Verdion styrker sin nordiske forretning med ny Development ManagerViktor Baláž bliver ansvarlig for projekt- og byggeledelsen af Verdions nye aktiviteter i Danmark.

Verdion styrker sin nordiske forretning med ny Development Manager

Den paneuropæiske logistik- og ejendomsspecialist, Verdion, styrker vækstbetingelserne i sin nordiske forretning med ansættelsen af en ny profil i Danmark, da efterspørgslen fortsat stiger på det nordiske marked

Verdion oplever stærk vækst og stor efterspørgsel på lager- og logstikkvadratmeter af høj kvalitet på det nordiske marked.

Virksomheden opruster derfor sit nordiske team for anden gang i 2023 – denne gang med ansættelsen af Viktor Baláž som Development Manager i Danmark med henblik på at styrke Verdions tekniske ekspertise og nordiske porteføljevækst.

Med base på Verdions danske kontor i København bliver Viktor Baláž ansvarlig for projekt- og byggeledelsen af virksomhedens nye aktiviteter i Danmark, hvilket dækker alt lige fra planlægning og budgettering til indkøb og tilsyn med byggeprocesser.

Han bliver således en fast del af Verdions danske team, hvor han især kommer til at arbejde tæt sammen med den danske Technical Director, Jacob Rasmussen, som nu vil øge sit fokus yderligere på nye investerings- og udviklingsmuligheder i Norden.

Viktor Baláž kommer fra Logistic Contractor, der er en del af Wastbygg Group, hvor han var specialist i byggeledelse på tværs af logistiksektoren på projekter som fx DHL Kastrup og DSV Jönköping. 

- Nye, effektive og grønne udviklingsprojekter er kernen i vores porteføljevækst i Verdion, og med Viktor på holdet får vi nu endnu større kapacitet til at identificere og gennemføre flere projekter på tværs af det nordiske marked. Viktors gode markedsindsigt, erfaring, tekniske evner og samarbejdslyst passer rigtig godt ind hos Verdion, og vi er utroligt glade for at byde ham velkommen på holdet, siger Peter Michael Tetzlaff, Head of Investment – Nordics i Verdion.

Udviklingsprojekter på stribe
I takt med den fortsat succesfulde gennemførelse af Verdions første fond, Verdion European Logistics Fund 1 (VELF 1), der med en samlet fondsvolumen på over 2,3 milliarder danske kroner er investeret i værdiskabende logistikejendomme på strategiske placeringer i Nordeuropa, er Verdion nu i gang med at rejse kapital til endnu en fond – denne gang med en målsætning om at rejse tæt på 3 milliarder danske kroner.

I Danmark har Verdion netop færdigudviklet og udlejet en 26.000 kvadratmeter stor logistikfacilitet i Allerød nord for København, mens virksomheden i samarbejde med Aviva Investors fortsat er i færd med at udvikle og opføre det 150.000 kvadratmeter store logistikcenter, E20 Park Copenhagen, ved Solrød.

Rettes blikket mod Sverige, afslutter Verdion om kort tid den sidste fase af E4 Park Rosersberg, tæt på Stockholms Arlanda-lufthavn.

Derudover er logistik- og ejendomsudviklingsspecialisten også i gang med at udvikle nye lager- og logistikfaciliteter i Jönköping og Göteborg.

-hawin

 

28/6 2023
  • Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    Fire, sjællandske medicinlagre samles i ét

    logistikcentre ›Region Sjælland har taget første spadestik til et stort, højautomatiseret lager for sit sygehusapotek. Byggeriet i Lille Skensved i Køge bliver på knap 7000 m2 og udstyret med bl.a. selvkørende robotter
  • Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    Ny, fynsk ladestation til de tunge køretøjer

    logistikcentre ›Ved Aarup på Vestfyn har Norlys åbnet endnu en ladestation til ellastbiler og elbusser. Her er der foreløbig kapacitet til, at to lastbiler kan lade samtidig. I løbet af i år øges kapaciteten yderligere med seks ladepladser
  • Ny platform samler lagerdata i ét system

    Ny platform samler lagerdata i ét system

    logistikcentre ›Dematic lancerer den centralicerede og leverandøruafhængige analyseløsning til lagerdrift, Dematic Command Center på LogiMAT 2026
  • Forsvarsmilliarder gavner også lagerindustrien

    Forsvarsmilliarder gavner også lagerindustrien

    logistikcentre ›Store investeringer i nye skibe skaber hundredvis af lokale job og kan brede sig som ringe i vandet. Nordicals Vendsyssel forudser øget efterspørgsel på både lager- og produktionslokaler og boliger i kommunen
  • Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    Fokus på grøn omstilling i ejendomssektoren

    logistikcentre ›NRGi og Nordicals vil i et nyt partnerskab hjælpe ejendomsbesiddere i Danmark med den grønne omstilling ved at omsætte direktiver og regler til en business case
  • AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    AutoStore-anlæg bliver hjertet i STARKs nye lager

    logistikcentre ›Når byggecentrets kommende distributionslager indvies i Brøndby, vil 34 toptunede lagerrobotter servicere samtlige 84 butikker i Danmark og Grønland
  • Reducerer ventetid på reservedele

    Reducerer ventetid på reservedele

    logistikcentre ›Siden Hedin Mobility Group overtog Iveco-aktiviteterne i Norden, holder langt færre køretøjer stille og venter på reservedele. En udbygget lagerkapacitet i Nyköping skaber hurtigere leverancer og kortere leveringstider
  • Nordisk logistik for milliarder

    Nordisk logistik for milliarder

    logistikcentre ›Colliers har ageret sælgers rådgiver i tre markante nordiske ejendomstransaktioner med et rekordstort frasalg fordelt på to logistikporteføljer samt en betydelig transaktion inden for social infrastruktur