Stark bygger nyt distributionscenter for hele DanmarkSalgschef Henning Good, KTerhvervsbyg, logistikdirektør Jan Breinholt, Stark, og Head of Project & Development Bjarne Sørensen, Velliv, tager første spadestik til Starks fremtidige lager.

Stark bygger nyt distributionscenter for hele Danmark

Med et nyt nationalt distributionscenter udvider Stark sortimentet og får dag til dag levering på foreløbig 50.000 varenumre til hele Danmark

Tid er penge for de mange danske bygge- og håndværkervirksomheder. For at minimere spild- og ventetid på byggepladser vil Stark fra sommeren 2026 have et stort distributionscenter for alle de såkaldt lette varer som skruer, værktøj og beklædning.

Med det nye distributionscenter og et af branchens bredeste sortimenter sikrer Stark hurtig tilgængelighed med dag til dag levering også på de lette varer.

Det skriver Stark i en pressemeddelelse.

Heri hedder det videre, at det betyder, at kunder altid kan få det, de har brug for, og præcist når de har brug for det.

- Med det nye distributionscenter giver Stark sine kunder adgang til dag til dag levering på et endnu større sortiment, så de ikke risikerer at arbejdet går i stå.

- Det indfrier fremtidens krav om bedre service og mere effektive arbejdsgange for håndværkerne, siger logistikdirektør Jan Breinholt, Stark, i forbindelse med det første spadestik til det kommende distributionscenter.

Antallet af varenumre bliver fra start 50.000 og kan løbende udvides, og kunderne vil derfor kunne glæde sig til at få dag til dag leveringer på et meget stort og bredt sortiment.

Det nye distributionscenter ligger i Brøndby tæt på København. Det bliver bygget af Velliv, som indgår en lejeaftale med Stark.

Den nye bygning vil leve op til alle de krav, et højautomatisk og fleksibelt lager stiller. Det nye distributionscenter forventes at få en DGNB guld certificering.

-hawin

14/3 2025
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider
  • Nordisk logistik for milliarder

    Nordisk logistik for milliarder

    logistikcentre ›Colliers har ageret sælgers rådgiver i tre markante nordiske ejendomstransaktioner med et rekordstort frasalg fordelt på to logistikporteføljer samt en betydelig transaktion inden for social infrastruktur
  • Told på deltid

    Told på deltid

    logistikcentre ›Toldstyrelsens udmelding om reducerede åbningstider skaber usikkerhed, presser virksomhedernes planlægning og risikerer at føre til store forsinkelser, selv efter mindre justeringer. Det mener bestyrelsesformanden for ITD
  • Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    Lagerpartner hos landbrugsgrossisten

    logistikcentre ›Landbrugsgrossisten Kramp har indgået en aftale med Element Logic om levering og implementering af et AutoStore- og banesystem til virksomhedens kommende nordiske distributionscenter i Vejle
  • Udvidelse styrker terminaldriften

    Udvidelse styrker terminaldriften

    logistikcentre ›H. P. Therkelsen tager næste skridt mod fremtidens logistik med første spadestik til 13.800 m2 terminaludvidelse i Padborg
  • Smart emballage - også til intralogistik

    Smart emballage - også til intralogistik

    logistikcentre ›Udstillere fra hele verden kommer til LogiMAT 2026. En del af dem har fremtidens emballageløsninger med både til forsendelse og primærprodukter
  • Rejsegilde i Ringsted

    Rejsegilde i Ringsted

    logistikcentre ›Ejendomsudvikleren, Panattoni har sammen med totalentreprenøren HpH Totalbyg netop afholdt rejsegilde på logistikejendommen, Central Hub Ringsted som er selskabets første i Danmark
  • Brings Shelfless styrker Comfort Click

    Brings Shelfless styrker Comfort Click

    logistikcentre ›Comfort Click forlænger samarbejdet med Brings lagerløsning Shelfless i sit nordiske logistikknudepunkt Køge