Logistik i Drømmeland

Logistik i Drømmeland

E20 Park Copenhagen ved Solrød har indgået en lejeaftale med Drømmeland, og føjer dermed endnu en detailhandler til den voksende gruppe af lejere i logistikparken

Logistikparken, E20 Park Copenhagen indgik kort før sommerferien en lejeaftale med forhandleren Drømmeland.

Næsten 7.000 kvadratmeter. Så meget plads er til rådighed, når specialisten i skræddersyede senge og soveværelsesløsninger den 1. september i år flytter ind i den topmoderne lager- og logistikbygning E20 Park Copenhagen ved Solrød.

Lager- og logistikparken ejes af den globale kapitalforvalter, Aviva Investors, og er udviklet af den paneuropæiske specialist inden for logistikejendomme, Verdion.

Lejemålet DC 1.4 dækker over 6.948 kvadratmeter – heraf 268 kontorkvadratmeter og 483 kvadratmeter mezzanin, mens de øvrige 6.197 kvadratmeter er moderne lager- og logistikarealer.

Daniel Carstens, senior ssset and commercial Manager hos Verdion, fortæller at Drømmeland er den anden lejer, virksomheden lukker en aftale med inden for relativ kort tid og den femte lejer, der tilslutter sig E20 Park Copenhagen.

- Vi er selvfølgelig glade for at kunne byde endnu en spændende lejer velkommen og tilbyde de fordele og kvaliteter, de får ved at flytte ind i E20 Park Copenhagen.

George Fraser-Harding, head of european funds hos Aviva Investors, supplerer:

- Vi er glade for at have indgået en ny lejeaftale i E20 Park Copenhagen og er spændte på at følge og løfte parkens videre, fremtidige udvikling.

- Danmark er fortsat et af de mest spændende og vigtigste europæiske logistikmarkeder, hvor vi oplever den største efterspørgsel – på tværs af hele Norden – efter lager- og logistikfaciliteter af den højeste kvalitet.

- At E20 Park Copenhagen efterhånden nærmer sig fuld udlejning, i et stærkt konkurrencepræget marked, ser vi som et kvalitetsstempel af det tilbud, vi har formået at etablere i E20 Park, hvorfor vi tror, at parken fortsat kan tilføre langsigtet værdi til vores portefølje.

Hos Drømmeland er der også stor tilfredshed med aftalen. Frank Stöppel, ceo hos Drømmeland, siger
at den nye lokation i E20 Park Copenhagen er med til at skabe det logistiske fundament for virksomhedens planlagte vækst de kommende år.

- Den moderne infrastruktur, den centrale beliggenhed og det høje bæredygtighedsniveau passer perfekt til vores strategi om at forbedre kundeservice, arbejde mere effektivt og samtidig tage ansvar for miljøet.

E20 Park Copenhagen er beliggende ved motorvej E20 ved Solrød ved København.

-hawin

20/8 2025
  • Panattoni udvikler nyt domicil til Biofarma i Ringsted

    Panattoni udvikler nyt domicil til Biofarma i Ringsted

    logistikcentre ›Nyt build-to-own domicil skal understøtte Biofarmas fortsatte vækst inden for specialiseret healthcare-logistik i Norden
  • Usikkerhed om strømkapacitet udfordrer investeringer i Danmark

    Usikkerhed om strømkapacitet udfordrer investeringer i Danmark

    logistikcentre ›Adgang til strøm er blevet en afgørende faktor for investeringsbeslutninger. Energinets nye modenhedskrav er et vigtigt første skridt mod en mere professionel håndtering af den knappe netkapacitet. Men hvis Danmark fortsat skal tiltrække investeringer, er der behov for større transparens og mere forudsigelige rammer for adgangen til strøm. INDLÆG
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    logistikcentre ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Logistiksetup tager for alvor form

    Logistiksetup tager for alvor form

    logistikcentre ›Lemgiigh-Müllers nye lager skal styrke leveringssikkerheden til kunder i hele landet. For nylig var der rejsegilde for projektet, som er med til at gøre Kolding til et vigtigt logistisk knudepunkt
  • Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    logistikcentre ›FDE Fonden, der støtter projekter, aktiviteter og initiativer der gavner transport- og logistikbranchen, har udpeget Henrik J. Meinertz som nyt bestyrelsesmedlem
  • Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    logistikcentre ›Beskæftigelsesministre Ane Halsboe-Jørgensen (S) har orienteret Folketingets Beskæftigelsesudvalg om en ændring af reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker
  • Møbelgrossist i offensiven

    Møbelgrossist i offensiven

    logistikcentre ›House Nordic har netop fejret rejsegilde for sin nye logistikcenter i Søndersø på Fyn. Byggeriet er den første af flere faser, der skal ruste virksomheden til fremtidens logistikudfordringer
  • Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    logistikcentre ›Hjælp til sundheden når sjældnere ud til dem, der bruger kroppen som deres vigtigste arbejdsredskab. Det viser en ny særanalyse fra af sundhedsforsikringer Dansk Sundhedssikring