GLS får kort til motorvejen med nyt byggeri i Odense

GLS får kort til motorvejen med nyt byggeri i Odense

Fragtfirmaet GLS gør plads til flere ruter med et nyt og smart 3.800 kvadratmeter stort distributionscenter i Odense. Ajcon Entreprenør- og Ingeniørfirma A/S er for tredje gang valgt som totalentreprenør

Der er fokus på et optimalt arbejdsmiljø for alle medarbejdere, når byggeriet af GLS’ nye distributionscenter går i gang i november.

Det multinationale fragtfirma har brug for plads til flere ruter med udgangspunkt i en optimal placering tæt ved motorvejen.

Derfor skal totalentreprenøren Ajcon A/S, på et nyt grundstykke sydøst for Odense, opføre et distributionscenter med 3.800 kvadratmeter bygninger og 13.000 kvadratmeter udvendige belægningsarealer. Byggeriet afleveres i august 2018.

GLS’ nye distributionscenter skal bestå af en sorteringshal, en turhal og administrationsbygning på M. P. Allerupsvej i Odense. Både bygherre og Ajcon, som står særligt stærkt indenfor byggeri til distributions- og transportsektoren, har fokus på at skabe de bedste betingelser for medarbejderne og virksomhedens logistiksystemer.

Det kræver en gennemtænkt indsats på flere områder. F.eks. arbejdes der med løsninger omkring bygningernes tæthed mellem biler og bygningsfacader, så trækgener og varmetab minimeres mest muligt, når de mange lastbiler skal tømmes og pakkes.

- Der er ingen tvivl om, at GLS er meget progressive og professionelle. Det kan vi mærke, når vi sammen udarbejder de enkelte løsninger. Det passer godt til vores profil som både entreprenør- og ingeniørfirma. Det nye distrubutionscenter vil i endnu højere grad sikre, at målsætningerne for GLS opfyldes og videreudvikles, siger Christian Wihrs, administrerende direktør i Ajcon A/S.

Ajcon har tidligere bygget nye kontorer for GLS i Kolding og et nybyggeri for GLS i Taastrup. Også ved disse byggerier var der stort fokus på at sikre GLS’ medarbejdere et godt og sundt arbejdsmiljø.

-hawin

2/10 2017
  • Investeringer i nordisk netværk præger resultatet for 2024

    Investeringer i nordisk netværk præger resultatet for 2024

    logistikcentre ›På trods af betydelige investeringer det seneste par år kommer Dachsers nordiske organisation ud af 2024 med overskud på bundlinjerne i Danmark, Norge og Sverige
  • Dachser-koncernen vokser gennem opkøb

    Dachser-koncernen vokser gennem opkøb

    logistikcentre ›Den globale logistikudbyder Dachser voksede betydeligt i 2024 med en salgsvækst på 13 %. Det sikrede, at omsætningen rundede milepælen 8 milliarder euro
  • Verdion forstærker sit nordiske team

    Verdion forstærker sit nordiske team

    logistikcentre ›Logistik- og ejendomsudviklingsspecialisten, Verdion, er kommet ind i 2025 med vind i sejlene og  nye udviklings- og investeringsprojekter i pipelinen for Norden. Derfor styrker Verdion nu det nordiske team med tre forfremmelser
  •   VIPs tjekkede FTZs state-of-the-art-lager ud

    VIPs tjekkede FTZs state-of-the-art-lager ud

    logistikcentre ›Leverandøren af reservedele til autobranchen, FTZ åbnede for nyligt dørene til et særlig VIP kundeevent i selskabets nyindviede hovedsæde og logistikcenter i Rørup på Fyn
  • Stark bygger nyt distributionscenter for hele Danmark

    Stark bygger nyt distributionscenter for hele Danmark

    logistikcentre ›Med et nyt nationalt distributionscenter udvider Stark sortimentet og får dag til dag levering på foreløbig 50.000 varenumre til hele Danmark
  • Ny Dachserfilial i Finland

    Ny Dachserfilial i Finland

    logistikcentre ›Dachser Finland styrker sit servicenetværk ved at åbne en ny filial i Tampere-Pirkkala Lufthavn. Filialen åbnede officielt den 19. februar 2025 og tilbyder virksomhedens kunder endnu mere effektive og omfattende logistikløsninger
  • Endnu en Dachseransættelse i Nordic

    Endnu en Dachseransættelse i Nordic

    logistikcentre ›Maximillian Lutz er tiltrådt som ny Regional Finance Manager med ansvar for logistikvirksomhedens økonomi i Danmark, Sverige, Norge og Finland. Lutz er hentet internt i virksomheden, hvor han tidligere har varetaget lignende roller.
  • Emballage og AIDC-teknologier er i fokus på LogiMAT

    Emballage og AIDC-teknologier er i fokus på LogiMAT

    logistikcentre ›Internationale udstillere fra emballageindustrien og fra sektoren for automatisk identifikation og datafangst (AIDC) kommer til LogiMAT 2025 for at præsentere nyheder og porteføljer, der integrerer de allernyeste teknologier