Rejsegilde for Garbes logistikcenter i Lüneburg

Rejsegilde for Garbes logistikcenter i Lüneburg

Mindre end seks måneder efter byggestart har Garbe Industrial Real Estate nu fejret rejsegilde for et nyt logistikcenter i Lüneburg i Niedersachsen i Nordtyskland. Det skal stå færdigt i september

Ejendomsudvikleren fra Hamborg bygger et moderne logistikcenter med et samlet areal på ca. 20.200 m2 i Gewerbepark Ost, kun få hundrede meter fra havnen og Elbens udmundingskanal. Den nye bygning skal stå færdig i september 2025. Investeringsvolumen beløber sig til ca. 27 millioner euro.

- Vi er stolte af byggeriets fremskridt, som nu er synligt for alle, siger Maik Zeranski, medlem af direktionen for Garbe Industrial Real Estate.

Ved rejsegildet takkede han da også især administrationen og de virksomheder, der var involveret i byggeriet

Garbe Industrial Real Estate købte den ca. 33.000 kvadratmeter store ejendom i slutningen af 2022 og fik den efterfølgende undersøgt for eksplosive efterladenskaber fra 2. Verdenskrigs tid.

De forældede bygninger på grunden blev revet ned. De resulterende murbrokker blev genanvendt og bliver delvist genbrugt i opførelsen af den nye bygning, f.eks. som bærelag.

- Vores strategiske tilgang er at gøre forladte områder brugbare igen til logistiske og kommercielle formål, forklarer Maik Zeranski.

På grunden opføres en ejendom med et samlet halareal på ca. 17.400 kvadratmeter fordelt på to enheder. Derudover vil der være cirka 1.000 kvadratmeter til kontorer og sociale rum samt næsten 1.800 kvadratmeter mezzaninplads.

Ejendommen bliver udstyret med 17 dock levellers og to ledhejseporte i stueplan til af- og pålæsning af lastbiler. Der er lagt folie under gulvpladen i en hal til forsegling, hvilket giver mulighed for opbevaring af vandskadelige stoffer.

Fra venstre er det her Mario Leupold, direktør i wirtschaftsförderung Lüneburg, Maik Zeranski, medlem af chefgruppen hos Garbe Industrial Real Estate og Mario Kling, direktør i Goldbeck Nord.

Der vil være parkeringspladser til 55 biler og fem lastbiler på det udendørs område. Nogle af pladserne vil være udstyret med e-opladningspunkter.

Virksomhed, Goldbeck der har specialiseret sig i opførelse af logistik- og industriejendomme, blev hyret som hovedentreprenør.

For at generere vedvarende energi er det planen at installere et solcelleanlæg med en samlet spidseffekt på omkring 1,7 megawatt på tagfladen. For at undgå brug af fossile brændstoffer skal ejendommen opvarmes ved hjælp af luftvarmepumper.

For den nye bygning sigter Garbe Industrial Real Estate efter en certificering i overensstemmelse med Gold Standard fra German Sustainable Building Council.

Ejendommen udvikles uden faste lejeforpligtelser, og Garbe er i dialog med en række interesserede parter.

Den nye bygning er særligt velegnet til virksomheder, der er på udkig efter moderne lager- og håndteringsfaciliteter i Hamborgs hovedstadsregion.

Den opføres i den østlige del af Lüneburg med gode transportforbindelser til motorvej A 39, som forbinder hansestaden med Maschener Kreuz og videre til Hamborg via A 1 og A 7.

Knudepunktet Lüneburg Nord kan nås på syv minutter via de føderale motorveje 216, 209 og 4 uden at køre gennem byen. Havnen i Lüneburg med adgang til det europæiske netværk af indre vandveje ligger kun få hundrede meter væk.

-hawin

 

 

16/5 2025
  • Nyt logistikcenter får central rolle

    Nyt logistikcenter får central rolle

    logistikcentre ›FTZ Autodele & Værktøj optimerer nu lagerdriften på færre og større enheder. 12 mindre lagerlokationer lukker og man betjener fremover kunderne fra 34 strategisk placerede lagre - i tæt samspil med det nye, topmoderne logistikcenter i Rørup på Fyn
  • Nyopført logistikejendom skifter ejer

    Nyopført logistikejendom skifter ejer

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af den nyopførte logistikejendom på Strømmen 2D i Nørresundby – et område, der i stigende grad markerer sig som et attraktivt erhvervsområde
  • Automatiseret modtagelse

    Automatiseret modtagelse

    logistikcentre ›Dematic integrerer en automatisk modtagelse af i den seneste udvidelse for den spanske arbejdstøjsvirksomhed Velillas pallelager
  • Nu bliver der færre tomme lagerlokaler

    Nu bliver der færre tomme lagerlokaler

    logistikcentre ›Siden 2022 har Danmark fået flere og flere tomme lokaler til lager og logistik, men nu går det den anden vej, viser tal fra Ejendomstorvet.dk. To erhvervsmæglere har flere forklaringer og spår at den nye tendens vil fortsætte
  • Hummel udvider sit distributionscenter

    Hummel udvider sit distributionscenter

    logistikcentre ›Hummel investerer 80 millioner kroner i at udvide Hummel Distribution Center (hDC) i Padborg med 9.000 kvadratmeter, så det bliver på i alt 31.000 kvadratmeter
  • Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    logistikcentre ›På Mimersvej 5 i Køge har Colliers formidlet udlejningen af en 13.900 m2 moderne logistik- og lagerejendom til en eksisterende lejer
  • Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    logistikcentre ›Forsvarsvirksomheden Terma har vokseværk og har brug for at udvide pladsen med et nyt logistikcenter, der bliver på 2.144 kvadratmeter
  • Flere virksomheder søger mod Herning

    Flere virksomheder søger mod Herning

    logistikcentre ›Herning oplever en markant tilstrømning af virksomheder. Fra Europas største brintfabrik til nye bankfilialer. Hos Nordicals ser man det som resultatet af langsigtet planlægning og stærke lokale rammer