Frode Laursen bygger nyt logistikcenter i Vejle

Frode Laursen bygger nyt logistikcenter i Vejle

Transport- og logistikvirksomheden Frode Laursen er netop gået i gang med opførelsen af et nyt logistikcenter på 90.000 m2 i Vejle.

Frode Laursen får endnu et logistikcenter i Danmark. Virksomheden er nemlig gået i gang med at etablere helt nye lagerfaciliteter på 90.000 m2 ved Vejle.

Det nye logistikcenter kommer til at ligge centralt i Jylland, med placering i Trekantområdet, og skal bl.a. supplere Frode Laursens eksisterende logistikcenter i Hørning ved Aarhus som er fyldt og ikke kan udbygges yderligere.

Frode Laursen oplever stor interesse for sine løsninger indenfor dagligvarer. Derfor bygger og indretter man målrettet til dette formål med fokus på høj effektivitet og kvalitet.

- Det betyder, at vi fremover kan tilbyde vores nuværende og kommende kunder endnu flere muligheder, siger Frode Laursens adm. direktør Thomas Corneliussen.

Bæredygtigt koncept
De seneste år har Frode Laursen bygget alle nye logistikcentre ud fra deres Green Warehouse Vision som er et byggekoncept, der kan certificeres efter den såkaldte DGNB Guld standard. 

Her er der tale om en række nye løsninger til at reducere klima- og miljøpåvirkningen, både i byggeriet og i den efterfølgende drift af logistikcentret.

Desuden vil der blive etableret en række løsninger til fremme af biodiversiteten på området.

- Der vil bl.a. blive brugt genbrugsstål, anvendt CO2-neutral isolering, installeret varmepumper, og genanvendt regnvand.

- Derudover etablerer vi et større areal med solpaneler på taget og vil anvende de nyeste løsninger for intelligent anvendelse af el, både indenfor og udenfor, fortæller Thomas Corneliussen

Når grunden en gang er fuldt udbygget vil Frode Laursen råde over ca. 300.000 m2 lager- og logistikcentre alene i Danmark, og yderligere 400.000 m2 i Sverige, Finland og Tyskland.

-hawin

28/8 2024
  • Klar til større opgaver

    Klar til større opgaver

    logistikcentre ›Med et logistikprojekt på 13.500 m2 etagemeter og 8.700 m2 belægning for Panattoni Denmark har HPH Totalbyg netop vundet sin største byggekontrakt de seneste fem år
  • Tættere på kunderne og kortere køreafstande

    Tættere på kunderne og kortere køreafstande

    logistikcentre ›En markant tilgang af nye kunder og en målrettet investering i GLS-brandet har skabt stærk vækst for GLS Denmark, som derfor udvider med et nyt distributionscenter i Ringsted
  • Robotkonference til Odense

    Robotkonference til Odense

    logistikcentre ›Odense er netop blevet udvalgt som værtsby for den internationale konference inden for automatisering og robotteknologi i byggeriet, ISARC i 2027
  • Blue Water skifter topchef

    Blue Water skifter topchef

    logistikcentre ›Thomas Bek, der har været i Blue Water i 29 år, overtager ceo-posten efter Søren Nørgaard Thomsen, der forlader transport- og logistikkoncernen efter syv år
  • Korrekt planlægning af automatiserede fersk- og frostlagersystemer - udfordringer og løsninger

    Korrekt planlægning af automatiserede fersk- og frostlagersystemer - udfordringer og løsninger

    logistikcentre ›Klinkhammer, systemintegrator med speciale i intralogistik, viser, hvor vigtigt et effektivt og økonomisk logistikkoncept er, og hvilke overvejelser der skal tages, når man vælger et lager- og plukkesystem inden for ferskvare-sektoren for at sikre bedst mulig effektivitet og økonomi SPONSORERET INDHOLD
  • Højeste tomgang i mere end syv år

    Højeste tomgang i mere end syv år

    logistikcentre ›Udbuddet af lokaler til lager og logistik er steget to et halvt år i træk og ligger på det højeste i over syv år. To erhvervsmæglere forudser dog, at der bliver længere mellem de ledige lejemål
  • Print selv vaskemærkerne

    Print selv vaskemærkerne

    logistikcentre ›Norris Print-Tech har løsningen, når det handler om at printe de såkaldte Carelabels, som bliver syet i beklædning
  • Medarbejderne driver værket

    Medarbejderne driver værket

    logistikcentre ›Totalentreprenør og projektudvikler, Gråkjær Holding leverer overskud på 34,2 mio. kr. i nyt 2024/25 regnskab, og medarbejdere får del i overskuddet. Ordrebogen indeholder lige nu bl.a. et distributionscenter og en ny pantfabrik