Verdion åbner nye lager- og logistikfaciliteter i Horsens

Verdion åbner nye lager- og logistikfaciliteter i Horsens

Verdion fortsætter sin nordiske ekspansion med åbningen af en ny logistikbygning i Horsens. Ejendommen er 28.000 m2 stor og har en strategisk stærk geografisk placering lige ved DSV’s nye logistikklynge

Investoren, udvikleren og kapitalforvalteren, Verdion fortsætter sin nordiske ekspansion og slår dørene op til en ny topmoderne lager- og logistikejendom i Danmark.

Verdion fortsætter dermed med at opkøbe enten tomme eller delvist bebyggede grunde, hvorefter der bliver opført helt nye moderne lager- og logistikfaciliteter.

- Vi er meget glade for, at vi nu kan åbne dørene til en af de formentlig bedste og mest moderne lager- og logistikejendomme på det danske marked.

- Den nye ejendom er bygget efter de højeste byggetekniske standarder, hvor der har været et stort fokus på bæredygtighed.

- Og med den strategisk vigtige placering i Trekantområdet – lige ved E45-motovejen – vil den tilbyde sine lejere noget helt særligt, siger Daniel Carstens, Senior Commercial Manager, Verdion.

Bygningen er placeret i Business Park Vega, som er en del af byens vestlige logistikområde. DSV bygger en af Europas største logistikejendomme på en tilstødende grund.

Den nye lager- og logistikbygning er, ifølge Verdion, udviklet efter førende byggetekniske standarder, og forventes at opnå bæredygtighedscertificeringen DGNB Guld og indeholder flere ESG-initiativer.

Dertil er den det første aktiv, der færdiggøres af Verdion for virksomhedens VELF 2 fondsserie.

- Denne bygning er den første, der er erhvervet og færdiggjort for Verdions VELF 2-fond. Den sætter barren for en ny værdiskabende udvikling på tværs af Norden, Tyskland og andre strategiske steder i Nordeuropa.

- Arbejdet med at rejse kapital fortsætter, og vi har en stærk appetit på lignende muligheder i Danmark og andre steder med stærke transportforbindelser tæt på områder med stor befolkningstæthed, siger Daniel Carstens. 

Der er allerede god interesse for de nye lokaler, og inden grunden blev solgt til Verdion, blev der indgået en lejeaftale på cirka 13.000 kvadratmeter med tøjsbrandet Zizzi, der rykker sin lager- og logistikdel ind i de østjyske faciliteter.

De resterende 15.000 lager- og logistikkvadratmeter af høj kvalitet med tilhørende kontorfaciliteter er stadig tilgængelig til leje. 

-hawin

13/8 2024
  • Første spadestik til fjerde generiske byggeri

    Første spadestik til fjerde generiske byggeri

    logistikcentre ›Taulov Dry Port viser med Generisk 4, at efterspørgslen på moderne lager- og logistikfaciliteter i Taulov fortsat er høj
  • Thansen sætter rekord 

    Thansen sætter rekord 

    logistikcentre ›Fremgang i butikker over hele Danmark og stærk vækst i Norden løfter omsætningen, mens investeringer i logistik og fortsat ekspansion – blandt andet i Sverige – skal styrke udviklingen yderligere
  • Taulov Dry Port får ny direktør

    Taulov Dry Port får ny direktør

    logistikcentre ›Efter syv år i spidsen videregiver Jesper Gemmer stafetten som ceo i Taulov Dry Port. Bestyrelsen har udpeget Kim Langkjær Fuglsang til at lede den fortsatte udvikling af logistikcentret
  • Styrket drift presser indtjeningen

    Styrket drift presser indtjeningen

    logistikcentre ›Investeringer i nye bygninger præger Dachser Nordics resultat for 2025. Årsregnskaberne viser en lille nedgang fra 2024, men en stigning i omsætning i Danmark, Norge og Sverige
  • Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    Flaskehalse i Østjyllands logistikmarked

    logistikcentre ›Logistikmarkedet i Østjylland er præget af flaskehalse vurderer Colliers, som mener, at manglen på moderne ejendomme og skæve offentlige vurderinger er blandt årsagerne. Dog ser man attraktive muligheder for investorer, der kan udvikle de rette aktiver på de rigtige lokationer
  • Kramp går efter DGNB-guldet

    Kramp går efter DGNB-guldet

    logistikcentre ›Kramp er i fuld gang med byggeriet af et nyt, højteknologisk nordisk distributionscenter i Vejle Nord og forventer, at byggeriet opnår DGNB 2023 Guld-certificering
  • Mere økologi til de professionelle køkkener

    Mere økologi til de professionelle køkkener

    logistikcentre ›Med indflytningen hos Dagrofa Foodservice kan Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter mens værten byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop 
  • Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    Bring håndterer Sea to Summits toldlager

    logistikcentre ›Bring har indgået aftale med Sea to Summit, som betyder, at Bring ikke blot lagerfører virksomhedens produkter, men også har ansvaret for pluk og distribution af ordrer til kunder på det danske marked