Stark bygger nyt distributionscenter for hele DanmarkSalgschef Henning Good, KTerhvervsbyg, logistikdirektør Jan Breinholt, Stark, og Head of Project & Development Bjarne Sørensen, Velliv, tager første spadestik til Starks fremtidige lager.

Stark bygger nyt distributionscenter for hele Danmark

Med et nyt nationalt distributionscenter udvider Stark sortimentet og får dag til dag levering på foreløbig 50.000 varenumre til hele Danmark

Tid er penge for de mange danske bygge- og håndværkervirksomheder. For at minimere spild- og ventetid på byggepladser vil Stark fra sommeren 2026 have et stort distributionscenter for alle de såkaldt lette varer som skruer, værktøj og beklædning.

Med det nye distributionscenter og et af branchens bredeste sortimenter sikrer Stark hurtig tilgængelighed med dag til dag levering også på de lette varer.

Det skriver Stark i en pressemeddelelse.

Heri hedder det videre, at det betyder, at kunder altid kan få det, de har brug for, og præcist når de har brug for det.

- Med det nye distributionscenter giver Stark sine kunder adgang til dag til dag levering på et endnu større sortiment, så de ikke risikerer at arbejdet går i stå.

- Det indfrier fremtidens krav om bedre service og mere effektive arbejdsgange for håndværkerne, siger logistikdirektør Jan Breinholt, Stark, i forbindelse med det første spadestik til det kommende distributionscenter.

Antallet af varenumre bliver fra start 50.000 og kan løbende udvides, og kunderne vil derfor kunne glæde sig til at få dag til dag leveringer på et meget stort og bredt sortiment.

Det nye distributionscenter ligger i Brøndby tæt på København. Det bliver bygget af Velliv, som indgår en lejeaftale med Stark.

Den nye bygning vil leve op til alle de krav, et højautomatisk og fleksibelt lager stiller. Det nye distributionscenter forventes at få en DGNB guld certificering.

-hawin

14/3 2025
  • Logistikejendomme i fremdrift

    Logistikejendomme i fremdrift

    logistikcentre ›Fremgangen fortsætter for industri- og logistikejendomme i 2025. Det viser nye transaktionstal fra Erhvervsmæglernes Branchedata. Bolig er dog fortsat den dominerende ejendomstype
  • Leasing af solcelleanlæg

    Leasing af solcelleanlæg

    logistikcentre ›Phønix Tag Energi er på HI Tech & Industry for at fortælle virksomheder om mulighederne for at investere i solceller, uden at det belaster likviditeten
  • Tromler videre i nyt flow

    Tromler videre i nyt flow

    logistikcentre ›Siden marts 2025 har Freja stået for alle leverancer af tomme tromler i ét flow fra leverandøren Greif i Falkenberg til Fuchs produktionsanlæg i Västerhaninge
  • Jysk rykker ind i Hedensted

    Jysk rykker ind i Hedensted

    logistikcentre ›Nordicals Horsens har på vegne af EQT Real Estate formidlet udlejningen af Hedensted II – et moderne logistikcenter placeret ved E45
  • Ombygning styrker position som europæisk knudepunkt

    Ombygning styrker position som europæisk knudepunkt

    logistikcentre ›KLIFO, som leverer end-to-end emballerings- og distributionsservices bl.a. kliniske forsøg i medicinal- og biotekindustrien, har fået Lægemiddelstyrelsens godkendelse sin nyindrettede 6.500 m2 lagerfacilitet i Brøndby
  • Logistik i Drømmeland

    Logistik i Drømmeland

    logistikcentre ›E20 Park Copenhagen ved Solrød har indgået en lejeaftale med Drømmeland, og føjer dermed endnu en detailhandler til den voksende gruppe af lejere i logistikparken
  • Klar til større opgaver

    Klar til større opgaver

    logistikcentre ›Med et logistikprojekt på 13.500 m2 etagemeter og 8.700 m2 belægning for Panattoni Denmark har HPH Totalbyg netop vundet sin største byggekontrakt de seneste fem år
  • Tættere på kunderne og kortere køreafstande

    Tættere på kunderne og kortere køreafstande

    logistikcentre ›En markant tilgang af nye kunder og en målrettet investering i GLS-brandet har skabt stærk vækst for GLS Denmark, som derfor udvider med et nyt distributionscenter i Ringsted