Smart emballage - også til intralogistik
Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026. En del af dem har fremtidens emballageløsninger med både til forsendelse og primærprodukter
Strammere lovkrav og krævende betingelser fra markedet udgør betydelige udfordringer for producenter og købere af emballageløsninger.
Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026 med nye materialer, systemer og genanvendelsesløsninger og præsenterer deres seneste innovationer inden for intralogistikemballage til strømlinede processer, miljøvenlige forbrugsvarer, integreret genanvendelse og langsigtet fleksibilitet.
Emballageindustrien står over for gennemgribende strukturelle forandringer. Alene i Tyskland har branchen oplevet et tocifret procentvist fald i produktionsværdien siden 2022.
Lovgivningsmæssige krav – såsom den nye EU-forordning om emballage og emballageaffald (PPWR), der fastsætter en drastisk reduktion af emballageaffald – har kun gjort udfordringerne større.
Dagens teknologi muliggør smartere emballage, og både kunder og forbrugere har øgede forventninger til bæredygtighed. Producenter og leverandører reagerer i stigende grad med biologisk nedbrydelig og genanvendelig e-handels- og convenience-emballage.
Ligeledes er også mindre konventionel plast udviklet med alternative materialer ved hjælp af papir og genanvendt plast eller plantebaserede materialer.

Den fortsat høje volumen af e-handel fremmer også udviklingen af genanvendelige løsninger og smart emballage med integrerede teknologier såsom sensorer og RFID-chips til statusovervågning og fjernidentifikation.
Automatiserede emballageløsninger bliver i stigende grad normen for effektive arbejdsgange. Moderne emballeringsmaskiner og fleksible emballeringslinjer, der hurtigt kan tilpasses forskellige produktformater, øger produktionshastigheden og præcisionen og minimerer emballagemængderne.
Det er i den sammenhæng, at LogiMAT 2026 i Stuttgart fokuserer på branchens nyeste emballageløsninger som et element i succesen med smarte, mindre miljøbelastende og mere omkostningseffektive logistikprocesser.
- Udstillerne kommer til Stuttgart for at præsentere nye materialer og monomaterialeteknologier, der reducerer affald og fremmer den cirkulære økonomi, forklarer LogiMAT-udstillingsdirektør Michael Ruchty fra arrangøren EuroEexpo Messe- und Kongress i München.
- Besøgende kan opleve smart emballage med sensorer og digital teknologi, der fremmer genbrug og er klar til at spille en central rolle i fremtidens emballageindustri.
Emballagen tilpasse indholdet
BVM Brunner (hal 6, stand 6D11) præsenterer sin nye fiberemballagemaskine Papertec 95/5 Comtex, en komplet e-handelsløsning til forsendelse af en lang række varer i papiremballage.
Papertec er fuldautomatisk og pakker varer i papirposer sammen med en adresseetiket og følgeseddel eller faktura. Enheden kan behandle op til 900 pakker i timen med produkter på op til 600 mm i længden.
Kern og Müller (hal 6, stand 6B11) præsenterer i fællesskab deres kombinerede løsning med Kerns PackOnTime2box-system til automatiseret emballering i flere formater og Müllers LogiPack-system til indsættelse af dokumenter.
Emballagen tilpasses indholdet af hver pakke, hvilket reducerer materialeforbruget og transportmængderne og samtidig øger effektiviteten. PackOnTime2box kan håndtere enhver kombination af stykvarer i en enkelt pakke og designer robust emballage, der også kan bruges til eventuelle returneringer.
Panotec (hal 6, stand 6B57) præsenterer on-demand emballageteknologier i en virtual reality-oplevelse baseret på faktiske e-handels- og logistikarbejdsmiljøer.
Opera og Operetta er to komplementære løsninger, der let kan tilpasses variable ordrer, SKU'er og plukke- og sorteringsstrategier.

Opera skaber tilpassede, genanvendelige kasser, hvis forstærkede struktur har dobbeltvægget pap, en let-at-åbne returløsning og et design, der omdanner overskydende materiale til indvendig beskyttende polstring for et mindre materialeforbrug.
Operetta producerer tilpassede åbne, opstillede, fyldeklare kasser til miljøer med stor ordrevariabilitet.
Effektiv emballering til forskellige produktstørrelser
Sprick (hal 1, stand 1D45 og hal 6, stand 6F07) fremhæver sine egne løsninger til optimering af emballering af forsendelser. VariMailer Pro-emballage- og mærkningssystemet bruger interaktiv robotteknik til at fremstille V-Mails i specialstørrelser af ruller med V-Board.
Prodinger Verpackung (hal 6, stand 6D03) tilbyder også emballage, der kan tilpasses produkter i forskellige størrelser, med sine automatiserede kasse- og bakkeløsninger og præsenterer desuden Storopack PAPERplus Track-systemet, der er optimeret til produktbeskyttelse og polstringsmateriale.
Naturapack (hal 6, stand 6G01) fokuserer på mere bæredygtighed gennem papirluftpudessystemer og printbare papirklæbebånd. Naturapacks løsninger kan nemt integreres i eksisterende emballeringsprocesser og reducerer forekomsten af plast betydeligt.
TruePaper printbart emballagebånd er et særligt højdepunkt, der tilbyder et attraktivt papirbaseret alternativ til plastbånd og -båndmaterialer.
Beck Packautomaten (hal 6, stand 6C61) præsenterer nye PPWR-kompatible automatiserede emballageløsninger.
Fährenkämper (hal 6, stand 6A21) vil imponere besøgende med vandrette specialfremstillede indpakningsmaskiner fra Wrapsolut og med deres standard- og specialfremstillede inline- og standalone-emballagemaskiner i manuelle, halvautomatiske og fuldautomatiske konfigurationer.
Digital mærkning og genanvendelige ULD'er
Eksperter forventer en stærk vækst inden for genanvendelige paller, containere og emballage i de kommende år. Effektiv styring af disse aktiver kræver robuste systemer, der kan påføre hver enhed en unik serienummeridentifikation.
Inotec Barcode Security (hal 2, stand 2B08) imødekommer dette behov med patenterede mærknings-, AIDC- og sporingsløsninger med fokus på bæredygtige genanvendelses- og emballagepool-løsninger samt højkvalitetsmærkning på udfordrende overflader såsom ESD-materialer, kulstof, aluminium og andre metaller.
In-mould- og RFID-in-mould-teknologier tilbyder meget holdbare, individuelt laminerede, programmerbare trykte etiketter, der er fast integreret i emballagen, hvilket gør dem manipulationssikre.
Nye produktudviklinger omfatter kompakte RFID-etiketter til metal og ESD, innovative emballagepool-etiketter og nye in-mould-muligheder til genanvendelse og lagerbrug.

