldet med næsten en tredjedel til under 107.000 kvadratmeter.
- Som andel af de samlede arealer er udbuddet i Aarhus mindsket fra 4,7 % til 3,3 %, og det er faktisk lidt under landsgennemsnittet, siger adm. direktør Jakob Wegener fra Ejendomstorvet.dk.
I øjeblikket er godt 11.600 erhvervslejemål og ejendomme over hele landet udbudt på Ejendomstorvet.dk; heraf 1.730 lagerlokaler, logistikejendomme og industriejendomme. Af dem ligger 90 i Aarhus og 227 i de 10 øvrige østjyske kommuner.
- Vi kan godt mærke, at der er blevet færre ting at vælge imellem for virksomheder, der leder efter lokaler. Én årsag er begrænset nybyggeri.
- Mens der andre steder i landet er blevet bygget spekulativt, altså uden at have lejere på forhånd, så er der ikke bygget særligt meget i Aarhus, bl.a. fordi der ikke er udlagt nye erhvervsarealer.
- Samtidig er der solid efterspørgsel, især efter moderne, effektivt indrettede lokaler. Og det er ret bredt funderet i flere brancher, siger Steen Storgaard Møller, partner i Nordicals Aarhus.
En tilsvarende melding kommer fra en anden erhvervsmægler i landets næststørste by.
- Gennem 2023 og det meste af 2024 var en del virksomheder afventende med at få nye lokaler, bl.a. på grund af den stigende rente.
- Men siden slutningen af 2024 har vi bredt set kunnet mærke interesse for at få moderne, tidssvarende lokaler, og jeg forventer, at vi vil se et fortsat fald i tomgangen i Aarhus de næste 12 måneder, lyder det fra Mads Bjerrum Christensen, industrichef i EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus.
Mens antallet af udbudte kvadratmeter er faldet i Aarhus det seneste år, er der blevet flere ledige kvadratmeter i resten af Østjylland.
I landsdelen 10 øvrige kommuner er udbuddet steget med over en fjerdedel fra 425.000 til 543.000 kvadratmeter. Det aktuelle udbud omfatter bl.a. 62 lokaler og ejendomme i Horsens og omkring 40 i både Hedensted, Randers og Silkeborg.
- Især Horsens har haft en del spekulativt byggeri, fordi kommunen har udlagt store arealer tæt ved motorvejen til erhverv. Men nybyggeriet er ved at aftage igen, siger Steen Storgaard Møller fra Nordicals.
- Med et ret stort udbud af lokaler er lejepriserne kommet under pres i både Horsens og Hedensted, hvorimod vi ser stigende priser for at leje moderne lagerlokaler i Aarhus, bemærker Mads Bjerrum Christensen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech.
Aarhus Kommune har 3,2 mio. kvadratmeter lokaler til lager, logistik og industri. I hele Østjylland er der lidt over 14,1 mio. kvadratmeter svarende til en sjettedel af det samlede lagerareal i kongeriget.
-hawin