Solcelleanlæg slår rekord i Horsens

Solcelleanlæg slår rekord i Horsens

Det bliver solcellevirksomheden SolarFuture fra Albertslund, som skal etablere et 35 MW tagplaceret solcelleanlæg på DSV’s nye logistikcenter i Horsens

Solcellevirksomheden SolarFuture har landet ordren om at etablere et solcelleanlæg på taget af DSV’s nye logistikcenter i Horsens.

Projektet sætter både DSV og SolarFuture på verdenskortet indenfor solcelleindustrien.

Etableringen af byggepladsen er netop påbegyndt og forventes afsluttet i december 2024.

En del af den grønne omstilling
Et solcelleanlæg med lignende produktionsstørrelse ses normalt kun udført ved solcelleparker på jorden her i Danmark og man skal til udlandet for at finde lignende projekter udført på industriens tage.

Men selv i sammenligning med de største fra udlandet, herunder Teslas GigaFactory i Nevada, vil elproduktionen fra solcelleanlægget i Horsens overgå de eksisterende installationer i verden.

Det skriver SolarFuture i en pressemeddelelse. 

Heri hedder det videre at bygningsmassen på DSV’s logistikcenter er på over 300.000 m2, et areal der svarer til verdens 5. største bygning, hvoraf størstedelen af tagfladen bliver dækket af solcellepaneler.

Den årlige produktion af grøn strøm forventes at ligge på over 33 GWh, hvilket svarer til husstandsforbruget for ca. 7.300 husstande, eller 6% af det samlede strømforbrug i Horsens Kommune.

Ligeledes vil solcelleanlægget (iflg. dansk beregningsgrundlag) spare DSV for over 5.300 ton CO2-udledning  pr. år, hvilket er et signifikant bidrag til den grønne omstilling.

Logistikken er den største udfordring
Et projekt af denne størrelse hører imidlertid i kke til dagligdagen i SolarFutures projektportefølje. Derfor har der også været stort fokus på at få projektet planlagt ned til mindste detalje inden igangsætning.

Projektchef i SolarFuture, Jens Christian Sørensen, forklarer at planlægningen af selve installationen af solcelleanlægget har været i fokus under hele projekteringsperioden.  Det er dog sammensætningen af logistikken har været den mest udfordrende faktor.

- Logistikcenteret modtager dagligt over 1.000 lastbiler, så at få leveret komponenter til verdens største tagplacerede solcelleanlæg, har krævet stort fokus at få skemalagt korrekt. Vi har dog en god plan klar og glæder os til at gå i gang.

Administrerende direktør i SolarFuture Mads Christensen supplerer og kommer ind på at projektet både SolarFuture og for hele solcellebranchen generelt er skelsættende.

- Det er selvfølgelig en kæmpe ære at blive udvalgt til at opføre verdens største tagplacerede solcelleanlæg, som vi glæder os til at levere.

- Der er sammensat et stærkt team af specialister til udførelsen, så vi forventer en forholdsvis hurtig installation, så længe logistikken spiller.

-hawin

Projektdata – DSV Logistikcenter, Horsens:

  • Samlet effekt på solcelleanlægget: 35 MWp
  • Årlig produktion: 33,15 GWh
  • CO2-besparelse: 5.300 ton CO2 pr. år
  • Montage-system: Ballastsystem
  • Placering: Øst/Vest for optimal jævnproduktion over hele døgnet

Fakta om SolarFuture ApS
SolarFuture ApS blev etableret i 2014 med fokus på lønsomme solcelleløsninger til industri og landbrug. Over årene er det blevet til en række projekter som skiller sig ud i både kompleksitet og lokationer, herunder udførte installationer på taget af Operaen i København og flere jordplacerede installationer for Øresundsbroen.

Virksomheden har siden starten været under stor vækst, herunder flere år i træk med udnævnelse som Gazelle-virksomhed, og beskæftiger i dag 15 ansatte fordelt på hovedkontoret i Albertslund og en mindre afdeling i Jylland.

28/2 2024
  • Logistik driver markedet

    Logistik driver markedet

    logistikcentre ›Colliers Vejle-afdeling oplevede en vækst på mere end 60 % i omsætningen i 2025 sammenlignet med året før. Særligt boligejendomme og logistik tiltrækker investorerne. René Neesgaard, senior director, Colliers Vejle dykker ned i tematikken
  • Nyt logistikcenter får central rolle

    Nyt logistikcenter får central rolle

    logistikcentre ›FTZ Autodele & Værktøj optimerer nu lagerdriften på færre og større enheder. 12 mindre lagerlokationer lukker og man betjener fremover kunderne fra 34 strategisk placerede lagre - i tæt samspil med det nye, topmoderne logistikcenter i Rørup på Fyn
  • Nyopført logistikejendom skifter ejer

    Nyopført logistikejendom skifter ejer

    logistikcentre ›Colliers har formidlet salget af den nyopførte logistikejendom på Strømmen 2D i Nørresundby – et område, der i stigende grad markerer sig som et attraktivt erhvervsområde
  • Automatiseret modtagelse

    Automatiseret modtagelse

    logistikcentre ›Dematic integrerer en automatisk modtagelse af i den seneste udvidelse for den spanske arbejdstøjsvirksomhed Velillas pallelager
  • Nu bliver der færre tomme lagerlokaler

    Nu bliver der færre tomme lagerlokaler

    logistikcentre ›Siden 2022 har Danmark fået flere og flere tomme lokaler til lager og logistik, men nu går det den anden vej, viser tal fra Ejendomstorvet.dk. To erhvervsmæglere har flere forklaringer og spår at den nye tendens vil fortsætte
  • Hummel udvider sit distributionscenter

    Hummel udvider sit distributionscenter

    logistikcentre ›Hummel investerer 80 millioner kroner i at udvide Hummel Distribution Center (hDC) i Padborg med 9.000 kvadratmeter, så det bliver på i alt 31.000 kvadratmeter
  • Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    Stærk infrastruktur sikrer ny stor udlejning

    logistikcentre ›På Mimersvej 5 i Køge har Colliers formidlet udlejningen af en 13.900 m2 moderne logistik- og lagerejendom til en eksisterende lejer
  • Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    Terma køber bygning til nyt logistikcenter

    logistikcentre ›Forsvarsvirksomheden Terma har vokseværk og har brug for at udvide pladsen med et nyt logistikcenter, der bliver på 2.144 kvadratmeter