Million-investering gav midlertidigt underskud hos DKI LogisticsPreben Borregaard er stifter af virksomheden og er for nylig genindtrådt som direktør.

Million-investering gav midlertidigt underskud hos DKI Logistics

Et underskud på 16,5 millioner. Sådan lyder resultatet af DKI Logistics A/S regnskab for 2019. Blandt andet har flere kunders konkurser og en stor millioninvestering betydet nedgang i omsætningen

Preben Borregaard, der er stifter af virksomheden og genindtrådte som direktør i begyndelsen af januar i år, da den hidtidige direktør fratrådte, er selvsagt ikke tilfreds med resultatet. Men han peger på en række forklaringer, der samlet betyder, at han alligevel ser med stor optimisme på de kommende år:

- Vi mistede i december 2018 vores største kunde, som gik konkurs. Det betød for det første naturligvis, at vi tabte omsætning og dermed indtjening. Men det gav også ekstra omkostninger til medarbejdere, der var allokeret til den kunde, i deres opsigelsesperiode. Desuden gav det mange tomme kvadratmeter i Køge i årets første halvdel i 2019. Derudover mistede DKI Logistics af forskellige årsager også to andre, større kunder.
 
Vandt milliard-udbud DKI Logistics vandt i 2018 et milliard-udbud hos Region Midtjylland. En ordre, der har stor værdi for virksomheden på længere sigt, men som også har betydet omkostninger i det forgangne år.

På baggrund af aftalen investerede DKI Logistics 80 millioner kroner i et automatisk kasselager og yderligere et 2-cifret millionbeløb i et højlager.

- Vi er meget glade for aftalen med Region Midtjylland og har på ingen måde fortrudt, at vi byggede det nye højlager med det fuldautomatiske kasselager, siger Preben Borregaard.

- Men det oprindelige projekt er blevet tilrettet, og det gav forsinkelser i indkøringen og dermed også i vores muligheder for hurtigt at tage andre kunder end Region Midtjylland ind på lageret.
 
Ledig kapacitet i nyt anlæg - Region Midtjylland fylder slet ikke hele vores lagerkapacitet, og det har heller aldrig været hensigten. Derfor har vi stadig kapacitet til at tage mod nye kunder på det nye anlæg og lager.

Det kan være forskellige virksomheder på Business to Business-markedet, hvor forretninger kan bestille i en central webshop-løsning til deres egne butikker:

- Det kan for eksempel være smykker, kosmetik, beklædning eller elektronik fra en leverandør til forhandlere.  
 
Tilgang af nye kunder DKI Logistics har styrket ledelsen med ansættelsen af en vicedirektør, en driftsdirektør samt en økonomidirektør.

- Efter nogle år med underskud har den nye ledelse iværksat mange nye tiltag, der har betydet, at DKI Logistics A/S igen har overskud og derfor forventer et pænt positivt resultat i 2020, siger Preben Borregaard.

- Vi har oplevet massiv tilgang af nye kunder i år, og derfor har vi her i august åbnet en afdeling med lager i Herning, ligesom vi snart går i gang med byggeri af et nyt højlager på 21.000 kvm. i Horsens med plads til 40.000 paller.

- Mange af de nye tiltag får for alvor først fuld effekt i 2021, som ledelsen forventer sig meget af, siger Preben Borregaard.

DKI Logistics er trods underskuddet en solid virksomhed, der har en egenkapital på 67 millioner kroner.

-hawin

1/9 2020
  • Første spadestik til fjerde generiske byggeri

    Første spadestik til fjerde generiske byggeri

    logistikcentre ›Taulov Dry Port viser med Generisk 4, at efterspørgslen på moderne lager- og logistikfaciliteter i Taulov fortsat er høj
  • Thansen sætter rekord 

    Thansen sætter rekord 

    logistikcentre ›Fremgang i butikker over hele Danmark og stærk vækst i Norden løfter omsætningen, mens investeringer i logistik og fortsat ekspansion – blandt andet i Sverige – skal styrke udviklingen yderligere
  • Taulov Dry Port får ny direktør

    Taulov Dry Port får ny direktør

    logistikcentre ›Efter syv år i spidsen videregiver Jesper Gemmer stafetten som ceo i Taulov Dry Port. Bestyrelsen har udpeget Kim Langkjær Fuglsang til at lede den fortsatte udvikling af logistikcentret
  • Styrket drift presser indtjeningen

    Styrket drift presser indtjeningen

    logistikcentre ›Investeringer i nye bygninger præger Dachser Nordics resultat for 2025. Årsregnskaberne viser en lille nedgang fra 2024, men en stigning i omsætning i Danmark, Norge og Sverige
  • Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    logistikcentre ›Logistikmarkedet i Østjylland er præget af flaskehalse vurderer Colliers, som mener, at manglen på moderne ejendomme og skæve offentlige vurderinger er blandt årsagerne. Dog ser man attraktive muligheder for investorer, der kan udvikle de rette aktiver på de rigtige lokationer
  • Kramp går efter DGNB-guldet

    Kramp går efter DGNB-guldet

    logistikcentre ›Kramp er i fuld gang med byggeriet af et nyt, højteknologisk nordisk distributionscenter i Vejle Nord og forventer, at byggeriet opnår DGNB 2023 Guld-certificering
  • Mere økologi til de professionelle køkkener

    Mere økologi til de professionelle køkkener

    logistikcentre ›Med indflytningen hos Dagrofa Foodservice kan Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter mens værten byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop 
  • Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    logistikcentre ›Bring har indgået aftale med Sea to Summit, som betyder, at Bring ikke blot lagerfører virksomhedens produkter, men også har ansvaret for pluk og distribution af ordrer til kunder på det danske marked