Ledelsesskifte i DSV Road Germany DSV har udnævnt Henrik Fritz Poulsen til senior vice president, cluster head road DACH, som dækker Tyskland, Østrig og Schweiz

Ledelsesskifte i DSV Road Germany

Med udnævnelsen af Henrik Fritz Poulsen til senior vice president, cluster head road DACH, annoncerer DSV ændringer i sin tyske Road-organisations ledelse

Ledelsesskiftet afspejler DSV’s strategiske fokus på at accelerere udviklingen i den tyske Road-forretning, Cluster Head Road DACH, som dækker Tyskland, Østrig og Schweiz . 

Efter den succesfulde første fase af integrationen af Schenkers Road-aktiviteter går DSV Road Germany nu ind i en ny fase med fokus på konsolidering, operationel optimering og realisering af synergier.

- Jeg er glad for at kunne byde Henrik Fritz Poulsen velkommen til at lede forretningen og videreudvikle vores tyske Road-aktiviteter. Med hans stærke kendskab til organisationen og lange ledelseserfaring er Fritz godt positioneret til at drive den næste udviklings- og vækstfase i Tyskland, siger Magnus Malmqvist, ceo for DSV Road Europe.

Henrik Fritz Poulsen har lang og bred erfaring i DSV. Senest har han som managing director for DSV Road Denmark haft fokus på profitabel vækst, optimering af driften og kundefokus. 

Han er samtidig kendt for at være en leder med et godt blik for mennesker og fokus på holdindsatsen.

- Jeg glæder mig til for at blive en del af et meget kompetent team i Tyskland, Østrig og Schweiz og til at kunne fortsætte væksten på vores største marked i Road. 

- Jeg ser frem til at hjælpe kunderne og til at begynde arbejdet med alle de spændende muligheder, som integrationen giver mulighed for nu og i fremtiden, siger Henrik Fritz Poulsen.

Første del af integrationen er gennemført
Ralf Többe har ledet den tyske organisation gennem den indledende fase af integrationen af Schenkers Road-forretning i DSV. Den er blevet gennemført som planlagt og samler to stærke stykgodsnetværk til ét. 

Det vil styrke DSV’s evne til at kunne betjene kunder effektivt og konkurrencedygtigt på tværs af Tyskland og Europa.

- Ralf Többe har spillet en nøglerolle i den succesfulde første fase af integrationen af Schenkers Road-aktiviteter i Tyskland. Det har været en kompleks og krævende proces, og hans indsats har skabt et stærkt fundament for fremtiden. 

- Jeg vil gerne sige tak til Ralf for hans utrættelige indsats og store bidrag til forretningen, og jeg ønsker ham alt det bedste i hans fremtidige karriere, siger Magnus Malmqvist.

Ralf Többe vil bidrage til en struktureret overdragelse for at sikre kontinuitet for kunder, medarbejdere og samarbejdspartnere.

- Jeg er stolt af vores resultater med integrationen af Schenker, som jeg mener er uden fortilfælde i vores branche, og jeg er taknemmelig for at have samarbejdet med så dedikerede og kompetente kolleger.

- Nu giver jeg stafetten videre, og jeg er overbevist om, at den er i gode hænder hos Fritz, forklarer Ralf Többe.

Rutine og erfaring fortsætter i Danmark
Herhjemme tager Jesper Hansen over som managing director for DSV Road Danmark og fortsætter som cluster head for road Norden & Baltikum. 

Med mere end 25 år hos DSV har Jesper Hansen dyb indsigt i driften og omfattende ledelseserfaring.

-hawin

22/4 2026
  • Thansen sætter rekord 

    Thansen sætter rekord 

    logistikcentre ›Fremgang i butikker over hele Danmark og stærk vækst i Norden løfter omsætningen, mens investeringer i logistik og fortsat ekspansion – blandt andet i Sverige – skal styrke udviklingen yderligere
  • Taulov Dry Port får ny direktør

    Taulov Dry Port får ny direktør

    logistikcentre ›Efter syv år i spidsen videregiver Jesper Gemmer stafetten som ceo i Taulov Dry Port. Bestyrelsen har udpeget Kim Langkjær Fuglsang til at lede den fortsatte udvikling af logistikcentret
  • Styrket drift presser indtjeningen

    Styrket drift presser indtjeningen

    logistikcentre ›Investeringer i nye bygninger præger Dachser Nordics resultat for 2025. Årsregnskaberne viser en lille nedgang fra 2024, men en stigning i omsætning i Danmark, Norge og Sverige
  • Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    logistikcentre ›Logistikmarkedet i Østjylland er præget af flaskehalse vurderer Colliers, som mener, at manglen på moderne ejendomme og skæve offentlige vurderinger er blandt årsagerne. Dog ser man attraktive muligheder for investorer, der kan udvikle de rette aktiver på de rigtige lokationer
  • Kramp går efter DGNB-guldet

    Kramp går efter DGNB-guldet

    logistikcentre ›Kramp er i fuld gang med byggeriet af et nyt, højteknologisk nordisk distributionscenter i Vejle Nord og forventer, at byggeriet opnår DGNB 2023 Guld-certificering
  • Mere økologi til de professionelle køkkener

    Mere økologi til de professionelle køkkener

    logistikcentre ›Med indflytningen hos Dagrofa Foodservice kan Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter mens værten byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop 
  • Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    logistikcentre ›Bring har indgået aftale med Sea to Summit, som betyder, at Bring ikke blot lagerfører virksomhedens produkter, men også har ansvaret for pluk og distribution af ordrer til kunder på det danske marked
  • Maersk udvider logistiknetværk i Brasilien

    Maersk udvider logistiknetværk i Brasilien

    logistikcentre ›Nye lagerdepoter i Rio Grande og Paranagú skal bl.a. styrke forbindelserne til vigtige eksportkorridorer og havne, øge rederiets kapacitet til tør- og kølefragt og understøttehurtigere containertransport til landets indre