Klar til større opgaver

Klar til større opgaver

Med et logistikprojekt på 13.500 m2 etagemeter og 8.700 m2 belægning for Panattoni Denmark har HPH Totalbyg netop vundet sin største byggekontrakt de seneste fem år

Panattoni Denmark er en Europæisk udvikler af logistikejendomme. Det nye projekt, som HPH Totalbyg opfører på Tinvej i Ringsted og markerer en vigtig milepæl for totalentreprenøren.  

Byggeriet kombinerer brugen af sandwichelementer med en DGNB Guld-certificering og bliver kendetegnet ved både højt arkitektonisk niveau og avancerede byggetekniske løsninger.

Med sin størrelse, kompleksitet og kvalitet demonstrerer projektet, ifølge HPH Totalbyg, entreprenørens evne til at håndtere større, specialiserede opgaver – samtidig med at bæredygtighed og kvalitet er i fokus. 

Salgsdirektør Jacob Westergreen udtaler: 

- Det er et stort cadeau til hele organisationen, at vi formår at gøre os relevante i denne liga – og vinde projekter som dette. Det viser, at vi har det rette setup og de nødvendige kompetencer i huset til at håndtere store og komplekse erhvervsbyggerier. Det er vi stolte af. 

Panattoni har de seneste år været arbejdet med udvikling af logistikejendomme i Europa og Danmark med fokus på fleksibilitet og høje tekniske standarder. 

Adm. direktør Mikkel Westergaard tilføjer: 

- Det er fantastisk at se, hvordan det strategiske forarbejde i organisationen nu for alvor bærer frugt. Vi har arbejdet målrettet på at styrke holdet med henblik på netop denne type opgaver – og nu viser vi, at vi kan levere.

- Vi ønsker at positionere os som en stærk aktør inden for industri- og erhvervsbyggeri i hele Danmark, og med projekter som dette har vi både kompetencerne og referencerne på plads.

HPH Totalbyg har tidligere opført projekter i størrelsesordenen 10–20.000 m2, men projektet for Panattoni adskiller sig ved sin kombination af volumen, fokus på mere bæredygtighed og teknisk kompleksitet.

Det er et pejlemærke for den udvikling, HPH Totalbyg har gennemgået de seneste år, hvor bevægelsen går mod større, mere specialiserede opgaver – udført med høj kvalitet og i tæt samarbejde med kunder og samarbejdspartnere. 

-hawin

  • Fakta om projektet: 
  • Bygherre: Panattoni 
  • Placering: Tinvej, Ringsted 
  • Størrelse: 13.500 m² etagemeter + 8.700 m² belægning 
  • Certificering: DGNB Guld 
  • Formål: Udlejningsklar logistikbygning til det danske marked 
18/8 2025
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider
  • Nordisk logistik for milliarder

    Nordisk logistik for milliarder

    logistikcentre ›Colliers har ageret sælgers rådgiver i tre markante nordiske ejendomstransaktioner med et rekordstort frasalg fordelt på to logistikporteføljer samt en betydelig transaktion inden for social infrastruktur
  • Told på deltid

    Told på deltid

    logistikcentre ›Toldstyrelsens udmelding om reducerede åbningstider skaber usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser, selv efter mindre justeringer. Det mener bestyrelsesformanden for ITD
  • Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    logistikcentre ›Landbrugsgrossisten Kramp har indgået en aftale med Element Logic om levering og implementering af et AutoStore- og banesystem til virksomhedens kommende nordiske distributionscenter i Vejle
  • Udvidelse styrker terminaldriften

    Udvidelse styrker terminaldriften

    logistikcentre ›H. P. Therkelsen tager næste skridt mod fremtidens logistik med første spadestik til 13.800 m2 terminaludvidelse i Padborg
  • Smart emballage - også til intralogistik

    Smart emballage - også til intralogistik

    logistikcentre ›Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026. En del af dem har fremtidens emballageløsninger med både til forsendelse og primærprodukter
  • Rejsegilde i Ringsted

    Rejsegilde i Ringsted

    logistikcentre ›Ejendomsudvikleren, Panattoni har sammen med totalentreprenøren HpH Totalbyg netop afholdt rejsegilde på logistikejendommen, Central Hub Ringsted som er selskabets første i Danmark
  • Brings Shelfless styrker Comfort Click

    Brings Shelfless styrker Comfort Click

    logistikcentre ›Comfort Click forlænger samarbejdet med Brings lagerløsning Shelfless i sit nordiske logistikknudepunkt Køge