Arbejdstilsynet sætter i 2025 fokus på sikkerhed i transport af gods

Arbejdstilsynet sætter i 2025 fokus på sikkerhed i transport af gods

En lang række aktører har indflydelse på, om både chauffører og gods når sikkert frem. Bedre sikkerhedsledelse og samarbejde mellem aktørerne er omdrejningspunkterne i en ny indsats fra Arbejdstilsynet, der skal forebygge ulykker i branchen transport af gods

En omskiftelig hverdag i trafikken, kunder med forskellige af- og pålæsningssteder, lastearbejde i al slags vejr og ofte tidspres kendetegner chaufførernes arbejde.

Chaufførerne kan selv gøre meget for deres egen sikkerhed ved at være opmærksomme på, hvordan de kører, løfter, læsser og bruger tekniske hjælpemidler.

Men samarbejdet med vognmand, speditører, producenter, leverandører og de forhold, som arbejdet foregår under ude hos kunderne, har mindst lige så stor betydning.

I 2025 lancerer Arbejdstilsynet en indsats, der sætter fokus på at forebygge ulykker og styrke sikkerhedskulturen igennem hele rejsen fra kilde til kunde.

Kunden har betydning for sikkerheden
- Kunder har en stor betydning, når de får leveret eller afhentet gods. De kan være med til at løfte sikkerheden i chaufførernes arbejdsmiljø.

- Hvis vi skal skabe et godt arbejdsmiljø kræver det, at vi alle er villige til at tage ansvar for chaufførers arbejdsmiljø, når vi får leveret gods, siger Lars Uldall Beck fra Arbejdstilsynet.

Chauffører kan fx blive forsinket i trafikken eller opleve aggressive personer, der bliver vrede over, at de holder og spærrer. Der er også kunder, som presser chauffører til at løfte lidt mere, end chaufføren selv føler er ansvarligt.

Opbakning fra vognmanden
Chaufføren er ofte alene og må klare opgaverne under de forhold, der er på stedet. Derfor er opbakning fra vognmanden afgørende.

- En central del af vognmandens ledelse består i at sikre, at chaufførerne har kompetencer til at kunne risikovurdere på egen hånd, håndtere konflikter og har den nødvendige opbakning til at sige fra, når sikkerheden ikke er i orden.

- Det stiller krav til ledelsen og en god dialog mellem leder og chauffør, siger Lars Uldall Beck.

Fra 2016-22 skete der mere end 25 dødsulykker inden for branchen Transport af gods. Ulykker sker typisk i forbindelse med af- og pålæsning af gods, samt ved arbejde og kørsel i trafikken.

Om indsatsen
Helhedsindsatsen om arbejdsulykker i transport af gods omfatter:

  • Målrettede virksomhedsforløb, med fokus på læring om forebyggelse af ulykker og udveksling af erfaringer med andre virksomheder i branchen
  • Opsøgende dialog med chauffører på rastepladser, af- og pålæsningssteder mv.
  • Kommunikation om forebyggelse af ulykker.
  • Netværksaktiviteter i samarbejde med branchens egne aktører.
  • Analyse og vidensopsamling om årsager til ulykker i branchen.

Helhedsindsatsen i transport af gods finder sted i 2025, og er en del af handlingsplanen mod arbejdsulykker fra juni 2023.

-hawin

31/1 2025
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider
  • Nordisk logistik for milliarder

    Nordisk logistik for milliarder

    logistikcentre ›Colliers har ageret sælgers rådgiver i tre markante nordiske ejendomstransaktioner med et rekordstort frasalg fordelt på to logistikporteføljer samt en betydelig transaktion inden for social infrastruktur
  • Told på deltid

    Told på deltid

    logistikcentre ›Toldstyrelsens udmelding om reducerede åbningstider skaber usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser, selv efter mindre justeringer. Det mener bestyrelsesformanden for ITD
  • Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    logistikcentre ›Landbrugsgrossisten Kramp har indgået en aftale med Element Logic om levering og implementering af et AutoStore- og banesystem til virksomhedens kommende nordiske distributionscenter i Vejle
  • Udvidelse styrker terminaldriften

    Udvidelse styrker terminaldriften

    logistikcentre ›H. P. Therkelsen tager næste skridt mod fremtidens logistik med første spadestik til 13.800 m2 terminaludvidelse i Padborg
  • Smart emballage - også til intralogistik

    Smart emballage - også til intralogistik

    logistikcentre ›Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026. En del af dem har fremtidens emballageløsninger med både til forsendelse og primærprodukter
  • Rejsegilde i Ringsted

    Rejsegilde i Ringsted

    logistikcentre ›Ejendomsudvikleren, Panattoni har sammen med totalentreprenøren HpH Totalbyg netop afholdt rejsegilde på logistikejendommen, Central Hub Ringsted som er selskabets første i Danmark
  • Brings Shelfless styrker Comfort Click

    Brings Shelfless styrker Comfort Click

    logistikcentre ›Comfort Click forlænger samarbejdet med Brings lagerløsning Shelfless i sit nordiske logistikknudepunkt Køge