Frode Laursen etablerer nyt logistikcenter i Östra LjungbyByggestart for Frode Laursens nye logistikcenter i Östra Ljungby i Sydsverige.

Frode Laursen etablerer nyt logistikcenter i Östra Ljungby

Logistikvirksomheden Frode Laursen udvider sine aktiviteter inden for dagligvarer i Norden med et nyt BREEAM-certificeret logistikcenter i Östra Ljungby i Sydsverige. I første fase vil der stå ca. 20.000 m2 klar til brug i starten af 2026

Frode Laursen får endnu et logistikcenter i Sverige.

Virksomheden, der er blandt Nordens førende inden for transport og logistik af dagligvarer og byggematerialer, går nemlig i gang med at etablere helt nye lagerfaciliteter i den sydsvenske by Östra Ljungby.

Logistikcentret vil blive opført i henhold til Frode Laursens "Green Warehouse Vision II" og certificeret efter standarden "BREEAM-Very Good"

Samtidig bliver bygningen optimeret med henblik på at imødekomme de særlige krav som både nordiske og internationale FMCG-brand owners har til høj produktivitet og en pålidelig håndtering af varer til det nordiske marked.

Det nye logistikcenter kommer til at ligge omkring 10 km fra Frode Laursens logistikcenter i Åstorp, der allerede er fyldt og ikke kan udbygges yderligere.

- Vi oplever en øget efterspørgsel efter vores effektive og fleksible logistikløsninger med fokus på bæredygtighed indenfor dagligvarelogistik.

- I forvejen har vi ca. 700.000 kvadratmeter logistikcentre i Norden, heraf 166.000 kvadratmeter i Åstorp.

- Men vi ser et øget behov for at kunne imødekomme behovene fra både eksisterende og nye kunder, siger Frode Laursens adm. direktør Thomas Corneliussen.

På grunden i Östra Ljungby kan der bygges op til 90.000 kvadratmeter, og planen er nu at etablere den første fase af dette byggeri på omkring 20.000 kvadratmeter.

Ambitiøst byggekoncept
De seneste år har Frode Laursen bygget alle nye logistikcentre ud fra deres Green Warehouse Vision, som er et ambitiøst byggekoncept, der kan certificeres efter BREEAM standarden samt DNGB Gold-standarden.

Her er der tale om en række nye og innovative løsninger til at reducere klima- og miljøpåvirkningen, både i byggeriet og i den efterfølgende drift af logistikcentret.

- Der vil bl.a. blive brugt genbrugsstål, anvendt CO2-neutral isolering, installeret varmepumper og genanvendt regnvand.

- Derudover etablerer vi et større areal med solpaneler på taget og vil anvende de nyeste løsninger for intelligent anvendelse af el, både indenfor og uden for, fortæller Thomas Corneliussen.

-hawin

7/2 2025
  • Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    logistikcentre ›Høj brugeraktivitet, regionale forskelle i tomgang og lokal mangel på moderne udbud sætter retningen for industri- og logistikejendomsmarkedet på tværs af Danmark. I og omkring Aarhus og København er efterspørgslen stærk, mens udbuddet er den afgørende begrænsning
  • Norsea etablerer sig i Odense

    Norsea etablerer sig i Odense

    logistikcentre ›Service- og logistikvirksomheden, som driver Danmarks største basishavn for energiproduktion i Esbjerg, udvider med 2000 m2 hal på Lindø-området
  • høje markedsforventninger hos Colliers Aarhus

    høje markedsforventninger hos Colliers Aarhus

    logistikcentre ›Med stærk lokal forankring og tydelige markedsdata går Colliers Aarhus ind i 2026 med selektive, men høje forventninger
  • Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

    Autogrossistens hovedlager er fremtidssikret

    logistikcentre ›I samarbejde med Knapp er FTZ' nye hovedlager i Rørup klargjort til drift i fuld skala, så det dagligt kan levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet
  • Rift om lagerlokaler på Sjælland

    Rift om lagerlokaler på Sjælland

    logistikcentre ›Region Sjælland kan blive præget af stor efterspørgsel på boligejendomme og især mindre lokaler til lager og produktion, forudser Nordicals Sjælland
  • Stærk profil til Colliers

    Stærk profil til Colliers

    logistikcentre ›Colliers intensiverer sit kommercielle fokus, når Allan Strand Olesen tiltræder stillingen som CCO/salgsdirektør
  • Taulov Dry Port klar til næste fase

    Taulov Dry Port klar til næste fase

    logistikcentre ›Taulov Dry Port fortsætter udviklingen - et nyt generisk byggeri på 32.000 kvadratmeter samt etableringen af et samlet servicecenter for tung transport er blevet godkendt
  • Logistik driver markedet

    Logistik driver markedet

    logistikcentre ›Colliers Vejle-afdeling oplevede en vækst på mere end 60 % i omsætningen i 2025 sammenlignet med året før. Særligt boligejendomme og logistik tiltrækker investorerne. René Neesgaard, senior director, Colliers Vejle dykker ned i tematikken