Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

I samarbejde med Knapp er FTZ' nye hovedlager i Rørup klargjort til drift i fuld skala, så det dagligt kan levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet

FTZ’s nye, højt automatiserede hovedlager er nu fuldt operationelt. Efter en planmæssig go-live 22. april sidste år, hvor FTZ begyndte at tage de første varenumre ind, fulgte de første leverancer til virksomhedens kunder i juni. 

Fra juni og frem til oktober har anlægget leveret genopfyldninger til FTZ’s afdelinger i hele landet, og siden oktober har anlægget kørt "full-scale" med timeleveringer til virksomhedens kunder.

Med det nye lager samler FTZ sin logistik i en moderne enhed, der kan ekspedere mere end 50.000 ordrelinjer dagligt, mens lagerets ekspreskapacitet kan pakke 325 fast-track ordrelinjer på under 15 minutter pr. ordre. 

Lageret får også fast-track adgang til 100.000 varenumre. Der er for FTZ tale om en større investering, hvor man både har bygget nyt hovedlager og hovedkvarter i Rørup på Fyn.

State of the art, skalerbar og høj effektivitet
FTZ har 46 afdelinger og omkring 1.000 medarbejdere i Danmark. 

Virksomheden har i flere år arbejdet målrettet på at modernisere sin logistikinfrastruktur, og ambitionen har hele tiden været at skabe en løsning, der både gentænker den samlede lagerstruktur, øger graden af automatisering, reducerer leveringstiderne markant og forbedrer det fysiske arbejdsmiljø.

Med på rejsen er logistikgiganten Knapp, som i samarbejdet bl.a. har leveret ergonomiske pick-it-easy arbejdsstationer til manuel pakning med særligt fokus på, at hver station nemt kan tilpasses den enkelte medarbejders fysik og præferencer.

Leverancerne omfatter også Evo Shuttle, som er velafprøvet teknologi til oplagring, sekvensering og plukning af mindre emner, samt en specialiseret pick-it-easy robot med indbygget kunstig intelligens, der automatisk lærer at gribe og pakke varer i forskellige størrelser og former på den bedst mulige måde.

Et forløb efter planen
Implementeringen af det komplekse automatiseringsprojekt er gennemført rettidigt, uden forsinkelser og uden større udfordringer. Den præcise eksekvering har cementeret business-casen og skabt den ønskede automatisering i virksomhedens drift. 

- Sammen med Knapp har vi kørt en smertefri proces omkring installation, opbygning og operationalisering af anlægget. 

- Implementeringsfasen har været god, leverancerne er kommet til tiden, og hele ibrugtagningen er forløbet uden problemer. Det er i det hele taget en happy case, forklarer Kim Storbank, coo i FTZ.

For at sikre stabil drift og vedligehold af anlægget samarbejder FTZ med et dedikeret resident team af Knapp-teknikere on-site på det nye hovedlager i Rørup, der håndterer løbende service, vedligehold og support. 

Kim Storbank, coo i FTZ.

Her leverer Knapp et set-up, hvor teknikere med indgående produkt- og systemkendskab har sikret, at løsningen er implementeret i henhold til compliance, fungerer optimalt døgnet rundt og kan videreudvikles i takt med FTZ’s behov.

Plads til mere i fremtiden
Det nye anlæg er bygget til løbende udvidelse og har derfor også ledig kapacitet til fremtiden. 

- Vi er først lige begyndt. Vi har bygget vores lager til udvidelse, og vi ser et klart scenarie i fremtiden, hvor vi både kan udvide antallet af varenumre og skrue yderligere op for hastigheden. 

- Vi har slet ikke nået det fulde potentiale endnu, uddyber Kim Storbank.

-hawin


21/1 2026
  • Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    logistikcentre ›Bring har indgået aftale med Sea to Summit, som betyder, at Bring ikke blot lagerfører virksomhedens produkter, men også har ansvaret for pluk og distribution af ordrer til kunder på det danske marked
  • Ledelsesskifte i DSV Road Germany

    Ledelsesskifte i DSV Road Germany

    logistikcentre ›Med udnævnelsen af Henrik Fritz Poulsen til senior vice president, cluster head road DACH, annoncerer DSV ændringer i sin tyske Road-organisations ledelse
  • Maersk udvider logistiknetværk i Brasilien

    Maersk udvider logistiknetværk i Brasilien

    logistikcentre ›Nye lagerdepoter i Rio Grande og Paranagú skal bl.a. styrke forbindelserne til vigtige eksportkorridorer og havne, øge rederiets kapacitet til tør- og kølefragt og understøttehurtigere containertransport til landets indre
  • Vækst trods økonomisk modvind

    Vækst trods økonomisk modvind

    logistikcentre ›Logistikkoncernen Dachser leverede en omsætning på omkring 8,3 mia. euro i regnskabsåret 2025 – en vækst på 3,1 % i forhold til året før
  • Randers mangler nye lagerlokaler

    Randers mangler nye lagerlokaler

    logistikcentre ›Begrænset nybyggeri af ejendomme har skabt mangel på lokaler til køb eller leje inden for lager, logistik og produktion i Kronjylland. Det giver gode muligheder for virksomheder og udlejere med lokaler i overskud, påpeger Nordicals Randers
  • Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    logistikcentre ›Region Sjælland har taget første spadestik til et stort, højautomatiseret lager for sit sygehusapotek. Byggeriet i Lille Skensved i Køge bliver på knap 7000 m2 og udstyret med bl.a. selvkørende robotter
  • Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    logistikcentre ›Ved Aarup på Vestfyn har Norlys åbnet endnu en ladestation til ellastbiler og elbusser. Her er der foreløbig kapacitet til, at to lastbiler kan lade samtidig. I løbet af i år øges kapaciteten yderligere med seks ladepladser
  • Ny platform samler lagerdata i ét system

    Ny platform samler lagerdata i ét system

    logistikcentre ›Dematic lancerer den centralicerede og leverandøruafhængige analyseløsning til lagerdrift, Dematic Command Center på LogiMAT 2026