Leasing af solcelleanlæg

Leasing af solcelleanlæg

Phønix Tag Energi er på HI Tech & Industry for at fortælle virksomheder om mulighederne for at investere i solceller, uden at det belaster likviditeten

Phønix Tag Energi tilbyder leasing af solcelleanlæg til erhvervslivet. Løsningen er opstået på baggrund af, at ændringen i tinglysningsloven, gør det muligt at friholde solcelleanlæg fra bygningens øvrige pant.

Dermed kan et solcelleanlæg finansieres på en almindelig leasing aftale der ikke vedrører de øvrige økonomiske forpligtigelser fra bygningen.

Det skriver Phønix Tag Energi i en omtale af sine løsninger.

Her hedder det også, at den nye lovgivning om leasing af solceller, der blev vedtaget 1. juli 2025, åbner op for endnu flere muligheder for virksomheder, der ønsker at investere i vedvarende energi uden at belaste deres likviditet.

En væsentlig fordel ved den nye ordning er, at virksomheder kan udnytte solenergi uden at skulle binde store mængder kapital. Tidligere har tinglysningsloven været en barriere, da alt monteret på bygninger automatisk blev omfattet af ejendommens pant.

Med den nye lov kan solcelleanlæg ejes separat af leasingselskaber, hvilket gør det muligt at tilbyde specialtilpassede løsninger til erhvervslivet.

Dermed kan virksomheder, der er lejere i erhvervsbygninger, få adgang til energiløsninger uden nødvendigvis at eje ejendommen.

Finansiel leasing fjerner behovet for store engangsudgifter og fordeler betalingen på månedlige leasingrater over en periode på 5-10 år. Dermed styrkes virksomhedens likviditet – hvilket kan frigøre ressourcer til investering i andre vækstområder.

Ifølge Phønix Tag Energi giver loven også en økonomisk fordel for små og mellemstore virksomheder, der ellers kunne have svært ved direkte at finansiere en grøn energiløsning.

Udnyttelse af tagflader på eksisterende bygninger bliver nu endnu mere attraktivt.

De mange tagflader i Danmark udgør en stor uudnyttet kapacitet. Med de nye regler kan disse flader omdannes til produktive energikilder, som styrker virksomheders økonomi og bidrager til energidagsordenen.

Leasing af solceller og investeringen i vedvarende energi kan dermed også påvirke virksomhedernes CO2 regnskaber positivt.

Phønix Tag Energi udstiller på stand M9500 på HI Tech & Industry 2025.

-hawin

Om Phønix Tag Energi
Phønix Tag Energi er specialister i solenergi og leverer komplette solcelleløsninger til erhverv og offentlige bygninger.
Virksomheden blev etableret i 2013 og har base i Hadsten, hvor et dedikeret team arbejder med at udvikle, projektere og montere solcelleanlæg, der kombinerer høj kvalitet, lang levetid og grøn omstilling.
En af virksomhedens største styrker er det patenterede montagesystem PWP, som gør det muligt at fastgøre solceller på tagpap uden at gennembryde tagmembranen. Det giver en let og sikker installation, der bevarer tagets tæthed og forlænger levetiden. Løsningen er testet og dokumenteret af Teknologisk Institut og godkendt under VE-ordningen.
Phønix Tag Energi tilbyder en helhedsorienteret service – fra rådgivning og projektering til montage og dokumentation – og har gennemført en lang række succesfulde projekter for både offentlige og private kunder. Med fokus på innovation, driftssikkerhed og grøn omstilling arbejder virksomheden for at sætte nye standarder for, hvordan solenergi integreres i byggeriet.
På messen kan man møde Phønix Tag Energi og høre mere om, hvordan virksomheden kan skabe fremtidssikrede og grønne energiløsninger til erhvervsbyggeri.

 

23/9 2025
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    logistikcentre ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Logistiksetup tager for alvor form

    Logistiksetup tager for alvor form

    logistikcentre ›Lemgiigh-Müllers nye lager skal styrke leveringssikkerheden til kunder i hele landet. For nylig var der rejsegilde for projektet, som er med til at gøre Kolding til et vigtigt logistisk knudepunkt
  • Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    logistikcentre ›FDE Fonden, der støtter projekter, aktiviteter og initiativer der gavner transport- og logistikbranchen, har udpeget Henrik J. Meinertz som nyt bestyrelsesmedlem
  • Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    logistikcentre ›Beskæftigelsesministre Ane Halsboe-Jørgensen (S) har orienteret Folketingets Beskæftigelsesudvalg om en ændring af reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker
  • Møbelgrossist i offensiven

    Møbelgrossist i offensiven

    logistikcentre ›House Nordic har netop fejret rejsegilde for sin nye logistikcenter i Søndersø på Fyn. Byggeriet er den første af flere faser, der skal ruste virksomheden til fremtidens logistikudfordringer
  • Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    logistikcentre ›Hjælp til sundheden når sjældnere ud til dem, der bruger kroppen som deres vigtigste arbejdsredskab. Det viser en ny særanalyse fra af sundhedsforsikringer Dansk Sundhedssikring
  • Klar med bæredygtighedsrapport

    Klar med bæredygtighedsrapport

    logistikcentre ›Rhenus Groups bæredygtighedsrapport 2025 fremhæver skiftet fra grundlæggende arbejde til global præstation
  • Stærkt Starkteam i Brøndby

    Stærkt Starkteam i Brøndby

    logistikcentre ›Gitte Arnsbo Poulsen tiltræder som distributionschef, og Mike Blad Frigast-Schou bliver ny lagerchef, når Stark åbner dørene til et nationalt distributionscenter, som skal sikre friktionsfri leveringer til landets håndværkere