Rejsegilde for Garbes logistikcenter i Lüneburg

Rejsegilde for Garbes logistikcenter i Lüneburg

Mindre end seks måneder efter byggestart har Garbe Industrial Real Estate nu fejret rejsegilde for et nyt logistikcenter i Lüneburg i Niedersachsen i Nordtyskland. Det skal stå færdigt i september

Ejendomsudvikleren fra Hamborg bygger et moderne logistikcenter med et samlet areal på ca. 20.200 m2 i Gewerbepark Ost, kun få hundrede meter fra havnen og Elbens udmundingskanal. Den nye bygning skal stå færdig i september 2025. Investeringsvolumen beløber sig til ca. 27 millioner euro.

- Vi er stolte af byggeriets fremskridt, som nu er synligt for alle, siger Maik Zeranski, medlem af direktionen for Garbe Industrial Real Estate.

Ved rejsegildet takkede han da også især administrationen og de virksomheder, der var involveret i byggeriet

Garbe Industrial Real Estate købte den ca. 33.000 kvadratmeter store ejendom i slutningen af 2022 og fik den efterfølgende undersøgt for eksplosive efterladenskaber fra 2. Verdenskrigs tid.

De forældede bygninger på grunden blev revet ned. De resulterende murbrokker blev genanvendt og bliver delvist genbrugt i opførelsen af den nye bygning, f.eks. som bærelag.

- Vores strategiske tilgang er at gøre forladte områder brugbare igen til logistiske og kommercielle formål, forklarer Maik Zeranski.

På grunden opføres en ejendom med et samlet halareal på ca. 17.400 kvadratmeter fordelt på to enheder. Derudover vil der være cirka 1.000 kvadratmeter til kontorer og sociale rum samt næsten 1.800 kvadratmeter mezzaninplads.

Ejendommen bliver udstyret med 17 dock levellers og to ledhejseporte i stueplan til af- og pålæsning af lastbiler. Der er lagt folie under gulvpladen i en hal til forsegling, hvilket giver mulighed for opbevaring af vandskadelige stoffer.

Fra venstre er det her Mario Leupold, direktør i wirtschaftsförderung Lüneburg, Maik Zeranski, medlem af chefgruppen hos Garbe Industrial Real Estate og Mario Kling, direktør i Goldbeck Nord.

Der vil være parkeringspladser til 55 biler og fem lastbiler på det udendørs område. Nogle af pladserne vil være udstyret med e-opladningspunkter.

Virksomhed, Goldbeck der har specialiseret sig i opførelse af logistik- og industriejendomme, blev hyret som hovedentreprenør.

For at generere vedvarende energi er det planen at installere et solcelleanlæg med en samlet spidseffekt på omkring 1,7 megawatt på tagfladen. For at undgå brug af fossile brændstoffer skal ejendommen opvarmes ved hjælp af luftvarmepumper.

For den nye bygning sigter Garbe Industrial Real Estate efter en certificering i overensstemmelse med Gold Standard fra German Sustainable Building Council.

Ejendommen udvikles uden faste lejeforpligtelser, og Garbe er i dialog med en række interesserede parter.

Den nye bygning er særligt velegnet til virksomheder, der er på udkig efter moderne lager- og håndteringsfaciliteter i Hamborgs hovedstadsregion.

Den opføres i den østlige del af Lüneburg med gode transportforbindelser til motorvej A 39, som forbinder hansestaden med Maschener Kreuz og videre til Hamborg via A 1 og A 7.

Knudepunktet Lüneburg Nord kan nås på syv minutter via de føderale motorveje 216, 209 og 4 uden at køre gennem byen. Havnen i Lüneburg med adgang til det europæiske netværk af indre vandveje ligger kun få hundrede meter væk.

-hawin

 

 

16/5 2025
  • Lineage udvider Vejlefaciliteten

    Lineage udvider Vejlefaciliteten

    logistikcentre ›Lineage, der investerer i temperaturkontrollerede logistikcentre, har for nylig udvidet kapaciteten på sit kølelager i Vejle, der er virksomhedens største lokation i Danmark
  • Den alsidige døråbner til intelligent automatisering

    Den alsidige døråbner til intelligent automatisering

    logistikcentre ›Den globale standard for smart sensorintegration, IO-Link har har gjort sit indtog. Med den nye IO-Link-Master SIG300, følger SICK op og leverer en byggesten til mere effektiv automation, som man mener, sætter standarden for fleksibilitet, konnektivitet og brugervenlighed
  • Nrep køber erhvervsejendom for at opføre logistikcenter

    Nrep køber erhvervsejendom for at opføre logistikcenter

    logistikcentre ›Ejendommen har en attraktiv placering ved motorvejen med hurtig adgang til København og Øresundsbroen. Nrep planlægger på sigt at opføre en moderne og energivenlig erhvervsejendom på 37.000 kvm. Købet foregår gennem Urban Partners seneste fond
  • Ny base for logistikken

    Ny base for logistikken

    logistikcentre ›Base Erhverv er totalentreprenør på FTZ's nye 40.000 kvadratmeter store hovedsæde og logistikcenter i Rørup. Med opførelsen tager leverandøren af reservedele til autobranchen et stort skridt ind i fremtiden
  • Dansk tech-virksomhed i storoffensiv

    Dansk tech-virksomhed i storoffensiv

    logistikcentre ›Danske Dopago har indledt en ambitiøs mission om at indtage 50 procent af markedet for logistik- og transportoptimering i Danmark. Og ifølge direktøren er timingen optimal netop nu
  • Solcelleforening vejrer guldregn

    Solcelleforening vejrer guldregn

    logistikcentre ›EU-landene skal ifølge Bygningsdirektivet sikre, at der installeres solenergianlæg senest fra den 31. december 2026 i alle nye bygninger med et nytteareal på over 250 kvadratmeter
  • H.Essers åbner nyt logistikcenter i Ringsted

    H.Essers åbner nyt logistikcenter i Ringsted

    logistikcentre ›Den belgiske logistikvirksomhed H. Essers har officielt åbnet sit nye specialiserede lager- og logistikcenter i Business Park Ringsted. Det 10.000 m2 store lager er H. Essers’ hidtil største investering i Danmark
  • Logistikvirksomhed udvider på det amerikanske marked

    Logistikvirksomhed udvider på det amerikanske marked

    logistikcentre ›Link Logistics styrker sin tilstedeværelse i USA med åbningen af et nyt kontor i Atlanta for at kunne imødekomme den store efterspørgsel på logistik mellem Europa og USA