Blue Water klar med ny bestyrelsesformandJørgen Wisborg er ny bestyrelsesformand for Blue Water-koncernens driftsbestyrelse.

Blue Water klar med ny bestyrelsesformand

Grundlægger Kurt Skov overlader posten som formand for Blue Water-koncernens driftsbestyrelse til Jørgen Wisborg

I mere end 50 år har Kurt Skov været en ledende person i Blue Water Shipping. De første mere end fire årtier som administrerende direktør og de seneste år som formand i driftsbestyrelsen i transport- og logistikkoncernen, han selv grundlagde i Esbjerg i 1972.

- Det har været fantastisk at være med til at stå i spidsen for Blue Water i alle årene og opleve den flotte udvikling, alle i Blue Water har bidraget til at skabe. Vi er blevet et stort, anerkendt internationalt transport- og logistikfirma med kunder overalt i verden, og vi har de seneste år leveret flotte økonomiske resultater – baseret på vores stærke kundeservice, kultur og værdier. Og sådan skal det fortsat være i fremtiden, siger Kurt Skov.

I forbindelse med firmaets 50-års jubilæum i september sidste år annoncerede Kurt Skov, at han ønskede at finde en ny formand til driftsbestyrelsen, så han kunne drosle lidt ned på arbejdsopgaverne.

Valget er faldet på Jørgen Wisborg, der har en lang karriere som direktør hos energiselskabet OK bag sig. Dertil kommer adskillige bestyrelsesposter, herunder formandsposten i Schouw & Co., der udøver aktivt ejerskab med langsigtet værdiskabelse i selskabets virksomheder.

Kurt Skov og Jørgen Wisborg.

- Jørgen Wisborg er en meget dygtig og erfaren mand, der som formand vil kunne medvirke til at fastholde og styrke Blue Waters strategiske udvikling i samspil med den øvrige bestyrelse og direktionen. Udover stærke forretningsmæssige kompetencer har det været vigtigt for os at finde en formand, der vil værne om vores kultur og værdier. Og det har vi fundet i Jørgen, siger Kurt Skov.

Den kommende formand ser frem til at blive en del af Blue Water.

- Jeg er en meget værdidrevet person, og jeg har stor respekt for værdierne i Blue Water, hvor det handler om at opføre sig ordentlig overfor - og have tillid til - alle interessenter: medarbejdere, kunder, samarbejdspartnere og omverden. Og så er der i virksomheden en unik hold- og vinderkultur, som passer godt til mig. Jeg vil vinde med de virksomheder, jeg er en del af, men det skal ske på en ordentlig måde og gennem samarbejde og holdindsats, siger Jørgen Wisborg.

Efter 17 år som administrerende direktør i OK valgte han sidste år at træde tilbage for at koncentrere sig om bestyrelsesarbejde.

Han sidder i dag i en række bestyrelser og ser det som en væsentlig bestyrelsesopgave at sikre god forretningsledelse og samtidig være et aktivt bindeled mellem ejerskab og direktion.

- Jeg ser frem til at bidrage til, at Blue Water fortsat udvikler sig i den rigtige retning med fokus på stærk kundeorientering og profitabel vækst. Virksomheden har et solidt fundament, og familie- og fondsejerskabet skaber gode betingelser for yderligere positiv udvikling i fremtiden, siger Jørgen Wisborg.

Han indtræder som medlem i bestyrelsen i januar, hvorefter han efter en overdragelsesperiode overtager formandsposten. I den forbindelse fortsætter Kurt Skov som medlem af driftsbestyrelsen.
-hawin

 

Jørgen Wisborg – nuværende bestyrelsesposter

Formand, Schouw & Co
Formand, Kamstrup
Formand, Danoil
Næstformand i Per Aarsleff Holding A/S
Medlem i BioMar Group A/S
Medlem i GPV International A/S
Medlem i Borg Automotive A/S
Medlem, Formuepleje Holding
Medlem, FP Capital


Driftsbestyrelsen i Blue Water-koncernen

Kurt Skov, formand
Anne Skov
Jørgen Meyer
Niels Kaalund
Merete Søby
Robert Steen Kledal
Jørgen Wisborg

 

25/1 2023
  • Ny platform samler lagerdata i ét system

    Ny platform samler lagerdata i ét system

    logistikcentre ›Dematic lancerer den centralicerede og leverandøruafhængige analyseløsning til lagerdrift, Dematic Command Center på LogiMAT 2026
  • Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    logistikcentre ›NRGi og Nordicals vil i et nyt partnerskab hjælpe ejendomsbesiddere i Danmark med den grønne omstilling ved at omsætte direktiver og regler til en business case
  • AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    logistikcentre ›Når byggecentrets kommende distributionslager indvies i Brøndby, vil 34 toptunede lagerrobotter servicere samtlige 84 butikker i Danmark og Grønland
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider
  • Nordisk logistik for milliarder

    Nordisk logistik for milliarder

    logistikcentre ›Colliers har ageret sælgers rådgiver i tre markante nordiske ejendomstransaktioner med et rekordstort frasalg fordelt på to logistikporteføljer samt en betydelig transaktion inden for social infrastruktur
  • Told på deltid

    Told på deltid

    logistikcentre ›Toldstyrelsens udmelding om reducerede åbningstider skaber usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser, selv efter mindre justeringer. Det mener bestyrelsesformanden for ITD
  • Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    logistikcentre ›Landbrugsgrossisten Kramp har indgået en aftale med Element Logic om levering og implementering af et AutoStore- og banesystem til virksomhedens kommende nordiske distributionscenter i Vejle
  • Udvidelse styrker terminaldriften

    Udvidelse styrker terminaldriften

    logistikcentre ›H. P. Therkelsen tager næste skridt mod fremtidens logistik med første spadestik til 13.800 m2 terminaludvidelse i Padborg