Carlsberg Danmarks omlægning af distributionen skaber ledige kvadratmeter

Carlsberg Danmarks omlægning af distributionen skaber ledige kvadratmeter

I Taastrup, et af hovedstadsområdets mest centrale industri- og logistikområder, udlejer Carlsberg Danmark i samarbejde med Colliers 9.000 kvadratmeter i toldfrit område

Siden 1999 har Carlsberg i Danmark omfordelt varer til deres sjællandske kunder fra deres adresse på Bohus Boulevard i Taastrup.

Vogntog fra hovedlageret i Fredericia kører dertil to gange i døgnet med varer, som indtil nu er blevet omfordelt manuelt, men fremover vil størstedelen af varerne nu blive pakket i Fredericia og blive sat direkte på lastbilslad fra Taastrup og videredistribueret uden at skulle ompakkes.

- Det har været og er fortsat en stor opgave at omlægge Carlsberg Danmarks distribution og måden vi arbejder på. Optimeringen indebærer i denne omgang, at vi kun skal håndtere containeren i stedet for hver eneste palle, og derfor kan vi frigive lagerpladsen i Taastrup.

- Omlægningen ændrer dog ikke på, at Taastrup fortsat vil have en stor betydning for vores distribution, siger Tenna Lauridsen, Logistic Director hos Carlsberg Danmark.

Distributionsomlægningen betyder, at Carlsberg i fremtiden får brug for mindre kapacitet i deres 40.000 m2 store ejendom, og derfor udlejer de ca. 9.000 m2 lager.

Carlsberg bliver boende i dele af ejendommen og resten har siden 2015 været udlejet til PostNord.

Ideel distributionsplacering
Historisk set er Taastrup ifølge Helle Andersen, Director og leder af Industri & Logistik hos Colliers i København et centralt logistikområde på Sjælland, som forbinder Hovedstaden med resten af Danmark.

Med kort afstand til både motorvejsnettet og direkte adgang til togbanen er det en essentiel placering til det sidste led i distributionskæden:

- Med sin korte afstand til København og gode adgangsforhold, udgør Taastrup et ideelt sted for lager- og logistikfaciliteter.

- Dette afspejles også i de virksomheder, der allerede har etableret sig i området herunder PostNord, GLS og Microsoft, siger Helle Andersen, og fortsætter:

- Lageret i Taastrup er et spændende og anderledes produkt i markedet, fordi en lejer med behov for toldfri zone har adgang til de omkringliggende faciliteter, som det kræver.

- Derudover er der mulighed for kontorpladser og kantine i administrationsbygningen og ikke mindst direkte adgang til togbanen og E20, som sikrer optimale muligheder for effektiv infrastruktur. 

Afslutningsvis understreger Helle Andersen, at Taastrup som ideel placering for industri- og logistikvirksomheder ikke alene er baseret på de nuværende fordele, men også på den fremtidige udvikling af den danske infrastruktur.

-hawin

11/6 2024
  • Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    logistikcentre ›På Mimersvej 5 i Køge har Colliers formidlet udlejningen af en 13.900 m2 moderne logistik- og lagerejendom til en eksisterende lejer
  • Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    logistikcentre ›Forsvarsvirksomheden Terma har vokseværk og har brug for at udvide pladsen med et nyt logistikcenter, der bliver på 2.144 kvadratmeter
  • Flere virksomheder søger mod Herning

    Flere virksomheder søger mod Herning

    logistikcentre ›Herning oplever en markant tilstrømning af virksomheder. Fra Europas største brintfabrik til nye bankfilialer. Hos Nordicals ser man det som resultatet af langsigtet planlægning og stærke lokale rammer
  • To nye distributionscentre til GLS Denmark

    To nye distributionscentre til GLS Denmark

    logistikcentre ›Inden for tre måneder har totalentreprenøren Gråkjær afleveret to nye højteknologiske distributionscentre til GLS Denmark - begge før tid
  • Aarhus får bugt med tomme lagerbygninger

    Aarhus får bugt med tomme lagerbygninger

    logistikcentre ›På kort tid oplevede Østjylland en tredobling i ledige lagerarealer, men nu har Aarhus fået længere mellem tomme lagerlokaler ifølge nye tal fra Ejendomstorvet.dk
  • Dagrofa Logistik og DSV i stor transportaftale

    Dagrofa Logistik og DSV i stor transportaftale

    logistikcentre ›Dagrofa Logistik indgår en flerårig transportaftale med DSV. Transport- og logistikkoncernen vil fra 2026 stå for Dagrofakoncernens distribution af varer ud af Herning-terminalen og fødevarekoncernens eksport
  • Færrest tomme logistiklokaler i Nordjylland

    Færrest tomme logistiklokaler i Nordjylland

    logistikcentre ›På landsplan stiger andelen af ledige lokaler til industri og logistik, men i det nordjyske bliver der længere mellem tomme lejemål, viser data fra Ejendomstorvet.dk. Lokale erhvervsmæglere peger på to årsager
  • Falsk tomgang præger logistikmarkedet i Storkøbenhavn

    Falsk tomgang præger logistikmarkedet i Storkøbenhavn

    logistikcentre ›Trods markant stigende tomgangstal i Storkøbenhavn, er markedet for industri- og logistikejendomme ikke udfordret. Ifølge Colliers dækker en stor del af tallene over falsk tomgang – en midlertidig effekt af markante lejestigninger og strukturelle forandringer