CCL Faubel (hal 2, stand 2D07) præsenterer den nyeste version af sin Logistics Label, en smart etiket, der bruges til at identificere genanvendelige containere og enhedslasteenheder (ULD'er) i kanban- og lukkede processer. Logistics Label kan bruges til at opdatere en e-papir-overflade, der viser de variable data, der er gemt på RFID-tagget. Logistics Label kræver ikke batteri, hvilket gør den særligt holdbar og vedligeholdelsesfri.
Cab Produkttechnik (hal 2, stand 2D21) præsenterer applikatorer til mærkning af støbte emner med en kapacitet på op til 2.400 etiketter i minuttet.
Virksomheden samarbejder også med Herma om at præsentere det fælles udviklede Hermes QI, et system, der er i stand til at udskrive og påføre InNo-Liner-klæbemateriale i fuldautomatiske pakkelinjer i et enkelt trin.
I modsætning til standard linerless-materiale er InNo-Liner silikonefrit og klæber ikke med det samme. Klæbemidlet aktiveres kun, når der tilføres forstøvet vanddamp med en speciel applikator, når der påføres en etiket på absorberende pap eller lignende papirlignende overflader.
Buhl-Paperform (hal 6, stand 6G45) illustrerer perfekt innovationerne inden for nye materialer med det brede udvalg af papirbaserede, værktøjsfrie, standardiserede emballageløsninger som alternativer til EPS og vedligeholdelseskrævende bølgepap.
Innovationerne er baseret på et tredimensionelt papirprodukt kendt som støbt fiber, der bruges til at konstruere paller i alle tre standardformater. Disse stabile ULD'er er fremstillet af 100 % genbrugspapir og kan genbruges fuldt ud som papir over hele verden.
De kan også stables, og deres lave nettovægt bidrager til at reducere fragtomkostningerne. Støbt fiber findes også i SlimPac- og StackPac-polstrings- og bakkesystemer.
SlimPac er den universelle standardemballage til flade, skrøbelige produkter såsom bærbare computere, tablets og skærme. StackPac, der er udviklet specielt til automatiserede miljøer, kombinerer bølgepapbakker med udskiftelige indlæg af støbt fiber i specialstørrelser, hvilket giver besparelser på op til to tredjedele sammenlignet med skumbaserede løsninger.
Genanvendte emballagematerialer
Bong (hal 6, stand 6C39), der er en del af den svenske Bong Group, præsenterer robuste nye forsendelses- og emballageløsninger til onlinebutikker, detailhandlen og industrien.
PPWR har flyttet fokus til mindre miljøbelastende papiremballage, der bidrager til at reducere emballagemateriale, vægt, volumen og affald.

Et særligt højdepunkt er e-Green-konvolutten, der er udviklet specielt til onlinebutikker – fremstillet af 100 % stærkt kraftpapir og fuldt genanvendelig.
e-Green-konvolutter kan tilpasses til deres indhold. Bong udstiller også AirPro Green, en højkvalitets polstret konvolut, der er fremstillet udelukkende af papir. Papir præget med papirbobler inde i posen danner et stærkt polstrende lag, der beskytter trykfølsomt indhold mod stød.
Duo Plast (hal 6, stand 6D34) satser også på genanvendte materialer til sine strækfolier, der er fremstillet af op til 65 % affald fra husholdningsindsamlinger (post-consumer recycled material, PCR).
Deres Duo Earth Yellow Back-palleindpakker kan behandle folie ved høje emballeringshastigheder. Wirkaufenihrenabfall.de (hal 3, stand 3F35) har gjort indkøb af genanvendte materialer til en succesfuld forretningsmodel.
Målet er at købe emballagefilm og pap fra virksomheder, omdanne affaldet til værdifulde råmaterialer og genindføre det i den cirkulære økonomi.
Virksomheden gør dette ved at installere ballepressere hos sine partnervirksomheder, hvilket reducerer affaldsmængden med mere end 90 % for pap og op til 98 % for plastfolie.
Op til 1.500 kg materiale kan koncentreres på en enkelt europalle til indsamling. Papemballage kan genanvendes og genbruges op til 12 gange.
- Disse eksempler illustrerer gennemførlige modeller for, hvordan smarte emballageløsninger kan opfylde det langsigtede behov for effektivitet og bæredygtighed inden for intralogistik, konkluderer udstillingsdirektør Ruchty.
- De, der udnytter denne ekspertise i dag og investerer i bæredygtige emballageteknologier, vil være mere konkurrencedygtige på morgendagens markeder.
-hawin