Fleksibilitet og besparelserKim Løvholm, technical project manager, og Majbritt Svane, salgsdirektør i virksomheden Palomat.

Fleksibilitet og besparelser

Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser

- Den nye version af danske Palomat Greenline håndterer ni ud af ti typer standardpaller. Så fremover kan du nøjes med én Palomat Greenline, uanset om du håndterer engangspaller, europaller, plastpaller eller discountstandardpaller. 

- Det sparer dig for store udgifter til specialproducerede maskiner og eksterne programmører. Hvis du ændrer pallehøjde, kan du hurtigt selv indstille en ny gribehøjde. Du behøver altså ikke frygte fremtidige ændringer i dit palleflow.

Sådan siger Majbritt Svane, salgsdirektør i virksomheden Palomat, og betegner den nye version af pallemagasinet for intet mindre end en revolution, der kan gøre brugernes produktion langt mere økonomisk og bæredygtig.

Samtidig kan alle data fra Palomat Greenline kan nu trækkes ud på en pc. Det betyder, at maskinen hurtigt kan serviceres, og at der kan holdes øje med, hvor mange paller maskinen håndterer fra sin placering i produktionen. 

Det øger både oppetid og den samlede effektivitet af virksomhedens maskinpark. Det skriver Palomat i en pressemeddelelse, som også kommer ind på at den nye Palomat Greenline nidobler sin sikkerhedszone. 

Den vokser fra fem centimeter til et lysgitter, der scanner 45 centimeter opad, hvilket, ifølge virksomheden, imødekommer de globale key account-kunders krav til sikkerhed, som bliver vægter betydeligt højere, end reglerne kræver.

- Vi har valgt at tage det helt store sikkerhedsskridt nu, så alle får glæde af det. Med et lysgitter som standard, kombineret med ny sikkerhedssekvens og afskærmninger, lægger vi os langt ud i overhalingsbanen i forhold til markedet og de gældende krav. 

- Den nye Palomat Greenline er betydeligt mindre farlig end adskillige af de maskiner, du har hjemme i køkkenskabet, forklarer Kim Løvholm, technical project manager, Palomat.

Øget løftehøjde forhindrer skader
Det nye pallemagasin er også selv endnu bedre sikret mod skader. Frihøjden i bunden er øget med 50 mm. Det forhindrer, at operatøren ved et uheld skader Palomaten med elstabler eller truck, når det går stærkt.

Palomat er en del af Bila-koncernen og har hovedsæde på Mors. Hos den nordjyske virksomhed mener man da også at den fremtidssikrede og fleksible pallestabler nu gør det muligt for den globale industri at effektivisere og optimere deres interne pallehåndtering og samtidig forbedre arbejdsforholdene for den enkelte medarbejder.

- Det gennemgribende facelift afspejler, at Palomat Greenline er bygget i Nordens største automationshus. Som altid hos os er maskinen spækket med globale kvalitetskomponenter fra blandt andet Linak, Siemens og SICK. 

- Samtidig har vi naturligvis beholdt den brugervenlige betjening, som alle kan håndtere. Så vi satser på, at Palomat vil vækste med mindst 20 procent igen i år, slutter Majbritt Svane.

Den nye Palomat Greenline kan opleves på messen LogiMAT i Stuttgart fra 24. til 26. marts 2026.

-hawin


2/2 2026
  • Lemvigh-Müller bygger en logistikmotor i Kolding

    Lemvigh-Müller bygger en logistikmotor i Kolding

    logistikcentre ›Lagerdriften samles i et topmoderne centrallager i Kolding for at levere hurtigere og mere kundetilpassede logistikløsninger
  • Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    logistikcentre ›Høj brugeraktivitet, regionale forskelle i tomgang og lokal mangel på moderne udbud sætter retningen for industri- og logistikejendomsmarkedet på tværs af Danmark. I og omkring Aarhus og København er efterspørgslen stærk, mens udbuddet er den afgørende begrænsning
  • Norsea etablerer sig i Odense

    Norsea etablerer sig i Odense

    logistikcentre ›Service- og logistikvirksomheden, som driver Danmarks største basishavn for energiproduktion i Esbjerg, udvider med 2000 m2 hal på Lindø-området
  • høje markedsforventninger hos Colliers Aarhus

    høje markedsforventninger hos Colliers Aarhus

    logistikcentre ›Med stærk lokal forankring og tydelige markedsdata går Colliers Aarhus ind i 2026 med selektive, men høje forventninger
  • Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

    Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

    logistikcentre ›I samarbejde med Knapp er FTZ' nye hovedlager i Rørup klargjort til drift i fuld skala, så det dagligt kan levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet
  • Rift om lagerlokaler på Sjælland

    Rift om lagerlokaler på Sjælland

    logistikcentre ›Region Sjælland kan blive præget af stor efterspørgsel på boligejendomme og især mindre lokaler til lager og produktion, forudser Nordicals Sjælland
  • Stærk profil til Colliers

    Stærk profil til Colliers

    logistikcentre ›Colliers intensiverer sit kommercielle fokus, når Allan Strand Olesen tiltræder stillingen som CCO/salgsdirektør
  • Taulov Dry Port klar til næste fase

    Taulov Dry Port klar til næste fase

    logistikcentre ›Taulov Dry Port fortsætter udviklingen - et nyt generisk byggeri på 32.000 kvadratmeter samt etableringen af et samlet servicecenter for tung transport er blevet godkendt