Stor Interesse for zink fører til lagerflytning

Stor Interesse for zink fører til lagerflytning

Til marts flytter Rheinzink sit varelager fra Århus til Hamborg for på den måde at følge med efterspørgslen. Herfra kan de optimere leverancerne, da en større del af varerne så kan komme direkte ud til kunderne uden først at skulle igennem både Brabrand og Haderslev

Efterspørgslen på zink er i vækst, og derfor moderniserer Rheinzink forretningen for at følge med markedet.

Det næste skridt i processen kommer til marts, hvor zinkproducenten flytter sit varelager fra Århus til et af koncernens etablerede lagre nord for Hamborg.

- Flytningen af varerne er en del af en naturlig udvikling for os, hvor vi hele tiden forsøger at optimere vores leverancer, fortæller Anne Mette Weng, adm. direktør hos Rheinzink, og fortsætter:

- Vi har lyttet til kunderne og på den baggrund fundet frem til, at vi med en flytning hurtigere og bedre kan servicere dem. Derfor har vi valgt at rykke vores lagervarer til Hamborg, hvor det nordtyske varelager har ligget siden 1979.

For Rheinzink starter regnskabsåret i oktober, og deres seneste Q1 er ifølge Weng gået langt over forventningerne.

Anne Mette Weng, adm. direktør hos Rheinzink.

Af den grund kommer flytningen af varer på et godt tidspunkt for forretningen, som derved står endnu stærkere til at imødekomme den voksende markedsinteresse i 2025.

Følger markedet med øget miljøfokus
Det er dog ikke kun på baggrund af kundernes ønsker, at Rheinzink har valgt at flytte deres produkter til det veletablerede, tyske lager.

- Vores varer bliver produceret på Rheinzinks tyske fabrik i Datteln, og indtil nu er en større andel af dem så blevet transporteret til vores hovedkontor i Brabrand og tilbage sydover til Haderslev for at blive distribueret ud derfra.

Med flytningen til lageret i Hamborg bliver zinkens rejse dermed betydeligt kortere, og det giver nogle miljømæssige fordele, forklarer Anne Mette Weng.

Udover at forbedre leveringstiden bidrager flytningen af lagervarerne således også til at nedsætte producentens emissioner ved transporten.

- Det er den vej markedet går, og der kommer løbende mere fokus på miljø i hele værdikæden hos materialeleverandører som os.

- Jeg ser det derfor som værende rettidig omhu at flytte vores varelager nu, så vi bedre kan følge med udviklingen. Forandring er uundgåeligt, når man driver virksomhed – og når det som her kommer på baggrund af kundernes ønsker, er jeg sikker på, at det er den rette vej at gå, siger Anne Mette Weng.

-hawin

24/1 2025
  • Usikkerhed om strømkapacitet udfordrer investeringer i Danmark

    Usikkerhed om strømkapacitet udfordrer investeringer i Danmark

    logistikcentre ›Adgang til strøm er blevet en afgørende faktor for investeringsbeslutninger. Energinets nye modenhedskrav er et vigtigt første skridt mod en mere professionel håndtering af den knappe netkapacitet. Men hvis Danmark fortsat skal tiltrække investeringer, er der behov for større transparens og mere forudsigelige rammer for adgangen til strøm. INDLÆG
  • Papiremballage bestod termotest

    Papiremballage bestod termotest

    logistikcentre ›Transport- og logistikvirksomheden, Geodis har gennemført en række internationale forsøg med papirbaserede termiske emballager til luftfragt af lægemidler 
  • Logistiksetup tager for alvor form

    Logistiksetup tager for alvor form

    logistikcentre ›Lemgiigh-Müllers nye lager skal styrke leveringssikkerheden til kunder i hele landet. For nylig var der rejsegilde for projektet, som er med til at gøre Kolding til et vigtigt logistisk knudepunkt
  • Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    Nyt bestyrelsesmedlem på plads

    logistikcentre ›FDE Fonden, der støtter projekter, aktiviteter og initiativer der gavner transport- og logistikbranchen, har udpeget Henrik J. Meinertz som nyt bestyrelsesmedlem
  • Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    Mindre bøvl med anmeldelse af arbejdsulykker

    logistikcentre ›Beskæftigelsesministre Ane Halsboe-Jørgensen (S) har orienteret Folketingets Beskæftigelsesudvalg om en ændring af reglerne for anmeldelse af arbejdsulykker
  • Møbelgrossist i offensiven

    Møbelgrossist i offensiven

    logistikcentre ›House Nordic har netop fejret rejsegilde for sin nye logistikcenter i Søndersø på Fyn. Byggeriet er den første af flere faser, der skal ruste virksomheden til fremtidens logistikudfordringer
  • Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    Online fysioterapi giver glade medarbejdere

    logistikcentre ›Hjælp til sundheden når sjældnere ud til dem, der bruger kroppen som deres vigtigste arbejdsredskab. Det viser en ny særanalyse fra af sundhedsforsikringer Dansk Sundhedssikring
  • Klar med bæredygtighedsrapport

    Klar med bæredygtighedsrapport

    logistikcentre ›Rhenus Groups bæredygtighedsrapport 2025 fremhæver skiftet fra grundlæggende arbejde til global præstation